נחל ברק

סוג: מעגלי נושא: מים, נוף, תצפית, קטע משביל ישראל תחבורה: רכב פרטי, טרמפים מחיר: ללא עלות רמת קושי: צעירים בכושר משך: חצי יום זמן: בוקר אורך: 17 ק"מ עונה: חורף, סתיו, אביב מים: יש מפת סימון שבילים: 17 - הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב נבדק לאחרונה: 18/4/2017
מזג האוויר באזור: 23

תקציר:

הטיול בנחל ברק הינו טיול בקניון קריר עם סולמות ודרגיות וכשהמעוק מלא מים אחרי שטפונות ההנאה מושלמת

איך מגיעים:

הכניסה למסלול של נחל ברק נמצאת כ 45.3 ק"מ דרומית לצומת הערבה [המפגש של כביש 90 עם כביש 227] על כביש 90 - יש שלט שמכוון ימינה - המרחק מהפניה לישוב צוקים הוא 7.5 ק"מ

למגיעים מדרום - הכניסה למסלול של נחל ברק נמצצאת כ 6.9 ק"מ צפונית לישוב פארן - הפניה שמאלה.

אם הגענו עם רכב רגיל ניתן להמשיך בשביל העפר עוד כק"מ עד שנגיע לחניון הלילה של נחל ברק. אם הגענו עם רכב גבוה אפשר להמשיך עוד כ 7 ק"מ עד שנראה מצד ימין רחבת חניה מסומנת ונחנה שם.

לנוחיותכם המפה של איזור המסלול של נחל ברק:

פירוט:

לאחר שהחנינו את הרכב בחניון הלילה, מומלץ לעלות לתצפית נחל ברק לפני ביציאה לדרך. נתחיל  לצעוד עם השביל המסומ"ש בכחול / סימון שביל ישראל. השביל נוח ובסוף החורף גם פורחים לצידו צמחי צלף רבים. פה ושם נראה שיטה ענפה ועצים נוספים מתחתם נוכל לנוח כשנרצה. לאחר כ 5 ק"מ נעבור ליד נקודה של "ספריית השביל". במהלך הדרך נעבור 2 צמתים עם שבילי  עפר שמובילים לנחל פארן. לאחר כ 6 ק"מ קירות הנחל יתחילו להתקרב אחד לשני. כ 7 ק"מ מחניון הלילה נגיע פנייה שמאלה לשביל ירוק עם שלט ל"נחל ברק מעגלי". מי שירצה לעלות את המפלים של הנחל ימשיך ישר ומי שירצה לרדת בסולמות יפנה שמאלה עם הסימון הירוק. אנו המשכנו ישר.

נחל ברק

נחל ברק

כ 200 מ' לאחר השלט נגיע לכניסה למעוק של נחל ברק. לאחר שטפונות בנחל קטע זה של המסלול מוצף מים ונדרשת יותר זהירות בהליכה בו. כ 100 מ' לאחר הכניסה לאפיק נעלה בדרגיות ובחבל במעין צינור סלע  ונפגוש בגב הרציני הראשון, ניתן לחצות אותו בזהירות גם כשהוא מלא "על יבש" - עומק המים כמטר.

נחל ברק

הגב השני יותר גדול ויותר עמוק [במרכז העומר מעל 2 מטר - ניתן לעבור את הגב עם תיקים יבשים מצד ימין אם נרים אותם מעל הראש. נעלה בסולם ישר מתוך המים ונגיע לשפתו של הגב השלישי.

נחל ברק

עומקו של הגב השלישי קצת פחות ממטר ומומלץ לנוח בצד לפני שממשיכים כי עוד מעט נגיע לקטע החשוף של המסלול. לאחר המנוחה נמשיך לטפס באפיק ולאחר כ 100 מ' השביל שוב שמאלה בחדות. עלייה של כ 150 מ' תוביל אותנו אל מעל לקניון של נחך ברק ונוכל לשמוע את קולותיהם של אלו שעדיין נהנים מהמים.

נחל ברק

נצעד בשביל הצר מול הנוף היפה ואחרי קצת פחות מק"מ נגיע למפגש עם שביל מסומ,ש ירוק, נפנה בו שמאלה ולאחר הירידה החלקלקה נגיע לערוץ של נחל ברק ומשם נצעד ברכב כפי שהגענו.

דגשים נוספים:

* בחורף לאחר שעובר שיטפון הגבים בנחל ברק מתמלאים וזה הזמן האופטימלי לביקור במסלול.

* ניתן לבצע מסלול באורך של כ 2.5 ק"מ בנחל ברק - אם מגיעים עם רכב גבוה עד חניית הרכבים

* מי שמתכנן לבצע את המסלול הארוך - כדי להתחיל מוקדם - כדי לצעוד לפחות כיוון אחד בשעות הקרירות של  היום.

* בגבים נדרשת עזרה והשגחה על הילדים הקטנים.