גבעת יונה

סוג: פארק עירוני, מצפור נושא: תצפית מחיר: ללא עלות עונה: כל השנה מים: אין מפת סימון שבילים: 10 - גוש דן וחוף פלשת נבדק לאחרונה: 8/11/2013
מזג האוויר באזור: 16

תקציר:

גבעת יונה הינה נקודת תצפית יפה לכיוון הים התיכון ונמל אשדוד. ע"פ מסורות מוסלמיות שונות קבור במקום הנביא יונה בן אמיתי.

איך מגיעים:

גבעת יונה נמצאת בצפונה של העיר אשדוד. רחבת החנייה של גבעת יונה נמצאת בסופו של רח' יאיר שטרן היוצא מרח' ז'בוטינסקי [בצומת רחובות ישנו שילוט המפנה לגבעת יונה].

מידע כללי:

גבעת יונה קיבלה את שמה משרידיו של קבר שיח' בשם שיח' יונס הנמצא בנקודה הגבוהה על הגבעה [מקום זה הופיע גם במפת מידבא], וע"פ חלק  מהמסורות מוסלמיות קבור בשרידים אלו הנביא יונה בן אמיתי, על גבעת יונה גם נמצא מגדלור שאינו פועל כיום ונקודת תצפית ששימשה את הבריטים במאבקם למניעת העפלה לארץ.

פירוט:

בגבעת יונה ישנו שביל טבעתי העובר מסביב לכיפת הגבעה ועובר  בסמוך לנקודות הבולטות שבה. בכניסה לשביל המקיף את גבעת יונה נפגוש בשלט הסבר על המקום ולאחר צעידה של כ 50 מ' נוכל לשבת מול הנוף של הים והנמל בפינה מוצלת בה יש אוויר נעים. בסמוך לפינת הישיבה , מעבר לשביל ישנו שלט סמוך מאבן המהווה הנצחה ליפה בן עמי ז"ל שלזכרה נשתל הפארק על גבעת יונה.

צעידה של כ 100 מ' מהתצפית תוביל אותנו לגרם מדרגות ארוך שבסופו תצפית נוספת עם ספסלים. נקודת תצפית זו שגובהה 53 מ' [יש הטוענים שגובהה הוא 57 מ']  הינה הנקודה הכי גבוהה באשדוד וניתן לראות ממנה היטב נקודות חשובות בעיר. בסמוך לנקודת התצפית ישנם שרידים של מבנה עתיק אותם מזהים כשרידי קברו של הנביא יונה.

לאחר שנרד מהתצפית נפנה ימינה בשביל ולאחר כ 50 מ' נראה משמאל לנו פינה ישיבה מוצלת עם שולחנות אבן ובסמוך לה פסל אבן עטור מוזאיקות , מצידו השני של השביל ישנה בריכת אגירה של חברת מקורות אשר לצידה נבנה ספסל רחב. ומכאן השביל ממשיך עוד כ 200 מ' עד שמגיעים למגרש החנייה.

מהתצפית מערבה ניתן להבחין  בשפך של נחל לכיש ובנמל אשדוד ובמזח הגדול שלו ומהתצפית צפונה ניתן להבחין מתחת לגבעת יונה  בפארק לכיש.