מחניון נחל ברק לצומת ציחור על שביל ישראל

מחניון נחל ברק לצומת ציחור על שביל ישראל

המסלול בין נחל ברק לצומת ציחור עובר בשני קניונים מרהיבים של הנחלים ברק וורדית. מומלץ במיוחד אחרי שטפומות.

איך מגיעים

הגישה לקטע זה של שביל ישראל בין חניון נחל ברק לצומת ציחור כ 45.3 ק"מ דרומית לצומת הערבה [המפגש של כביש 90 עם כביש 227] על כביש הערבה  יש שלט שמכוון ימינה – המרחק מהפניה לישוב צוקים הוא 7.5 ק"מ

למגיעים מדרום – הכניסה למסלול של נחל ברק נמצאת כ 6.9 ק"מ צפונית לישוב פארן – הפניה שמאלה אסורה – חייבים להמשיך עד צוקים ושם להסתובב.

אם הגענו עם רכב ניתן להשאירו סמוך לכביש – בתחילת שביל העפר או בחניון הלילה נחל ברק – כק"מ מהכביש.

המסלול מסתיים כק"מ צפונית לצומת ציחור.

פירוט

נתחיל את היום במפגש של כביש הערבה עם השלט של נחל ברק ומשם נתחיל לצעוד על השביל עם הסמ"ש הכחול. אחרי ק"מ נגיע לחניון לילה נחל ברק. מומלץ לעלות לתצפית.

נמשיך לצעוד על השביל ולאחר כ 5 ק"מ ההרים מתחילים להתקרב,  עוברים מספר עצי שיטה בדרך שמספקים צל למנוחה וגם נקודה של ספריית השביל ולאחר כ 9 ק" מגיעים לרחבת עפר מגודרת שהינה החנייה של רכבי 4X4 שמגיעים לסייר בנחל ברק. השביל ממשיך עוד 3 ק"מ בערוץ שנהיה צר יותר ויותר ומגיע למפגש עם סימון ירוק משמאל – מי שלא רוצה להכנס לגבים בחורף – יפנה שמאלה, אנו המשכנו לגבים [הרי לכבודם הדרמנו].
לאחר כ 200 מ' של הליכה מהצומת הקניון נהיה צר מאד וקריר מאד ומתחיל החלק ההרפתקני של הסיור בנחל ברק, עוברים 2 גבים כשאת הראשון נחצה בקלילות, נטפס לשני בעזרת דרגיות, נצלח גב עמוק בשחיה [אם נלך מימין ניתן לשמור על תיקים יבשים] ונטפס בסולם ואת הגב השלישי שעמקו כמטר נעבור כבר בקלות ומשם הליכה קצרצרה, השביל חותך שמאלה ועליה קצרה וחדה תוציא אותנו מהמעוק של נחל ברק לשביל העובר מעליו.
מחניון נחל ברק לצומת ציחור על שביל ישראל
מכאן מתחיל קטע של כ 6 ק"מ שרובו שבילים שעולים ויורדים במתינות עד שנגיע לתצפית מעל נחל פארן. לאחר שנהנה מהנוף נרד בזהירות בדרדרת והליכה קצרה תוביל אותנו אל מעל המעוק של נחל ורדית
נרד לנחל בזהירות בדרגיות הקבועות בקיר הזקוף, ומגיעים לגב הראשון, ניתןל עקוף אותו ומיד יורדים שוב בדרגיות אל גב ולגב הבא נרד בעזרת סולם. זהו גב שכשהוא מלא אין דרך לחצות אותו על יבש [אא"כ הגעתם מצויידים באמצעים לעשות אומגה לתיקים]. לאחר הגב הגדול ישנו עוד גב משמעותי אחד ומשם מתחילה היציאה מנחל ורדית.
מחניון נחל ברק לצומת ציחור על שביל ישראל
כחצי ק"מ של הליכה תוביל אותנו אל מחוץ לנחל ואל המפגש עם השביל הירוק שבאמצעותו ניתן לעקוף את הגבים למי שרוצה, ומכאן הליכה בנוף מדברי של כ 10 ק"מ בתוואי ברור על הסימון של שביל ישראל תוביל אותנו אל כביש 40. –  ק"מ דרומית מאיתנו נמצאת צומת ציחור.

דגשים

  • המסלול מומלץ מאד במטיוחד אחרי קטפונות בנחלים ורדית וברק – אז נדרשת חציית גבים בשחיה. – יש אפשרות לעבור את כל הגבים עם תיקים יבשים חוץ מאת הגב האחרון בנחל ורדית שהוא עמוק במיוחד – ניתן להביא חבל ארוך ושאקל ולהגליש את התיקים באומגה מצד לצד.
  • לפני שיוצאים למסלול בחורף חובה לוודא שאין סכנת שטפונות.
  • בקיץ עלול להיות חם מאד במסלול – לא מומלץ
  • אם אתם עושים את המסלול חד יומי – מומלץ להתחיל באור ראשון

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מאתגר

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461