עין לימון או עין לימור -זה מקום מדהים ולא משנה איך תקראו לו

עין לימון או עין לימור -זה מקום מדהים ולא משנה איך תקראו לו

עין לימון הינו מעיין שנובע בתוך מערה ומימיו זורמים דרך נקבה לבריכת איגום בעומק של כמטר

איך מגיעים

כדי להגיע לעין לימון, נגע מכביש מס' 1 נצא במחלף עין חמד [אם הגענו מהמרכז נפנה ימינה וישר שוב פנייה חדה ימינה לכיוון הכפר עין רפא. אם הגענו מירושלים נפנה ימינה וישר שמאלה בכיכר מעל כביש מס' 1 לכיוון שמורת עין חמד, ובמקום להמשיך ישר לשמורה יפנה ימינה לכיוון הכפר עין רפא].

ניכנס אל הכפר, נעבור את הגישרון והצומת ה T נפנה ימינה. נמשיך כל הזמן ישר, במזלג הכבישים שליד המסגד נפנה שוב ימינה וגם במזלג הבא נמשיך ימינה בכביש. לקראת הקצה המערבי של הכפר נראה את מפעל השיש משמאלנו ונמשיך ישר עוד כ 100 מ' שם נראה מצד ימין רחבה גדולה ובה פנס רחוב, לעיתים יש בה גם פח אשפה ירוק גדול.

נשאיר כאן את הרכב, נסתכל שמאלה [דרומה] אל צלע ההר ונבחין בבריכתו של עין לימון.

דרך נוספת בה נוכל להגיע לעין לימון מיועדת לרכבי 4X4 [ולרכבי ליסינג] היא הדרך העפר המובילה ממערת בני ברית [קיים שילוט על כביש 38 בדרך לבית שמש מול המושב אשתאול] לאורך נחל כיסלון.

פירוט

יש המשערים ששם המעיין עין לימון הינו שיבוש של כפר ערבי שהיה במקום בשם "עין אל עומור" ששובש ל"עין למור" וגלגולו השלישי הוא השם הנוכחי. אחרים סוברים ששם המעיין ניתן לו על שם עץ הלימון שנמצא בקרבתו [חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי שום עץ לימון באיזור].

בקרבת בריכת המעיין נמצאים שיחי נענע משובלת [הידועה גם בשם מנטה בר] מהם ניתן להכין תה שיחמם את גופינו לאחר טבילה במימיו הצוננים והנעימים של המעיין

__

בעין לימון  בריכה בשטח של כ 2X2 מטר ובעומק של כמטר, אליה מובילה נקבה באורך של כ 10 מטר היוצאת מתוך המערה שנמצאת מעליה [המעיין נובע מתוך המערה]. השרידים שנראה באיזור חלקם מהתקופה הרומית. מי המעיין שימשו להשקיית השדות שבסביבה.

הבריכה אליה נקווים המים בעין לימון עברה שיפוץ לאחרונה לזכרה של ענבל יעקובוס ז"ל. השיפוץ בוצע ע"י חבריה למכינת בני ציון ובשיתוף המועצה האיזורית מטה יהודה [ע"פ השלט במקום]

דגשים

  • הכניסה למעיין על אחריות הנכנסים
  • הכבישים בעין ראפה צרים – סעו בזהירות!
  • עוד מעיינות באיזור?

    עדכון 21.6.2024 – הנביעה יבשה, לא זורמים מים חדשים לבריכה, המים בבריכה בעומק של קצת פחות ממטר ובאיכות ירודה ביותר

 

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין קטן ונחמד

מרחק מהרכב

100 מ'

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461