נחל סער ומפל רסיסים מגשר הידידות למפל סער

נחל סער ומפל רסיסים מגשר הידידות למפל סער

המסלול של נחל סער יפה במיוחד במיוחד כשהנחל זורם. מומלץ לבקר בשני המפלים שבמסלול

איך מגיעים

המסלול של נחל סער מתחיל סמוך לכניסה של הכפר הדרוזי עין קיניא. איך מגיעים? עולים לרמת הגולן מכיוון כביש 99 [אחרי קרית שמונה פונים ימינה בצומת גיבור וכל הזמן ישר לפי השילוט למסעדה, בדרך עוברים ליד הכניסה לשביל התלוי בבניאס ] וכשרואים את השילוט למפל סער פונים ימינה ומשאירים את הרכב השני במגרש החניה [אם הגענו עם רכב אחד בסוף המסלול נמצא טרמפ שיקפיץ אותנו לרכב או לצומת הקרובה – משם רבע שעה הליכה] וממשיכים ישר עם הכביש המתעקל עד שמגיעים לפניה המשולטת שמאלה לעין קיניא [אם הגענו עם רכב אחד למסלול ומצאנו טרמפ למסעדה או מקום אחר בגולן זה נהדר – יורדים כאן וצועדים בשוליים בזהירות] ואחרי כק"מ נראה משמאל שילוט קטן לנחל סער וסמ"ש ירוק על הכביש. ניתן לחנות במגרש החניה הרחב שהוכשר בתחילת המסלול.

אם מגיעים למסלול נחל סער מרמת הגולן נוסעים לכיוון מסעדה ובכיכר המרכזית של הכפר פונים שמאלה לפי השילוט לכיבש 99 ואחרי נסיעה קצרה פונים ימינה לעין קיניה.

פירוט

נחל סער מהווה את הגבול הטבעי בין רמת הגולן לבין החרמון. בראשו של הנחל מעיינות שבעבר מימיהם זרמו בנחל לאורך כל החורף אולם בשנים האחרונות החלו לשאוב את מימיהם וכיום ניתן לראות בנחל ובמפל מים רק לקראת סוף החורף כשבריכות המאגרים מתמלאות או שעוצמת מי הגשמים גוברת על עוצמת השאיבה.

ערוצו של הנחל נוצר ע"י לבה שנוצרה מהתפרצות הר געש ופילסה לה דרך דרך סלעי הבזלת, ולכן גם בנחל זה ישנם משושים כמו בבריכת המשושים.

גשר הידידות זכה לשמוע בגלל שהוא אמור להביע את הידידות בין מדינת ישראל ששיקמה את הגשר לבין תושבי הכפר לאחר שהסורים פוצצו אותו לבין הדרוזים.

נחל סער ומפל רסיסים מגשר הידידות למפל סער

המסלול של נחל סער לכיוון מפל סער מתחיל בקצה החניה – יש שלט שמפנה למסלול. המסלול מסומ"ש בירוק. תחילתו של מסלול נחל סער בירידה קצרה ורצת תלולה שלאחר מכן מתמתנת. מצידו השני של הערוץ נראה מבנים ישנים ששמשו כתחנות קמח, בוסתני סברס ומטעי זיתים, וכשהנחל זורם נשמע את שאונו מתחתינו.

לאחר צעידה של כקילומטר, בשביל שרובו נוח להליכה [למעט נקודה אחת בה צריך להזהר לא ליפור אם רוצים להשאר יבשים] ניתן לרדת לארוץ הנחל, כשהוא יבש ולהתבונן במשושי הלבה ולאחר מכן לחזור חזרה לשביל [המגיעים באביב יכולים לטבול בנחל בנקודה זו ובנקודה לפני שהשביל יוצא מהערוץ.

לאחר כ 1.7 ק"מ של הליכה המסלול קצת עולה ולאחר מכן ממשיך בצמוד לגדרות של שדות מעובדים, הוא עובר צמוד לכביש כ 50  מ' ומיד לאחר מכן יורד חזרה אל מעל הערוץ עד שמגיע בסופו של דבר לגשר של הכביש שמוביל לנווה אטי"ב.

אל מפל סער ניתן לצפות [כשהוא זורם מ 2 נ'קודות] או ממרפסת התצפית הרשמית הקרובה לכביש או מזו שנמצאת בצידו השני של נחל סער. אל זרימתו האיתנה של נחל סער ניתן לצפות גם מגשר הולכי הרגל המוביל לגדה השניה.

אם נחליט שאנו רוצים לבקר גם במפל רסיסים [מוסיפים עוד 2 ק"מ למסלול בצעידה הלוך ושוב למפל רסיסים] אנו נחצה את הכביש בזהירות סמוך לגשר הידידות ונעפיל במעלה הנחל בשביל צר, בין סלעים ובולדרים עד שנגיע אל מתחת למפל ונחוש ברסיסי המים שנתנו לו את שמו. כשהנחל זורם הצעידה למפל רסיסים היא חווייתית, מרגישים את עוצמת הנחל ממש קרוב והתחושה מדהימה. כשהנחל יבש – מיותר לצעוד למפל רסיסים.

דגשים

  • אם המטרה של הביקור בנחל סער היא לראות נחל זורם ומפלים שוצפים מומלץ לבדוק באינטרנט ולעקוב אחרי דיווחים של מטיילים [הנחל לא זורם כל השנה]
  • בעליה למפל רסיסים נדרשת זהירות מרובה מהחלקה – במיוחד כשהבנחל זרימה חזקה
  • אסור להכנס למים בזרימה חזקה
  • הכניסה למים – על אחריות הנכנס!

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461