מצומת גזית לנצרת עילית על שביל ישראל

סוג: קווי נושא: נוף, פריחה, תצפית, קטע משביל ישראל תחבורה: הכל מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: יום שלם זמן: בוקר אורך: 19 ק"מ עונה: סתיו, אביב מים: אין מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון והעמקים נבדק לאחרונה: 15/9/2016
מזג האוויר באזור: 8

תקציר:

קטע בשביל ישראל בין צומת גזית למצרת עילילת החוצה חלק מהגליל התחתון באמצעות טיפוסים על הר תבו, הר דבורה והר יונה שנמצא בסוף המסלול.

איך מגיעים:

נקודת הפתיחה של המסלול הינה תחנת הדלק סונול בצומת גזית שם ניתן להשאיר רכב - ניתן להגיע למקום גם בתחבורה ציבורית.

נקודת הסיום של המסלול הינה החנייה של השופרסל דיל בנצרת עילית [יש באותו האיזור עוד כמה מקומות שניתן לחנות בהם].

פירוט:

נצא מתחנת הדלק לכיוון הכביש הראשי, נעבור את הכביש בזהירות [יש מעברי חציה] ונפנה שמאלה ולאר כ 200 מ' נגיע לצומת שיבלי. נפנה בה ימינה עם הסמ"ש של שביל ישראל לתוך שיבלי.  לאחר כ 700 מ' של הליכה על הכביש סימון השביל מפנה אותנו שמאלה לשביל עפר רחב עם סימון שבילים כחול  שמתחיל את העליה לתבור. לפני העלייה ישנו שלט של שמורת הר תבור ומעין "שער" שמהווה סימן.  ארכה של העליה לפסגת התבור הוא כ 1.8 ק"מ במהלכה השביל יוליך אותנו על סלעים תלולים, שבילים צרים ושיפועים שיגרמו לנו להתאמץ. כשנעצור לנוח – כדאי מאד להסתכל אחורה וליהנות מהנוף.

מצומת גזית לנצרת עילית על שביל ישראל

במהלך העלייה חוצים גם 3 שבילי עפר. בסופה של העליה נגיעה לחומת המנזר הפרנציסקני שנמצא על פסגת התבור, נפנה שמאלה עם שביל הפסגה של התבור ואחרי כ 600 מ' נגיע לשביל לא מסומן שמאלה איתו ניתן לעלות לחצר המנזר ולמלא מים מהצינור הנמצא סמוך לשער הפנימי של המנזר צמוד לחומה בצד ימין], אם לא עלינו בשביל הלא מסומן נמשיך ישר ואחרי כ300 מ' נוספים של צעידה נגיע לכביש הגישה למנזר [בתחילת הסתיו ישנה פריחת חצבים נהדרת בשביל הפסגה של התבור]. נחצה את הכביש בזהירות [אם נסתכל ימינה נראה את שער הרוחות שהינו הכניסה למתחם המנזר] ונמשיך עם הסימון הירוק והסימון של שביל ישראל להקיף את המנזר, נעבור כניסה נוספת למנזר  והשביל יתחיל להוביל אותנו בירידה מהתבור. השביל בירידה מאד ברור, וחלקלק לעיתים וי לו גם קטעים תלולים יחסית שמחייבים ריכוז בירידה. אורכה של הירידה כ 1.1 ק"מ ובסופה מגיעים למסוף שיבלי שם ישנו ברץ מים בין החנויות, שירותים בתשלום, קיוסק וקצת צל. לאחר ההפסקה במקום נמשיך עם השביל שעובר ברחובות שיבלי – כשגבינו לתבור – ונפנה ימינה. נצעד במדרכה השמאלית של הכביש ואחרי כ 200 מ' נפנה שמאלה לפי הסימון בירידה שבסופה הסימון ייקח אותנו שוב שמאלה ואחרי כ 200 מ' נמצא את עצמינו על שביל עפר מחוץ לכפר. אחרי כ 200 מ' נפנה ימינה בירידה עם הסימון של שביל ישראל וסמ"ש אדום. השביל בקטע זה מלא פודרה. לאחר כ 700 מ' נגיע לצומת שבילים ונפנה בה שמאלה לדרך נוף יער בית קשת. צועדים בעליה קלה בדרך העפר כ 2.2 ק"מ עד שמגיעים לצומת שבילים, נפנה שמאלה עם הכחול ואחרי כ 700 מ' בהם השביל הפך לכביש, שביל, כביש ושוב שביל, נפנה שמאלה עם סמ"ש ירוק ואחרי ירידה של כ 1.4 '"מ מגיעים למצפור הר תבור – שם ניתן לנוח בנחל על הספסל הנוח וליהנות מהנוף של התבור.

