אנדרטת הבקעה

סוג: אנדרטה נושא: היסטוריה, חניון פיקניק, תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
מזג האוויר באזור: 17

תקציר:

במתחם אנדרטת הבקעה יש חורשת משחקים ופיקניקים, למרגלות גבעת תצפית ובה אנדרטת לזכר חללי בקעת הירדן.

איך מגיעים:

האנדרטה שוכנת בכביש 90 (הבקעה) בין הישוב יפית לצומת הבקעה (כביש 505).

ההגעה מצפון הארץ ודרומה (כולל ירושלים) היא דרך כביש 90. 

ממרכז הארץ, דרך כביש 5 (חוצה שומרון), החל מאריאל הוא משנה את מספרו לכביש 505, ממשיכים ישר בצומת תפוח לכיון הבקעה, נוסעים עד הסוף ופונים שמאלה.

בצומת בקעות (מיד אחרי המחסום הצה"לי) פונים ימינה, חולפים על פני מעלה אפרים ויורדים עד בקעת הירדן.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הכניסה לאנדרטה היא מכביש 90 כמאתיים מטרים צפונית לצומת הבקעה. הכביש מסומן בקו הפרדה רציף, לכן הבאים ממרכז הארץ ודרומה יכנסו לתחנת הדלק ויצאו בחזרה לכון דרום, הבאים מצפון יחלפו על פני התחנה ויפנו ימינה. הכביש חולף על פני החורשה ובפניה השניה נפנה ימינה ונעפיל לראש הגבעה ולאנדרטה.

תחבורה ציבורית מגיעה למקום מאריאל (מספר מופעים מועט ביום), ומירושלים/בית שאן כל הקוים הנוסעים דרך הבקעה.

מידע כללי:

בקעת הירדן היא חלק מהשבר הסורי-אפריקני.

כתוצאה מהישגי מלחמת ששת הימים הפכה להיות הבקעה הגבול בין מדינת ישראל לירדן.

בשנים שלאחר המלחמה התנהלו באזור זה מרדפים רבים בין חיילי צה"ל למסתננים שביקשו לעבור את הגבול. במרדפי אלו נפלו מפקדים וחיילי רבים, אך לבסוף הוקמה גדר ונחסם הגבול למעבר.

בשנת תשל"ב, ביוזמתו של אלוף הפיקוד דאז רחבעם זאבי הי"ד, פיסל האמן יגאל תומרקין אנדרטה שהורכבה מחלקי נשק, גובהה 21 מטר והיא בדמות תותח נ"מ המכוון אל על. היא הוצבה על ראש גבעה המשקיפה על ישובי הבקעה, שדותיה ונהר הירדן.

פירוט:

למרגלות גבעת האנדרטה חורשה ובה צומח מדברי המאפיין את האזור, בעיקר עצי מחט שאינם זקוקים למים רבים. בתוך החורשה פינות צל, מים ושולחנות לפיקניק.

בדרך העולה לגבעה שמותיהם של ישובי הבקעה ואמפיתיאטרון טבעי ע"ש אל"ם אברהם רלרן (ממושי) הי"ד שהיה מח"ט הבקעה ונפל בלבנון בשנת תשמ"ה.

בראש הגבעה, האנדרטה וסביבה חקוקים שמותיהם של הנופלים באזור ממלחמת שת הימים ועד ימינו.

מרחבת התצפית נשקפת בקעת הירדן המשובצת שדות בצבעים חום וירוק, נהר הירדן המתפתל במרכזה והרי ממלכת ירדן מהעבר השני של הנהר.

בכניסה לרחבת האנדרטה, מעבר למחסום בצד שמאל ישנו עיגול בטון קטן (נראה כמו בור ביוב), בתוכו מוט מתכת המשמש כנקודת ציון מדוייקת למטרת מדידת שטחים וקביעת גבולות במפות השונות.

35.461732.0542