[aioseo_breadcrumbs]

סיור בעיר העתיקה בירושלים משער יפו לשער ציון

סיור בעיר העתיקה בירושלים משער יפו לשער ציון

מסלול עירוני בעיר העתיקה

איך מגיעים

המסלול מתחיל ומסתיים ברחבת שער יפו אליה ניתן להגיע באמצעות הרכבת הקלה [יורדים מתחנת כיכר ספרא, חוצים את כיר צהל וממשיכים ישר בירידה לכיוון שער יפו], רכבים פרטיים [ולחנות באחד החניונים הציבוריים באיזור] או אוטובוסים שונים

פירוט

לאחר מבט אל שער יפו מבחוץ והתבוננות בסמלים המיוחדים ובמאפיינים האדריכליים שעליו ניכנס לתוך השער ונמשיך ישר אל הרחבה שמבעבר לו. מימין לנו מגדל דוד [מצודה שנבנתה בכלל ימי הורדוס ומינרט מהתקופה המוסלמית שהפך לסמל העיר העתיקה ] והינה המקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה [וזו אחת הסיבות למיקומה כאן]. נצעד סמוך לגדר שליד המצודה, נביט אל החפיר למטה ואל האבנים השונות שמספרות לנו על ההרס והבניין שעברו על המצודה לאורך השנים ונגע אל שער המצודה, המקום בו עמד הגנרל אלנבי ונאם את נאום הניצחון שלו כשכוחותיו כבשו את העיר העתיקה במלחמת העולם הראשונה.

 

שער יפו

ממול למגדל נביט אל כנסיית המשיח ואל מגדל הפעמונים הראשון שנבנה בתוך העיר העתיקה בתקופת השלטון העות'מני, ולאחר מכן נמשיך ישר בסימטא שנמצאת משמאל לכנסייה, נמשיך ישר ובאמצע המדרגות בירידה נראה משמאלינו את הכנסיה המרונית. נמשיך ישר בירידה וכשנגיע לרחוב הראשון נפנה בו ימינה. נצעד בו בירידה כ 150 מ' עד שנגיע למדרגות ברזל. נעלה בהן ונמצא את עצמינו במרכז העיר העתיקה. קרוב מאד לנקודת המפגש של כל הרבעים – תצפית הגגות. ממזרח לנו אנו יכולים לראות את הרב הבית עם כיפת הסע המנצנצת בזהב וכיפת אל אקצא המוכספת כשמעליהם ניתן לראות את אלפי המצבות על הר הזיתים כשמשמאלן אפשר להבחין בכיפות המוזהבות בצורת בצלים של כנסיית מריה מגדלנה הרוסית  ומימין על קו הרכס את החורשה בה יושבת נציגות האו"ם בירושלים. משמאל על קו הרכס אפשר להבחין במגדלים של בית החולים אוגוסטה ויקטוריה ושל האוניברסיטה בהר הצופים.

הגלעד

נרד מהתצפית איך שעלינו עליה [יש ממנה מס' ירידות אחרות] ונפנה  ימינה לכיוון השוק ומיד שמאלה, נעבור ליד שלושת השווקים [נחשו למה שוק הבשמים ושוק הקצבים צמודים אחד לשני] ונפנה ימינה לכיוון הקרדו. נצעד בקארדו כ 300 מ' ונביט אל החנויות ששימשו גם בתקופות מוקדמות יותר, נעבור ליד חרכי ההצצה אל החלל התת קרקעי ונראה את החומות שנחשפו ואת שרידיהן משורטטים על רצפת הקרדו ונמשיך ישר עד שנגיע לפני האיזור הפתוח. נעלה מהקרדו  [הזדמנות להפסקת שירותים…] ונביט אל החומה הרחבה שנבנתה בימי המלך חזקיהו.

 

נחזור חזרה אל מעל הקארדו ונמשיך ישר, נעבור את כיכר רוסנק ונפנה שמאלה ליד המסגד [ונענה גם על השאלה מה למסגד ברובע היהודי] נתצפת אל בית הכנסת החורבה, נמשיך ישר, ונפנה ימינה לכיוון בית הכנסת אליהו הנביא שם נספר את סיפורם של ארבעת בתי הכנסת הספרדיים, נחזור חזר לציר ראשי, נרים את הראש ונדבר למה יש שם קנה של רובה מכוון אלינו ונמשיך ישר בסימטא.

נגיע לגלעד שנבנה במקום בו נקברו הרוגי הרובע היהודי בתש"ח [היום הם קבורים בקבר אחרים בהר הזיתים] ונספר את סיפורם של מעט מהנופלים ואת סיפורו של המקום ונפנה שמאלה בסימטא וניכנס לרחבת בתי מחסה. נשמע את סיפורו של המקום ושל העמוד שניצב שם בגאון, נמשיך ישר לאורך המבנה, נפנה ימינה ונצא מהשער של המקום, ונשמע על ה"פקידים והאמרכלים" ונמשיך ישר בסימטא ולאחר הליכה קצרה נגיע לקצה החניה של הרובע היהודי.

נצעד בצידה הימני של החניה עד שנגיע לרחוב חב"ד נפנה בו שמאלה ומשם נצעד כ 400 מ' על המדרכה צמוד לחנויות עד שנראה מולינו את שער ציון. נעבור בעדו ונשמע את סיפורו ולאחר מכן נפנה ימינה ונצעד כ 700 מ' עד שנגיע לשער יפו שם החל סיורינו

בסוף הסיור – ניתן לבקר גם בקבר דוד המלך ובגשר התלוי מעל גיא בן הינום

דגשים

זהו מסלול שמוצע כמסלול מודרך לקבוצות. מעוניינים בהדרכה במסלול זה? מוזמנים לפנות אלינו במסרון / ווטסאפ ל 052-4282461 עם מאפייני הקבוצה שלכם [גילאים, תחומי עניין וכו'] וניצור עימכם קשר

  • חלק מהמסלול עובר במדרגות / עליות / ירידות – מומלץ לבצע עם נעלי הליכה נוחות, ולהצטייד במים וכובע אם מדובר ביום חם.
  • צריך להזהר מהחלקה בסימטאות הרובע.

הפעילות מוכרת על ידי הגפ"ן של משרד החינוך לשנת הלימודים תשפ"ד

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

  • אורך המסלול: כ 3 ק"מ
  • משך המסלול: כשעתיים
  • נושא: היסטוריה
  • תחבורה: תחבורה ציבורית, רכב פרטי
  • עונה מומלצת: כל השנה
  • מים: ללא
  • מפת סימון שבילים: 9
  • נבדק לאחרונה: 18/8/2021
לחצו לניווט
סגירת תפריט