נחל עורבים ומפל עורבים

נחל עורבים ומפל עורבים

נחל עורבים הינו מסלול קווי למיטיבי לכת שעובר לאורך הנקיק התלול והמרהיב של נחל עורבים. ניתן לעשות את המסלול גם בצורה מעגלית, עד מפל עורבים וחזרה.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל עורבים? כדי להגיע לנקודת הפתיחה של מסלול נחל עורבים ניסע לכיוון כביש 959 ונפנה לכיוון ציר הנפט [אם הגענו מכיוון צומת וואסט הפנייה היא ימינה ארבעה ק"מ אחרי שנפנה לכביש 959 ואם נגיע מכביש 918 נפנה שמאלה אחרי 7 ק"מ – קילומטר אחרי הישוב קלע אלון], ניסע בציר הנפט 2 ק"מ עד שנגיע לשלט שמבשר על תחילת המסלול

הנקודה בה יחכה לנו הרכב כשנסיים את המסלול של נחל עורבים נמצאת על כביש 959 במרחק של 1.3 ק"מ מהצומת של הכבישים 959 ו 918 בפנייה לשביל עפר. אם הגענו ברכב גבוה, נוכל להתקדם בשביל העפר ולהשאיר את הרכב אחרי נסיעה של כ 2.5 ק"מ, כשניפגש מימין עם סמ"ש אדום.

פירוט

נחל עורבים הינו נחל אכזב הנמצא בצפון רמת הגולן, הזורם רק בחורף ובתחילת האביב, לאורכו של נחל עורבים ישנם מס' מפלים אשר חלקם נוצרו בסלע הבזלת השחור, וחלקם בסלע הגיר הלבן.

בנחל צומחת צמחיים מגוונת, החל מעצי אלון תבור וליבנה רפואי, וכלה בתאנה, בהרדוף הנחלים ושיזף. בחלקו העליון של הנחל ישנה פריחה של תורמוס ההרים, ובמרכז הערוץ ישנם בעונה מרבדי כלניות מרשימים.

אם נצעד בשקט בערוץ נוכל להבחין לעיתין בשפני סלע מתחממים בשמש או בשועל חמקן ואם נביט לשמיים נווכל להבחין בדורסי היום כאשר הנפוצים הם העקב והרחם.

מפל עורבים נחל עורבים

הנה מהמראה המרהיב, מעוצמתו של מפל עורבים ומרסיסי המים הניתזים ממנו [מפל עורבים זורם רק עד האביב] ואם נבחר להכנס למים אז גם מצינתם ונמשיך לצעוד בשביל, אשר יוביל אותנו במהרה אל המפל השני שבנחל עורבים, נמוך מהראשון, אך יפה לא פחות.

משפחות ואלו שבאו ברכב אחד יחזרו מנקודה זו לרכב, והמעוניינים לעשות את המסלול למיטיבי לכת של נחל עורבים, ימשיכו עם הסימון שבילים אל תוך הקניון, בעקבות הסימון.

כ200 מ' אחרי המפל נגיע למקטע תלול בו נרד בעזרת מעקה ומכאן מתחיל מקטע של כשני קילומטר שיאופיין בעיקר בצעידה בין ועל סלעים גבוהים [בולדרים], לצידו של הנחל הזורם [בחורף ובאביב] וליד המפלונים.

לקראת סוף הערוץ נפגוש בנגמ"ש הפוך שהינו אנדרטה לסמל אלנתן שכטר ז"ל שנהרג בזמן שהמוביל עליו פיקד התהפך אל תוך ערוצו של נחל עורבים.

כשנצא מהקניון של נחל עורבים, נגיע לשביל עפר, מסומ"ש בירוק, עימו נצעד כ 2 וחצי ק"מ עד לרכב שממתין לנו בתחנת הסיום של המסלול.

בד"כ חודש מרץ נין לראות בנחל עורבים פריחה של תורמוס ההרים

דגשים

  • המסלול המלא של נחל עורבים הינו מסלול למיטיבי לכת ואינו מתאים למשפחות עם ילדים קטנים, המסלול הלוך ושוב עד מפל עורבים יתאים יותר למשפחות.
  • מפל עורבים זורם בד"כ עד תחילת האביב. מומלץ לבוא למסלול עם נעליים שמתאימות לצעידה במים ולטיפוס על סלעים גבוהים. מומלץ לעשות את המסלול עם 2 רכבים – קשה להגיע מנקודת הסיום לנקודת הפתיחה ללא רכב.
  • בד"כ מפל עורבים מתחיל לזרום אחרי רצף של גשמים עזים
  • בסוף 2022 קיבלנו דיווח שהיתה מפולת סלעים בנחל ועכשיו יש שלט שמותר לצעוד עד התצפית לצפל וחזרה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461