נחל סלוודורה

נחל סלוודורה

נחל סלוודורה הינו נחל קניוני נחמד וקצר למרגלות מצוק ההעתקים - ליד ים המלח.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל נחל סלוודורה?

מכיוון כביש 90 – אם מגיעים מצפון – נאפס את מד המרחק בפניה למצפה שלם, ואחרי כ 4.9 ק"מ נפנה ימינה למפרץ החנייה בו נראה את השילוט לנחל נחל סלוודורה .

אם מגיעים מכביש 90 מדרום, הכניסה לנחל נחל סלוודורה נמצאת כ 6.1 ק"מ צפונית לכניסה לנחל דוד, אפשר למצוא מקום רחב מספיק בשולי הכביש או להמשיך למצפה שלם, ולהסתובב ולסוע כמו ההסבר [יש קו לבן בכביש – למי שמגיע מדרום אסור לפנות שמאלה].

פירוט

נחל סלוודורה קרוי שם עץ נחל סלוודורה הפרסית הנמצא קרוב למפל הנמצא בשיא הנחל. המסלול בנחל נחל סלוודורה יעניק למטייל בו קצת מכל המאפיינים של טיול במדבר יהודה – קצת טיפוס, מפל עם דרגיות ונוף מהמם של ים המלח.

נחל סלבדורה

את נחל נחל סלוודורה ניתן לעשות ב 2 דרכים – לעלות בדרגיות ולרדת בשביל עפר קצת תלול או לעלות בשביל עפר קצת תלול ולרדת בקניון.  אנו נתאר את המסלול מהכיוון של לעלות בשביל העפר ולרדת בקניון.

מרחבת החניה של נחל נחל סלוודורה השביל מתחיל במקביל לכביש ואחרי הליכה קצרה פונה שמאלה ומתחיל לעלות בגיא כשמימין לנו נראה את הקניון דרכו נחזור [ניתן להבחין שגם בנתיב זה זורמים מים בשטפונות לפי הצמחיה העשירה הצומחת במרכז הגיא].

לאחר כחצי ק"מ של עליה אנו נגיע לנקודת הפגישה של שני השבילים ונמשיך לעלות כאשר מנקודה זו השביל נהיה קצת יותר תלול וקצת פחות ברור בגלל הסלעים הגדולים הנמצאים בנתיב. אם אתם נתקלים בסלע שקשה לכם לטפס עליו, חפשו דרך לעקוף אותו, אין שום צורך לטפס על סלעים גבוהים. בצידו השמאלי של הערוץ, בסתיו ניתן לראות פריחת חצבים מרהיבה.

לאחר כ 300 מ' נראה בצד ימין שלנו, צמוד לדופן הערוץ עץ גדול. זהו עץ נחל סלוודורה הפרסית שעל שמו קרוי הנחל. מאחורי העץ, על דופן הערוץ ישנה נביעה קטנה המטפטפת מים שמהם נזון העץ. שווה לשבת בשקט ליד העץ ליהנות מטפטף המים ומהנוף המדהים הנשקף. אם רוצים, מכאן ניתן לעלות לעבר המפל של הנחל – מרחק של כ 100 נוספים.

נחל סלבדורה

לאחר שנהנינו ונחנו נתחיל לרדת בחזרה בזהירות בשביל. צעידה קצרה של כחצי ק"מ תוביל אותנו לצומת השבילים ואם נרצה לרדת בקניון אז נמשיך ישר ולא נפנה ימיה לכיוון השביל איתו עלינו.

בתחילה ערוץ הקניון של נחל נחל סלוודורה רחב וירידתו מתונה אולם לאט לאט הוא נהיה צר ולאחר כ 300 מ' הערוץ הופך לצר מאד ותלול מאד ויורד בסדרה של מפלים מאתגרים [באחד יש דרגיות] עד שנראה מולינו את המעבר מתחת לכביש 90. נעבור מתחת לכביש ומצד ימין יש עליה שתוביל אותנו לכביש, נחצה אותו בזהירות ונגיע לרכב.

דגשים

  • המסלול מתאים למשפחות אך לא עם עגלות או ילדים מתחת גיל 8 [יהיה להם קשה לטפס / לרדת] במפלונים בקניון].
  • המסלול מסוכן בזמן שטפונות.

מחפשים אטרקציה באיזור? ריידר ים המלח יכול להתאים

עוד מסלולים באיזור ים המלח? נחל דוד, נחל ערוגות ונחל בוקק

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461