אנדרטת הג'יפ

אנדרטת הג'יפ

אנדרטה עליה הג'יפ המרוסק בו מצאו את מותם יואל פורת ואבי דיטשי במלחמת יום הכיפורים

איך מגיעים

אנדרטת הג'יפ נמצאת כ 250 מ' מצומת המפלים [הצומת של הכבישים 805 ו 87]. מיקומה המדוייק הוא כאן . ניתן לחנות בזהירות השוליים לא רחוק ממנה.

פירוט

בלילה שבין ה 6 ל  7/10/73 יצאו יואב פורת ואבי דיטשי ממחנה צנובר להביא אספקת תחמושת לסוללות תותחנים שהיו פרושות בשטח בקרבות הבלימה הראשונים של מלחמת יום הכיפורים. הם יצאו בראש שיירה של 5 משאיות, בג'יפ של סגן מפקד הגדוד ארי מנוס. לקראת צומת המפלים הם ראו מולם טנקים, הבהבו מולם כשחשבו שמדובר בטנקים ישראלים אולם עם הצרור הראשון שנורה לעברם הבחינו בטעותם. ממכת האש הראשונה הברג אבי דיטשי, יואל פורת עוד הספיק להזהיר את שאר נהגי השיירה לפני שנהרג גם הוא מפגז טנק. האזהרה לא עזרה לשאר הנהגים וכל השיירה הושמדה על ידי הכוחות הסוריים.

יום למחרת עבר במקום אורי מנוס, הסמג"ד שברכבו הם נסעו – וזיהה את הג'יפ שלו הרוס, הוא הניח במקום ארגז תחמושת, רשם עליו את שמות הנופלים – ואת מס' הגדוד – 405 – וכך הציל את הג'יפ מגרירה לאחר המלחמה.

אנדרטת הג'יפ

במהלך השנים הג'יפ החליד והשלט התחיל להמחק ואמו של אורי פורת החלה לדחוף להקמת אנדרטה יציבה, היא גייסה את המימון, רתמה לנושא את האמנית לביאה מנוס, אשתו של הסמג"ד, חברת חשמל סייעה בהובלת הסלעים שבחרה האמנית ו ב 7/10/98, 25 שנים לאחר נפילתם של יואל פורת ואבי דיטשי – הוצבה אנדרטה לזכרם במקום נפילתם – וככל הידוע היא האנדרטה האחרונה שהוקמה בגולן לנופלי מלחמת יום הכיפורים

במקום סלע גרניט גדול עליו מונצחים הנופלים ולצידו הג'יפ בו מצאו את מותם על מס' סלעים נמוכים.

דגשים

נדרשת זהירות בעצירה במקום

כתיבת תגובה

סוג האתר

אנדרטה מיוחדת לזכרם של 2 לוחמים שנספו בדרכם להביא אספקה לסוללת תותחנים במלחמת יום הכיפורים.

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461