מצומת גזית לנצרת עילית על שביל ישראל

לאחר המנוחה נמשיך עם השביל ואחרי כק"מ וחצי של צעידה בדרך העפר השביל הירוק יסתיים בצומת שבילים בה נפנה שמאלה עם הסימון של שביל ישראל וקצת לאחר מכן בצומת השבילים נפנה ימינה עם הסמ"ש השחור בדרך העפר הנוחה שתוביל אותנו לאחר כק"מ לפסגתו של הר דבורה. על הפסגה ניצבת אנדרטה לציון חתונת הכסף של המלכה אליזבט השנייה ובעלה פיליפ. מסביב לאנדרטה פזורים שולחנות פיקניק רבים לצידם נוכל לנוח [ולאכול צהרים לרעבים[ ויש גם זוג ספסלים נחמד מול הנוף]

מצומת גזית לנצרת עילית על שביל ישראל

לאחר המנוחה נחזור לשביל ונפנה ימינה כשכבינו לכיוון ממנו באנו – בירידה. הירידה מהר דבורה הינה בשביל צר שמתפתל בין שיחים דוקרניים ובתחילת הירידה כבר נראה את מתחם הקניות לידו השארנו את הרכב – על הר יונה ממול. אורכה של הירידה כ 1.8 ק"מ ובסופה מגיעים לצומת מוצלת [כדאי לנצל היטב נקודה זו כי הצל מכאן ועד סוף המסלול יהיה מועט ודליל].

לאחר המנוחה הקצרה נתחיל לעלות לכיוון נצרת עילית. בתחילה הסימון ברור מאד ויכוון אותנו בצומת הראשונה שמאלה ובצומת אחרי כן ימינה אולם לאחר מכן השביל עובר בכרם זיתים ובנחל גדעון בעליה ולעיתים בסוף הקיץ הסימון יתחבא בין הצמחיה ולא תמיד ייראה [אם אתם נוהגים לצעוד בשביל בסנדלים - מומלץ לעבור באיזור זה לנעליים בגלל הקוצים - כנ"ל לגבי מכנסיים ארוכים - מאד מומלץ - במיוחד בסוף הקיץ] אם אתם מאבדים את סימון של השביל מומלץ לפתוח google maps שיעזור לכם להתאפס על תוואי השביל. לאחר כ 2.1 ק'"מ של עלייה נגיע לרח' הראשי של נצרת עילית בו נפנה שמאלה ולאחר כחצי ק"מ נגיע לרכב אותו השארנו במרכז הקניות 

דגשים נוספים:

מומלץ לבצע את המסלול כפי המתואר ואז השמש תהיה בגב המטיילים כל היום התוואי עובר ממזרח למערב]. 

יש ברז למילוי מים  על החומה מימין סמוך לשער הפנימי [בסוף כביש הגישה] של המנזר הפרנציסקני על פיסגת התבור. נקודה אפשרית נוספת למילוי מים יש במסוף התבור בכפר שיבלי לאחר שיורדים מהתבור.

לקראת סטף החורף יש במסלול פריחה רבה ומגוונת ובתחילת הסתיו יש במסלול הרבה מקומות עם פריחת חצבים.

35.413 32.679