יער יתיר

יער יתיר

ביער יתיר יש מספר חניוני פיקניק, אתרי עתיקות, נקודות תצפית יפות ואתר פקיחה של חלמונית.

איך מגיעים

את הסיור ביער יתיר נתחיל מכביש 80. איך נגיע לשם?  ניסע בכביש 31 עד צומת תל ערד, בה ניסע צפונה [אם הגענו מכיוון כביש 40 נפנה שמאלה ואם הגענו מכיוון ערד נפנה ימינה] לכיוון כביש 80, ניסע בכביש כ 13.26 ק"מ [נעבור בדרך את הגן הלאומי תל ערד] עד שנראה פניה שמאלה משולטת לכיוון יער יתיר והר עמשא. נעצור שנייה ליד מפת היער [מומלץ להדפיס בבית – או לצלם כאן בסמרטפון [זה יעזור מאד להתמצא] – הנה קישור למפת יער יתיר

פירוט

יער יתיר הינו היער הנטוע הגדול ביותר בישראל ושטחו הכולל הוא כ 30 אלף דונם. יער יתיר נמצא בדרום הר חברון – צפונית לבאר שבע ונמצאו בו אתרי עתיקות רבים. שביל ישראל עובר ביער, בדרכו לערד [אם מגיעים מצפון]

יער יתיר

לאחר שפנינו לפי השילוט ליער יתיר עלינו על דרך שמתחילה סלולה ובהמשך תהפוך לדרך עפר כבושה המתאימה לכל כלי הרכב. הדרך מסמומשת בכחול ונקראת דרך המאגר על שמו של מאגר יתיר שאותו היא מקיפה.

דרך המאגר שבראשיתה עוברת בסמוך לכרמים, מתפצלת ל 2 צידי המאגר לאחר כ 2.3 ק"מ, ניתן להקיף את המאגר מ 2 הכיוונים עם הדרך הכחולה. אנו נבחר בזו השמאלית ולאחר נסיעה קצרה נגיע אל מעל המאגר שבסוף החורף, בשנים גשומות, מתמלא ונראה מרשים ביותר. ניתן לעצור ליד שלט ההסבר למאגר ולתצפת עליו, בהמשך הדרך ישנן עוד כמה נקודות המאפשרות תצפית יפה על המאגר.

לאחר שנסיים הקפה של מאגר יתיר נגיע לתיאטרון יער בו מתקיימות לעיתים הופעות ולמתחם עם מתקני כושר. נמשיך לסוע ולאחר שנסיים להקיף את מתחם התיאטרון יש נקודת תצפית מרהיבה על האגם. נסיעה קצרה מהתצפית תוביל אותנו לחניון ע"ש דינו שאלתיאל בו יש ברז מים, מס' שולחנות ובור מים עתיק.

נמשיך לסוע בין עצי היער ולאחר נסיעה של כ 2 ק"מ נגיע לשילוט שמאלה עם סמ"ש שחור של שביל המתקנים החקלאיים. האיזור שימש כאיזור התעשיה של הישוב ענים – ששרידיו נמצאים כיום בחורבת ענים. מומלץ לרדת מהרכב ולסייר בשביל.  בצעידה בשביל המתקנים החקלאיים נעבור ליד גתות, בורות מים ומתקנים ששימשו בתעשיית שמן הזית. ארכו של השביל כ 600 מ'.

לאחר שנחזור לרכב, נמשיך עם שביל העפר, הצומת הקרובה היא מפגש עם כביש 316 – דרך יער יתיר, נפנה בדרך שמאלה ולאחר נסיעה קצרה נגיע לחורבת ענים. חורבת ענים היתה ישוב שהוזכר בחלוקת הארץ בספר יהושע " וענב ואשתמה וענים" [יהושע פרק ט"ו פס' נ]. כישוב הנמצא בנחלתו של שבט יהודה. מה יש? במקום השתמרה חזית בית הכנסת המפוארת עם 2 פתחים, במה הפונה לכיוון ירושלים, עמוד עם פיתוח של רוזטה והרבה מאד  חללים תת קרקעיים שחלקם שימשו למסתור וחלקם למגורים.

יער יתיר

לאחר הביקור בחורבת ענים נמשיך לסוע בדרך היער הראשית, אם נרצה נוכל לעצור באחד מהחניונים הרבים שיש ביער [בחלק זה של יער יתיר יש את חניון דבורה, חניון סקנדינביה וחניון יגאל] ולאחר שנעבור על פניו של חניון יגאל נראה מימין שילוט לבית היערנים של יער יתיר [המקום סגור למבקרים] – מול בית היערנים יש חניון מונגש עם ברז ושולחנות.

נעבור את בית היערן ונמשיך ימינה עם דרך היער הראשית ואחרי כ 1.5 ק"מ נראה שילוט ימינה לדרך החלמונית ביער יתיר. אם הגענו למקום בחודש נובמבר מומלץ להכנס לשביל העפר הכבוש ואחרי כ 1.4 ק"מ לפנות ימינה בשביל צר ולצעוד לכיוון החלמוניות [אם הגעתם לסיבוב חד שמאלה תבינו שפיספסתם ותחזרו]

פריחת חלמוניות בדרך החלמוניות ביער יתיר

מכאן ניתן להמשיך עם כביש 316 לכיוון כביש 31 [הדרך דיי משובשת בחלקה] או לשוב חזרה על עקבותינו לכיוון כביש 80 ומשם לכביש 31.

דגשים

  • נדרשת זהירות בנסיעה בשבילי היער הצרים
  • כשאתם יורדים מהרכב – הקפידו לנעול אותו ולקחת איתכם את חפצי הערך

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461