ממצפור שמיר לגשר הרומי על שביל עמק המעיינות

ממצפור שמיר לגשר הרומי על שביל עמק המעיינות

הקטע הראשון והמרהיב של שביל עמק המעיינות בין מעיינות ובריכות דגים

איך מגיעים

המסלול מתחיל במצפור על שם דובי וערן שמיר – על הגלבוע [ ה Waze מכיר] – ליחצו כאן לניווט ישיר

ומסתיים בנקודה: "גשר הרומי המערבי" – הפניה היא לפי שלט פארק בית שאן – לניווט לנקודה – ליחצו כאן

פירוט

לאחר שנהנה מהנוף של מצפה שמיר נחזור חזרה לשביל העפר ונחפש את השלט הצהוב [שימו לב לשלטים אלו – הם מסייעים בהתמצאות בשביל כי סימון השבילים לא הכי ברור בהרבה מקומות] שמכוון אותנו לתחילת השביל.  נרד בשביל ונפנה ממנו ימינה לפי הסימון לבן-כתום-לבן שילווה אותנו, נצעד כ 200 מ' ונפנה שמאלה ונגיע לכביש. נחצה אותו בזהירות ונמשיך ישר עם הסימון.

נתחיל לרדת בירידה מתונה כ 300 מ' והשביל מתעקל שמאלה והולכים על שפת המצוק, אם יהיה לכם מזל תפגשו כאן שפני סלע. נפנה ימינה בשביל שבסופו, ומכאן מתחילה ירידה של כ 1.8 ק"מ שחלקה כולל דרגיות, ירידות תלולות ומצוקונים עד שנגיע למישור של עמק המעיינות ובשלט הצהוב של השביל נפנה שמאלה.

נצעד על שביל העפר כ 400 מ' ונפנה ימינה ונצעד עוד כ 400 מ', מימיננו עצים ומשמאלנו השדות, ובסופם נפנה ימינה – עם השילוט והסימון, ועכשיו נצעד כשמשמאלנו תעלת ההולכה של מי הבריכות. אחרי כ500 מ' נפנה שמאלה ליד תחנה של מקורות והליכה קצרה תביא אותנו למתחם של עין מודע

 

ממצפה שמיר לבית שאן שביל עמק המעיינות

אחרי הבילוי בעין מודע [בריכה ענקית מדהימה , שולחנות פיקניק והמון צל] נצא מהמתחם מצידו השני, ןמתחיל לצעוד שמאלה בכביש לפי הסימון. אחרי כ 1200 מ' נפנה שמאלה בין בריכות הדגים [בעונות הנדידה אפשר לצעוד על הסוללה של הבריכות ולראות את כל עופות המים שחומסים את הדגים]. ואחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה [ועכשיו תעלת המינוס מאה תהיה מימין לנו. התעלה נקראת בשם זה כי גובהנו עכשיו הוא 100 מ' מתחת לפני הים].

אחרי כ 700 מ' השביל מתעקל שמאלה ואחרי צעידה של כחצי ק"מ נגיע לעין שוקק [בריכה גדולה, יותר נמוכה מעין מודע] שהינו נקודת ההתחלה של "השביל הרטוב". נצא מהמתחם של עין שוקק אחרי הטבילה המתבקשת – מצידו השני, ואחרי הליכה קצרה נפנה ימינה ואחרי כ 600 מ' נגיע למפגש עם נחל הקיבוצים בעין מגדל [בנק' זו אם חסר לכם מים, שירותים או שסתם בא לכם קרטיב אתם יכולים לצעוד שמאלה והליכה קצרה תוביל אתכם למתחם של פארק עמק המעיינות].

אנו נפנה ימינה עם הסימון ונתחיל לצעוד לארכו של נחל הקיבוצים. נלך לאורך הנחל כ 900 מ' עד שנגיע אל מתחת לתל שוכה הידוע גם בשם גבעת ה 3 – על שלושת השומרים שנהרגו בו. הסימון מוביל להקיף את התל משמאל אבל אם יש לכם כח – שווה לטפס למעלה, אל מרגלות המגדל [שנתן לעין מגדל את שמו] וליהנות מהתצפית הנהדרת. נרד מתל שוכה מהצד השני ואחרי הליכה קצרה נגיע לבריכת הקיבוצים הכיפית [שהינה בעצם הצד השני של נחל הקיבוצים]

ממצפה שמיר לבית שאן שביל עמק המעיינות

נצא ממתחם נחל הקיבוצים עם הסימון, נגיע לצומת, נחצה את הכביש בזהירות ונתחיל לצעוד לארכו של נחל עמל, בדרך נעבור 2 תצפיות אל בריכות הדגים, גישרונים ואחרי כ 2 ק"מ נגיע אל קשר הקנטרה. ליד הגשר המרשים שעובר מעל נחל חרוד יש חניון פיקניק וניתן לרדת בשביל הקצר אל גדות הנחל ולראות את זרימתו של נחל חרוד מקרוב [זהירות לאחר הגשמים כשהנחל זורם בעצמה רבה. [ליד הגשר יש מצבור גדול של סלע טרוורטין – משקע ימי ושנוצר מזליגת המים מעל הגשר במהלך השנים הרבות] נעבור מעל הגשר ונפנה ימינה  ולאחר צעידה נינוחה לצידו של נחל חרוד [שעובר מימין לנו] נגיע לחניה של פארק בית שאן שם התחלנו את היום.

ממצפה שמיר לבית שאן שביל עמק המעיינות
ממצפה שמיר לבית שאן שביל עמק המעיינות

דגשים

  • הכניסה לכל המעיינות הינה על אחריות הנכנסים בלבד – המים בחלקם עמוקים מאד
  • ליד גשר הקנטרה יש שלט המזהיר מכניסה למים עקב זיהום
  • מאד לא מומלץ לעשות את המסלול בקיץ ובימים חמים – זוהי סכנת נפשות עקב החום הכבד השורר באיזור בימי הקיץ.
  • המקטע הבא בשביל עמק המעיינות – מהגשר הרומי לכוכב הירדן

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461