נחל קדש ומצודת כח

נחל קדש ומצודת כח

נחל קדש הינו מסלול קצר ואטרקטיבי המתאים למשפחות חובבות מסלולים הכוללים גם טיפוסים וירידות.

איך מגיעים

מסלול נחל קדש – מצודת כח מתחיל על כביש 886, 700 מ' צפונית למפגשו עם כביש 889 – סמוך למצודת כח. המסלול מסתיים במצודת כח. אם אנו מגיעים למסלול עם רכב מומלץ להשאיר אותו במצודת כח ושהנהג יגיע לתחילת המסלול ברגל – 1.2 ק"מ הליכה קלה וזהירה לאורך הכביש.תחילת המסלול מסומנת בשלט חום בולט.

פירוט

נחל קדש הינו נחל מצוקי המתחיל בלבנון ומסתיים בעמק החולה. הנחל הינו נחל אכזב וחלקו התחתון סגור לתנועה מטיילים מטעמי שמירת הטבע.

מצודת כח הינה מצודה בריטית ישנה מטיפוס טיגרט שכיום יש בה בסיס של משמר הגבול. מחוץ לבסיס ישנו אתר הנצחה לנופלים במקום במלחמת העצמאות

לאחר שנכנסנו לנחל קדש, בשער הבקר נצעד כ 50 מ' לפי הסימון של שביל ישראל [זה הסימון שילווה אותנו לאור כל נחל קדש – עד מצודת כח] בירידה קלה ונגיע למצוקון קטן, נרד אותו בזהירות, ונפנה עם השביל שמאלה – לפי הסימון. נרד עוד מס' מצוקונים וכשנגיע לתחית הערוף נתחיל נצעד איתו בירידה בחורש המוצל והנעים. לאחר כק"מ של צעידה נראה מולינו שלט האוסר על המשך ההתקדמות והסימון יוביל אותנו ימינה בחדות – במעין פניית פרסה.

 

מכאן נחל קדש עולה במתינות בין בולדרים וסלעים קטנים שחלקם ידרשו מאיתנו היעזרות בדרגיות שהותקנו ע"י הרשויות, לאורך כ 500 מ' עד שבשלב מסויים השביל ישבור שמאלה [אם אתם רואים שעברתם יותר מ 50 מ' ללא סימון – מומלץ לחפש את הסימון האחרון שראיתם שלא תפספסו את נקודת העלייה] עליה קצרה תוביל אותנו אל מחוץ לערוץ ונוכל להשקיף על נחל קדש מלמעלה.

השביל יוביל אותנו קצת במקביל לכביש ולאחר מכן מסביב לגדרות של מצודת כח עד שנגיע לשער של המקום. נעבור דרך אתר ההנצחה ללוחמים והאנדרטה, נוכל להתעכב גם ליד התצפית היפה לעמק החולה ונגיע למגרש החניה שם הושאר רכבינו.

מצודת כח

במצודת כח, השולטת על הדרך המובילה לישובי הגליל העליון היו קרבות קשים במלחמת השיחרור, בהם נהרגו 19 לוחמים. הקבורים במקום בקבר אחים, בנוף ישנה במקום אנדרטה לזכרם של הנופלים, ובאיזור שרידי נבי יושע, מעבר לכביש ישנה מערה עם שילוט זיכרון ללוחמים שנפלו בה.

עוד על הקרבות במצודת כח במלחמת העצמאות ניתן לקרוא כאן

להנצחת הנופלים בקרבות הוקם בסמוך לאנדרטה מוזיאון "הרעות" – המדגיש את ערך הרעות שגילו הלוחמים בקרבות

דגשים

  • נדרשת זהירות בירידה בנחל קדש.
  • אחרי הגשם הסלעים בנחל קדש עלולים להיות חלקלקים
  • המסלול מתאים למשפחות שכל בני המשפחה לא מפחדים מלדלג על בולדרים ומצוקונים. לא מתאים לעגלות

כתיבת תגובה

סוג המסלול

למשפחות עם ילדים גדולים

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461