אנדרטת חללי אוטובוס הדמים

אנדרטת חללי אוטובוס הדמים

האנדרטה לזכרם של חללי אוטובוס הדמים נמצאת סמוך לגשר הולכי הרגל, מול הסינמה סיטי בצומת גלילות

איך מגיעים

לאנדרטה לזכר חללי אוטובוס הדמים ניתן להגיע מכביש החוף מצפון ולפנות ימינה למפרץ החנייה כשמתקרבים לגשר הולכי הרגל שמול הסינמה סיטי.  אם מגיעים לאיזור מדרום או ממזרח, ניתן לחנות בחניוני הסינמה סיטי, לחצות את כביש החוף על גשר הולכי הרגל, וכשיורדים מהגשר לפנות ימינה לכיוון האנדרטה.

פירוט

אירוע אוטובוס הדמים התרחש ב 11/31978.

חוליית מחבלים שהגיע בדרך הים מלבנון, נחתה בחוף מעגן מיכאל, רצחו צלמת טבע שהיתה במקום והמשיכו לצעוד משם לכביש החוף. הם עצרו מונית שירות על כביש החוף, 2 מחבלים נכנסו למונית והחלו לסוע לכיוון תל אביב ושאר המחבלים [היו סה"כ 11] עצרו ביריות אוטובוס מטיילים של עובדי אגד ובני משפחתם שהיו בדרך צפונה והכריחו את הנהג להסתובב ולסוע לכיוון תל אביב.

בדרך המחבלים ירו על נוסעי מכוניות נוסעות והצליחו לעצור אוטובוס אגד שנוסעיו הוכרחו לעלות על האוטובוס החטוף. במחלף אולגה עלו לאוטובוס המחבלים שנסעו במונית והאוטובוס המשיך בנסיעה לכיוון תל אביב. בדרך הם הצליחו לעצור אוטובוס נוסף וגם את נוסעיו הם העלו לאוטובוס שחטפוץ

ליד צומת גלילות, לאחר שנכשלו הניסיונות לעצור את האוטובוס ירו שוטרים בגלגלי האוטובוס והוא נעצר. במקום התפתח קרב יריות שבמהלכו ירו חלק מהמחבלים בשוטרים וחלק בנוסעים באוטובוס ולבסוף פוצצו את האוטובוס. בסה"כ נהרגו בפיגוע 35 נוסעים ונפצעו 71. הפצוע המפורסם באירוע היה אסף חפץ שהסתער על המחבלים לפני ששאר כוחות הימ"מ הגיעו, והרג 2 מהם ושבה 1.

אנדרטת אוטובוס הדמים

האנדרטה עוצבה ע"י הפסל יצחק שמואלי ז"ל, הוצבה במקום בשנת 1982.

האנדרטה מורכבת מ2 ריבועי בטון שבינהם פס מתכת מקופל לצורת קפיץ וכנראה שהאמן רצה לבטא באמצעותו את הסיטואציה אליה נקלעו הנוסעים אשר בעת ההשתלטות על האוטובוס היו לכודים בין שני הצדדים הלוחמים ורבים מהם נפגעו כתוצאה מכך.

בבסיס האנדרטה חרוטים שמות הנוסעים שנרצחו ע"י המחבלים באוטובוס הדמים.

אנדרטת אוטובוס הדמים

דגשים

  • נדרשת זהירות אם חונים במפרץ ליד האנדרטה

כתיבת תגובה

סוג האתר

אתר הנצחה לחללי פיגוע אוטובוס הדמים

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461