מחניון הפיתול לכביש 85 על שביל ישראל

מחניון הפיתול לכביש 85 על שביל ישראל

הקטע משביל ישראל העובר בין חניון הפיתול לכביש 85 הינו קטע שרובו ירידה וחלקו מוצל המתאים לכל מי שמסוגל ללכת 11 ק"מ

איך מגיעים

נקודת ההתחלה של המסלול מסומנת במפה – בחניון הפיותול לפני מירון [הנקודה בה הכביש פונה ימינה בחדות רבה ומשמאל לפיתול יש חניון – ניתן להכנס לחניון רק כשיורדים ממירון ולכן מי שעולה למירון יעשה פרסה בצומת הכניסה למושב ויחזור את 2 הק"מ]

נקודת הסיום של המסלול נמצאת על כביש 85 – לא רחוק מכחל – במפרץ חניה מסודר. מי שמגיע מכיוון המרכז יירד מכביש 85 במחלף החדש של כחל, יפנה שמאלה אל מתחת לכביש 85 [ולא ימינה לכחל] ואחרי שעוברים מתחת לגשא הפנייה ימינה מחזירה לכביש 85 לכיוון מערב ואחרי כ 2 ק"מ מצד ימין יש את השילוט של שמורת נחל עמוד – שביל ישראל.

מומלץ מאד לא להשאיר חפצים יקרי ערך ברכב

פירוט

המסלול מתחיל מחניון הפיתול שמתחת למירון. את הכביש נחצה במעבר התת קרקעי שנמצא מימין לשביל [הכניסה אליו היא כ 10 מ' לפני הכביש]. נצעד עם הסימונים השחור ושל שביל ישראל במגמת ירידה כק"מ עד שנגיע לשער של שמורת נחל עמוד, [קצת לפני השער יש הרבה שיחי פטל עם פירות טעימים בסוף הקיץ], ונפנה שמאלה לתוך השמורה.

לאחר כק"מ וחצי נגיע לצומת שבילים כאשר מימין לנו יצטרף השביל היורד משער הכניסה לשמורת נחל עמוד [הכניסה הזו בתשלום].  נמשיך לצעוד עם השביל ולאחר הליכה קצרה נגיע לעין יקים השופע, נרד לטבילה קצרה במימיו הקרים [בנקודה העמוקה ביותר המים מגיעים לעומק של כ מטר וחצי] ונמשיך לצעוד.

השביל ממשיך לעבור בצל ואנו נפגוש בדרך שרידים של אמות מים, תעלות ותחנות קמח ישנות ואחרי כ 600 מ' נגיע למבטשה גדולה [מתקן ששימש לריכוך צמר] ולבריכות של עיינות שכווי [עומק עד הברכיים ודגים שישמחו לטעום מכפות רגלייכם].

מחניון הפיתול לכביש 85 על שביל ישראל

אחרי ההפסקה המתבקשת במקום נמשיך לצעוד עם השביל ואחרי כ 2.5 ק"מ נגיע  למפגש עם סימון כחול שמוביל לצפת ועין כובס. במקום ישנה גם אזהרה שהקטע הבא במסלול אינו מתאים לטיול בימי גשם ובימי שרב. קטע זה מאופיין במפגשים עם הרבה תחנות קמח ישנו שבאחת מהן אף השתמר אחד הגלגלים.. הכניסה למבני התחנות אסורה – סכנת התמוטטות.

מחניון הפיתול לכביש 85 על שביל ישראל

נמשיך לצעוד עם השביל שמדלג בין הגדות של הנחל, חוצה כמה גשרונים ועובר ליד תחנות קמח ישנות  ואחרי כק"מ נגיע לשילוט של "זהירות תהום" בתחילה לא הבנו על מה מדובר ואחרי כ 20 מ' השביל עובר בין מעקה לקיר, עלייה קצרה  – משמאלינו תהום ומולינו נוף נהדר של ערוץ נחל עמוד שמעתה ילווה אותנו עד לסופו של המסלול.  בסוף הקיץ יש באיזור שבין עיינות שכווי ועד לכביש 85 המוני חצבים.

נרד מהמקטע עם המעקה ונפגוש סולם, ניתן לרדת בו וניתן גם להמשיך עוד קצת קדימה ולרדת את המצוקון בעזרת הידיים. נמשיך ישר עם השביל [יש במקום צומת עם שביל כחול שמוביל להר מצפה הימים]. מכאן השביל עובר על השלוחה של נחל עמוד כשמימין לנו הערוץ, לעיתים ניעזר בדרגיות כדי לדלג מעל הסלעים ולעיתים בעזרת שרירי ידייים ורגליים ואחרי כ 3 ק"מ נעבור בשער בקר והשביל יתחיל להתרחב ויהפוך  לדרך עפר רחבה שתוביל אותנו עד לרכב שבסוף המסלול – לידו נפגוש את הלוח שיראה לנו את המסלול של הקטע בשביל ישראל שנעשה ביום הבא – עד לעין נון. [המקטע האחרון הוא עלייה מתונה שבסופה תחנה של מקורות וסמוך לה ישנו ברז לשימוש המטיילים]

דגשים

קטע זה של שביל ישראל אינו מתאים לטיול בימי שרב ובימי גשם

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461