מחניון מערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

מחניון מערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

שביל ישראל בין מערת אצבע לצומת שפיה הינו קטע יחסית קל עם פריחה מדהימה באביב

איך מגיעים

הקטע בין חניון מערת אצבע לצומת שפיה מתחיל בחניון הגישה למערת אצבע – גישה מכיוון כביש 4 – פונים בצומת אורן לכביש 721 ואחרי כחצי ק"מ פונים ימינה לחניון שם נחנה ונמצא את סימון השביל.

סיום המסלול הינו ליד צומת שפיה –  על כביש 70 – כ 2 ק"מ מזרחה מצומת פרדיס

פירוט

נקודת ההתחלה של המסלול הינה ליד המצוק – בחלק הרחוק מהכביש של מגרש החניה [עוברים מימין למתקן הקידוח של מקורות ומגיעים לתחתית המדרגות – שם נראה את השילוט למערת אצבע ועין הוד.  למי שצריך לשירותים [הם בד"כ פתוחים] או רוצה למלא מים – זה הזמן – במקום יש גם חניון פיקניק גדול וניתן לישון במקום בשעת הצורך.

nמערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

הסימון והצעידה היומית מתחילים בגרם מדרגות של 159 מדרגות בכמה חלקים המדרגות יחסית נוחות ואם קצת קשה לכם ניתן לעצור באמצע ולהסתכל על הנוף. כשתגיעו למבנה הבטון הישן – שכנראה שימש עמדת תצפית בימי המנדט הבריטי, תדעו שנגמרו המדרגות ועוד עלייה קטנה ואנו בפתחה של מערת אצבע. במערה שלושה מפלסים כשבשלישי [נדרש פנס כדי לראות מה קורה שם] ניתן לראות נטיפים וזקיפים יבשים. הנוף מפתח המערה מדהים. אם תתחילו את היום שלכם מוקדם בבוקר תשמעו את קריאות ההשקמה מהכלא הצבאי שמתחתיכם.

מהמערה השביל ממשיך לאורך המצוק בין סלעים גדולים ואחרי כ 300 מ' מגיעים לקו הרכס, נהנים מהתצפית הנהדרת ומתחילים לצעוד בתוואי מישורי. אחרי הליכה קצרה נפנה ימינה עם הסמ"ש האדום ושביל ישראל לכיוון עין הוד [הסמ"ש השחור ייקח אותנו בחזרה לחניון מערת אצבע]  ולאחר כ 2 ק"מ של הליכה בתוואי דיי נוח עם ירידה ועליה נגיע לכביש 7111 – כביש הגישה לעין הוד.

ניתן להסתובב קצת בכפר האומנים [ישנם מסנים יפים ומס' מוזיאונים]. במקום יש גם שירותים, ברזיה ומכולת ליד המרכז של הישוב. בכניסה לכפר ניתן לנוח בגן ימיני, וליהנות מהפסלים והאווירה ולאחר מכן נמשיך במורד הכביש כ 350 מ' עד שהשביל ייקח אותנו שמאלה לדרך עפר הצמודה למטע זיתים במזלג השבילים נקח ימינה – ליד פסל הנשר, נעבור את מעבר הבקר ונמשיך לצעוד בשביל. המסלול עובר בין כפרים נטושים [סיכוי טוב לפגוש כאן עדר פרות – תתכוננו ולעבור בינהן] ובקיץ ניתן לטעום סברס מתוקים ולאחר כ 3 ק"מ מהמפגש עם הכביש נגיע לשמורת נחל מערות – עוד מקום להפסקת שירותים ומים – ליד שער השמורה, ואם תרצו גם ניתן להכנס לשמורה [לטעמינו מיותר – לא  היה לנו מעניין, הכניסה בתשלום – למנויי מטמון חינם].

nמערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

מהשער נפנה שמאלה לאורך הגדר עם שביל ישראל ונתחיל לצעוד על השביל שייקח אותנו במספר עלייות וירידות. לאחר כק"מ נפגוש קבר שייך אותו נעבור משמאל, ולאחר עוד כק"מ וחצי נגיע למצפור עידו שהוקם לזכרו של עידו כהן ומצפה שהוקם לכבודם של משפחת פרייליך. ומשם הליכה קצרה תביא אותנו למרגלותיו של מגדל התצפית של יער עופר. מהמקום נוף נהדר והמגדל היה סגור כשהגענו.

נרד משיא הגובה עם השביל, נעבור ליד המצפור לזכרה פינת המנוחה שהוקמה לזכרה של רווית כהן-מור וליד מצפה סיגי, נחצה את חניון מזרחי טפחות, ולאחר צעידה קצרה נגיע לאנדרטה לזכרו של מוטי שרון ז"ל שהיה טייס בחיל האוויר ומסוקו התרסק בעת שהציב את אבן הגבול 51 בגבול עם מצרים. ליד האנדרטה ישנה אבן זיכרון – לזכר בנו איתי שנהרג ממכת חום בעת גיבוש לקורס טיס.

nמערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

נפנה ליד האנדרטה ימינה ולאחר כ 100 מ' נגיע למצפור צביקה לזכרו של סרן צביקה קפלן שנהרג בצוק איתן. נמשיך לצעוד בשביל שעובר בין עליות וירידות ולאחר כ 4 ק"מ נגיע לכביש 7021 נפנה שמאלה בזהירות על השוליים ולאחר כ 400 מ' נגיע למשרדים של הקק"ל – שם נוכל לנוח בצל ולמלא מים.

לאחר המנוחה ממשיכים עם השביל לתוך היער, נטפס כמה סלעים ונמשיך עם השביל בחורש המוצל חלקית בעליה תלולה וקצרה ואחרי כקילומטר נחצה את הכביש המויבל למושב עופר, נחצה את הכביש, נעבור את מעבר הבקר, ולאחר הליכה קצרה נרד במצוקון ועם השביל  ממשיכים בערוץ עד שמגיעים לדרך עפר ואיתה נמשיך ישר לצד השדות עד שנגיע לכביש המוביל למאיר שפיה אחרי כ 4 ק"מ נפנה ימינה ולאחר עליה של כחצי ק"מ נגיע לרכב.

nמערת אצבע לצומת שפיה על שביל ישראל

דגשים

אחרי הגשם ישנם קטעים חלקלקים ..תזהרו!

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461