האנדרטה בכיכר אלנבי בירושלים

האנדרטה בכיכר אלנבי בירושלים

אנדרטה בלב גן משחקים חהנצחת כיבוש ירשלים ע"י האנגלים במלחמת העולם הראשונה

דצמבר 2017 היה חורף קר.

הקרבות בא"י בין כוחות הצבא הבריטי לבין הכוחות העות'מניים שעוד היו בא"י היו כבר ברגיעה מסויימת והיתה אויירה של סוף מלחמה.

בלילה שבין ה 8 ל 9 לדצמבר נסוגו שרידי הכוחות העות'מניים מהעיר , ונכבדי העיר המוסלמים החליטו בראשות ראש העיר חוסיין אל חוסיני החליטו לצאת בבוקרו של הבוקר הראשון זה 400 שנים ללא שילטון עות'מני בירושלים, לפגוש את הכוחות הכובשים. הם אילתרו דגל לבן, אספו צלם שיתעד את הרגע ההיסטורי וליווי מכובד ויצאו מערבה לחפש את נציגי הצבא האנגלי.

לא רחוק מהעלייה מהעיר הם פגשו 2 טבחים אנגלים שנשלחו ע"י מפקדם לחפש אספקה טרייה למטבח, נכבדי ירושלים רצו להכנע בפניהם אולם הם סירבו לקבל את הכניעה בהסבר שהם סתם טבחים.

המשלחת הירושלמית המשיכה לצעוד ופגשה 2 סמלים, שלא הסכימו לקבל את הכניסה – אבל הסכימו להצתלם עם הנכבדים.

הטבחים בינתיים הספיקו לחזור למחנה, וספרו למפקדו, הבריגדיר, שנכבדי העיר ירושלים רוצים להכנע – והוא יצא לקראתם וקיבל את כניעתם.

מפקדו של הבריגדיר שמע שהתקיים אירוע כניעה של ירושלים בלעדיו – ובטל את הכניסה ודרש לקיים את הטקס בשנית בפניו.

כשהגיע השמועה לכנרל אלנבי, מפקד הכוחות האנגלים בא"י הוא ביטל את הטקס של מפקד הכוחות באיזור ירושלים ודרש לקיים טרס נוסף, רשמי בעיר שנקבע ל 11/12/1917.

בינתיים חלה ראש העיר ירושלים בדלקת ריאות קשה, אושפז בבית החולים שערי צדק ולא יכל להשתתף בטקס הרשמי וביום הטקס עבדר אצלו הגנרל אלנבי לכבדו ומשם המשיך לטקס בחזית מגדל דוד בירושלים,

אלנבי ופמלייתו ירדו מסוסיהם ליד שער יפו כדי לכבד את העיר הקדושה לשלושת הדתות ומשם צעדו רגלית לכיוון השער של מגדל דוד , שם קיבל את הכניעה הירושלמית רשמית ונשא את "הצהרת ירושלים" בה הצהיר בין השאר שהסטטוס קוו הדתי בירושלים יישמר.

אל חוסייני, ראש העיר של ירושלים לא זכה ליהנות משחרורה של העיר מידי העות'מנים ונפטר מדלקת ריאות בבית החולים.

בכיכר אלנבי, מאחורי התחנה המרכזית של ירושלים נמצאת אנדרטה המנציחה את הכיבוש של האנגלים את העיר.

 

על האנדרטה כתוב באנגלית:

"Near this spot the Holy City was surrendered to the 60th London Division, 9th December 1917 Erected by their comrades to those officers, NCOs and men who fell in fighting for Jerusalem"

ובתרגום חופשי לעברית: ליד הנקודה בה נכנעה העיר הקדושה לדיוויזיה ה 60, אנו רוצים להנציח את המפקדים והחיילים שנלחמו על כיבושה.

האנדרה הינה בתבנית ה"הסנוטאף של לונדון" – אתר ההנצחה המרכזיה לחלליה של בריטניה הנמצא בלונדון – תיבת אבן ומעליה תבנית קבר ועל התקרה שוכב צלב [אותו לא נראה כי הוא בגובה 3 מ'].

אנדטת כיכר אלנבי

כתיבת תגובה

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461