שמורת עין פרת

שמורת עין פרת

שמורת עין פרת הינה שמורה בה ניתן לבצע מסלול קצר סמוך לנביעתו של עין פרת, ולשכשך בבריכות טבעיות.

איך מגיעים

לשמורת עין פרת מגיעים לפי השילוט לישוב פסגת זאב ואחרי כן לישוב עלמון.

מהמרכז מומלץ לסוע על כביש 443 לכיוון ירושלים, ואז ניתן להמשיך לגבעה הצרפתית ושם לסוע שמאלה לפי השילוט לכיוון פסגת זאב , לפנות לכביש 437, לעבור את מעבר חיזמה ולהמשיך בכביש 437 עד שרואים את הפנייה שמאלה לעלמון [וגם את השלט הראשון לשמורת עין פרת], נפנה שמאלה ונחצה את הישוב בכביש הראשי וכשנראה מימין דגלים של הרט"ג נאט ונפנה ימינה לכביש הצר שיוביל אותנו עד לשער שמורת עין פרת בדרך המעוקלת מול הנוף המרהיב של הנחל.

אופציה נוספת להגעה לשמורת עין פרת היא לפנות לכיוון פסגת זאב במחלף בן ציון החדש, ואחרי כן להמשיך דרך השכונות הערביות כל הזמן ישר עד שמגיעים לרמזור עם השילוט שישר יוביל אותנו למחסום חיזמה ומשם כמו בהסבר הקודם [זו הדרך בה ה waze הוביל אותנו לשמורה].

פירוט

שמורת עין פרת נקראת ע"ש של המעיין העיקרי הנובע בנחל קלט [לו ניתן השם העברי נחל פרת בזכות אותו המעיין] – עין פרת – עין פארה.

בימי קדם שמשו מי המעיין להשקיית שדות שהיו במורד הנחל באמצעות אמות המים ששרידיהן קיימים עד היום ובזמן שלטון הבריטים הם הקימו בנחל מפעל מים ששאב את מיי המעיינות לטובת תושבי מזרח ירושלים. שאיבה זו נפסקה בשנת 1970 ומאז הנחל זורם בטבעיות [משרדי השמורה נמצאים בבית המשאבות הישן].

לארכו של הנחל נמצאו גם שרידים רבים המעידים על שהותו של האדם באיזור זה ובינהם ממצאים המתוארכים לתקופת כיבוש הארץ ע"י בני ישראל.

האיזור מוזכר בספר ירמיהו – כקרוב למקום מושבו של הנביא ששכן בענתות כמתואר בנבואת החורבן ירמיהו פרק י"ג פס' ג-י: "ויהי דבר יהוה אליי שנית לאמר. קח את האזור אשר קנית אשר על מתניך, וקום לך פרתה ואמנהו שם בנקיק הסלע. ואלך, ואטמנהו בפרת כאשר ציוה יהוה אותי. ויהי מקץ ימים רבים ויאמר יהוה אליי קום לך פרתה וקח משם את האזור אשר ציוויתיך לטמנו שם. ואלך פרתה ואחפור ואקח את האזור מין המקום אשר טמתיו שמה, והנה נשחת האזור לא יצלח לכל. ויהי דבר יהוה אליי לאמר. כה אמר יהוה ככה אשחית את גאון יהודה ואת גאון ירושלים הרה. העם הזה המאנים לשמוע את דברי ההולכים בשרירות ליבם, וילכו אחרי אלהים אחרים לעבדם ולהשתחוות להם, ויהי כאזור הזה אשר לא יצלח לכל"

בשמורת עין פרת יש מסלול קצר של הליכה לאורך הנחל. אורכו של המסלול כק"מ וחצי.

כשנצא ממגרש החניה התחתון [אם שפר מזלינו] נרד בשביל לכיוון חורשת האקליפטוסים שמולינו בה ישנם שולחנות עץ רבים לנוחות המבקרים בשמורה. מומלץ בתחילה לפנות שמאלה במעלה הערוץ, לבקר בבריכת התאנה הראשונה [מי שיגיע בעונה, יוכל לשים לב לתאנים הנהדרות הצומחות על עץ התאנה הנמצא על שפת הבריכה] נעבור דרך מפלונים ובריכות רדודות יחסית [מקס' עומק כ 80 ס"מ] וצלולות בהם שוחים דגיגים רבים, ונוכל גם לצעוד בשביל ליד הנחל, והליכה קצרה תוביל אותנו למקור הנביעה של עין פרת. במקום צמחיה רבה ואווירה משרת רוגע.  אם נשים לב נוכל להבחין בדרך בשרידי מערכות מים עתיקות ששימשו להולכת מי המעיין לשדות ולבתי התושבים באיזור. קצת מעל המעיין נוכל להבחין במנזר חריטון.

שמורת עין פרת

לאחר שנחזור לנקודת המוצא [השביל העולה למשרדי שמורת עין פרת] נוכל להתקדם קצת גם לכיוון השני ואחרי כ 100 מ' נראה מעלינו עץ תמר גדול אשר מתחתיו נמצאת בריכת התמר. הבריכה עמוקה וגדולה [כ 8X3 מ'] ואין בה שירותי הצלה [הנכנס עושה זאת על אחריותו בלבד]. בבריכה שוחים דגים רבים. ומהבריכה תצפית נהדרת לערוץ הנחל. מי שירצה יוכל לעלות עם הסמ"ש השחור לתל פארה הנמצא מעל לבריכת התמר [בתל לא נמצאו ממצאים מיוחדים אבל הנוף ממנו מדהים]. ניתן לקרוא עוד על שמורת עין פרת בדפדפת האתר

שמורת עין פרת

דגשים

  • הכניסה לשמורת עין פרת בתשלום – למנויי מטמון – חינם
  • הכניסה לבריכות העמוקות – על אחריות הנכנסים – שמרו על ילדיכם.
  • בקיץ מאד חם בשמורת עין פרת – שתו הרבה!
  • אסורה הדלקת אש בשמורה

מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם – https://www.instagram.com/nelech.tour/

 

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

קל

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461