מאנדרטת מגילת האש למערת בני ברית בשביל הקדושים

מאנדרטת מגילת האש למערת בני ברית בשביל הקדושים

מאנדרטת מגילת האש למערת בני ברית ישנו מסלול נופי מרהיב אל מול הר כרמילה. בחורף ישנה פריחה מגוונת לארכו של השביל

איך מגיעים

המסלול מתחיל באנדרטת מגילו האש. איך מגיעים לאנדרטת? ניסע על כביש 395 אליו נגיע מכיוון מבשרת או מכיוון כביש 38 ואחרי כ 6.5 ק"מ נגיע לכניסה למושב כיסלון. נפנה למושב ואחרי 0.7 נפנה ימינה לפי השילוט "שמורת נחל שורק". נמשיך עוד 2.1 ק"מ ונגיע לרחבת יער הקדושים ומגילות האש. לניווט ישיר ליחצו כאן

המסלול מסתיים במערת בני ברית. איך מגיעים? ניסע על כביש 38 ובאשתאול נרד במחלף שמאלה, בכיכר הראשונה שמאלה שוב ומשם לפי השילוט נמשיך ישר לתוך היער עד שנגיע לרחבה שלפני מערת בני ברית. לניווט ישיר ליחצו כאן

פירוט

אנדרטת מגילת האש הינה אנדרטה לשואה ולתקומה שפוסלה בידי נתן רפפורט בשנת 1972 והעתק שלה ניצב כיום ביד ושם.

מערת בני ברית הינה אתר התייחדות עם קדושי השואה ביער הקדושים, בתוך מערות טבעיות שנחצבו בסלע. כיום המערה סגורה ברוב ימות השנה עקב הזנחה והשחתה של ונדליסטים.

מגילות האש

אנדרטת מגילת האש היא הנקודה הראשונה במסלול זה. מהחניה נעלה אליה, נתבונן באנדרטה ונתייחד עם זכר הקרבנות . מהאנדרטת נחזור לחניה ונתחיל לצעוד עם הכביש במגמת ירידה ואחרי כ 80 מ' נראה משמאלינו שילוט שיכוון ל"שביל הקדושים" עם סמ"ש ירוק.

נתחיל לרדת עם הסמ"ש הירוק בשביל הקדושים הנמצא בחורש טבעי.  בחורף נראה מצדדינו אשכולות של רקפות ובתחילתו היער מנוקד גם בלבן המבריק של הנרקיסים.  כדי לשים לב טוב לסימון השבילים כי ישנם הרבה פיצולים, שלא נפנה לפיצול לא נכון.

מלטרון למערת בני ברית

לאחר כחצי ק"מ של ירידה נגיע לקרחת יער גדולה ושטוחה אשר בקצה שלה נוכל להבחין בשתי אבנים גדולות שכנראה שימשו לבית בד עתיק או לסימוני דרך, בדרך אליהם אם נתבונן היטב מסביבנו נוכל גם להבחין במעיין הנובע בתוך בור שחלקו מתחת לאדמה [מי שמתכנן להכנס כדאי שיחשוב גם איך הוא יוצא כי שפת המים רחוקה משפת הבור] ברחבה זו פונים ימינה לפני המעיין והאבנים. כ 20 מ' לאחר שנבנה ימינה נראה מימין לנו פתח של מערה עם פתח בנוי שכנראה שימשה את תושבי המקום כבור מים / מקוה [אחרת אין לי הסבר למדרגות שהיו שם בכניסה].

לאחר שנסקור את האיזור נמשיך לצעוד עם השביל שעכשיו שיפועו קצת התמתן וכשנגיע למפגש עם דרך עפר רחבה נפנה בה ימינה [חוץ מהסימון שבילים ישנו באיזור גם מקבץ של אבני זיכרון לקהילות מיוון שנכחדו בשואה], נמשיך לצעוד עם השביל ולאחר כ 300 מ' נגיע ליער עולי תימן, זה הזמן למנוחה קצרה ולהתארגנות להמשך.

כשסיימנו את השהות ביער עולי תימן נחצה את כביש 95 בזהירות, ונמשיך לצעוד לצד כרם הזיתים הנטועה. בתחילת החורף בנקודה שאחרי הכרם ישנו מרבד נרקיסים מדהים וקצת לאחר מכן מתחילים גם הכרכומים לצוץ שם בעשרותיהם, נמשיך לצעוד עם השביל עד שנגיע לשני ספסלים הניצבים מול נופו המדהים של הר כרמילה. אם הבאנו איתנו גזיה, זה הזמן לכוס קפה / תה כל אחד לפי טעמו.

מלטרון למערת בני ברית

לאחר שאספנו את הגזיה ולא השארנו שום לכלוך , נהדק את השרוכים ונתכונן לירידה התלולה לעבר מערת בני ברית.  השביל אינו ארוך במיוחד אבל הוא תלול מאד במס' רב של מקטעים ויש לשים היטב לב היכן דורכים. חלק מהירידה מדורגת [ויבורכו על כך התורמים ובוני השביל] מה שמקל קצת על הירידה. לאורך הירידה ניתן להבחין פה ושם ברקפת מנצנצת או בכרכום בוהק [בעיקר מתחילת הירידה]. בסופה של הירידה נגיע למערת בני ברית שהינה סוף המסלול.

דגשים

  • המסלול מאד תלול בחלקו – לא מומלץ לעשותו אחרי גשמים מרובים.
  • נדרשת זהירות בחציית כביש 395.
  • את המסלול לא ניתן לעשות בעגלות, ניתן לעשות עם מנשא על הגב רק אם זה שסוחב נמצא בכושר פיזי טוב [הירידה מאד תלולה].
  • אם אנו מטיילים עם ילדים קטנים כדאי לתת להם יד אחרי הספסלים.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461