בית הכנסת של חורבת סומקא

בית הכנסת של חורבת סומקא

בחורבת סומקא נמצאים שרידי עיירה יהודית ובית כנסת

איך מגיעים

איך מגיעים לחורבת סומקא? ניסע בכביש 672 ממחלף אליקים מערבה לכיון דלית אל כרמל, בכיכר של מחלף אליקים נאפס את מד המרחק של הרכב. משמאלנו לאורך הכביש שטח-אש שהדרכים המובילות אליו משולטות ע"ג בטונדות. מידי פעם נראה דוכני ממכר מזון דרוזי. קוריוז, על אחד מהם ראיתי כתוב "פיתות דרוזיות מקמח מצה".

נחלוף על פני פניה ימינה המסומ"שת שחור ונמשיך הלאה. בק"מ ה 5.2 (או ארבע מאות מטר אחרי עמוד הק"מ ה 28 בצידי הכביש) ישנו שביל עפר הפונה שמאלה. הפניה אליו מכאן קצת מסוכנת מפני שהכביש צר ומתפתל והתנועה בו סואנת ומהירה. נזכור את המקום ותמשיכו הלאה. עוד 1.1 ק"מ הגענו לכיכר תנועה בכניסה לדלית אל כרמל, נסתובב ונחזור.

אחרי כתשע מאות מטרים נראה רחבת חניה גדולה מימין, כאן נרד מהכביש וניסע לאורכו עד לאותו שביל שראינו בק"מ ה 5.1. סימן נוסף יהיה לנו כשנראה משטחי בטון גדולים ביער. בעבר שכן כאן מחנה אימונים של חטיבת גולני, ואלו שרידיו.

נכנס על השביל אל תוך היער, השביל עביר לכל רכב, בנסיעה זהירה לא נזדקק לכישוריו הנודעים של רכב הליסינג, כל רכב יצלח אותו. תחילה הולך השביל ישר ואז יורד אל תוך הואדי. בנקודה זו (בערך 1.2 ק"מ מהכביש) נשאיר את הרכב.
כאמור, נשאיר את הרכב ונעפיל רגלית אל הגבעה הבאה (לפנינו שני שבילים אך הם נפגשים למעלה). מראש הגבעה נוכלו לראות את הגבעה שאחריה, שם שוכן האתר. בשלב מסויים מתפצל השביל, השמאלי יורד לבקעה והימני שומר פחות או יותר על הגובה. נלך על הימני, עד שנגיע איתו אל הגבעה הבאה, גבעה זו היא בעצם שלוחה שהולכת מצפון לדרום. כאן כבר נוכל כבר לראות את שרידי המבנים שפזורים עליה.

בראש הגבעה ישנו בית-בד ובמערבה רחבה שבמרכזה באר-מים.

נרד למפנה הדרומי, דהיינו הקצה השמאלי של השלוחה ונראה את בית הכנסת. אם נסייר קצת על השלוחה (זהירות בורות פתוחים!!) נראה מערת קבורה נאה ועמודים חרוצים רבים.
בבית הכנסת עצמו כדאי לשים לב לפתחו המזרחי, שתי האבנים של המשקוף מסותתים יפה.

פירוט

העיירה היהודית סומקא נקראת ע"ש הצמח "אוג הבורסקאים" (התבלין המכונה כיום "סומק" ומשמש גם כאחד ממרכיבי הזעתר) שגדל באיזור ושימש את תושביה במלאכתם. עיירה זו ביחד עם חיפה וחושייפה (עוספייה של ימינו) היו שלושת הישובים היהודים שעל רכס הכרמל בתקופות הרומאית והביזנטית.

שרידי העיירה הנמצים בחורבת סומקא כוללים בית כנסת גדול, בעל אולם מבוא ממזרח, שלשה פתחים והיכל תפילה.

על אבן גדולה שנמצאת במקום מגולפים שני אריות הפונים זה אל זה, אבן זו שימשה כפי הנראה כמשקוף.

עוד במקום מערות קבורה, באחת מהן תבנית שור ואריה, בשניה שתי מנורות . בית בד גדול ומספר גתות ששימשו לדריכת הענבים.

העמודים הפזורים בכל רחבי העיירה בעלי אפיון מיוחד והוא ע"י החריצים שיש בהם. יתכן שימשו להכנסת עיטורי זכוכית או אולי לקורות תמיכה (בריחים).

בית הכנסת של חורבת סומקא

דגשים

אזהרה!

  • המקום משמש שטח אש פעיל. אין להיכנס אליו אלא לאחר תאום דרך מתא"ם פיקוד הצפון 04-6979253, 04-6979007, הזמן המתאים ביותר הוא בסופי שבוע ובחגים.
  • אין לרדת מהשביל (פרט לשלוחה של חורבת סומק שאליה לא יורים) ואין להרים חפצים חשודים.

 

עוד מקומות לטיול באיזור? פארק הגשרים בנשר, נחל שיח ונחל כלח

כתיבת תגובה

סוג האתר

שרידים של עיירה ובית כנסת עתיק

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461