[aioseo_breadcrumbs]

גב החלון ומערת דודים

גב החלון ומערת דודים

מסלול מאתגר בשמורת עין גדי עם הרבה תצפיות לים המלח ולשמורה

איך מגיעים

המסלול מתחיל ומסתיים בבית ספר שדה עין גדי – בפינה הדרום מערבית – כשנכנסים לבית ספר שדה מהשער – פונים שמאלה וחונים ברחבת החניה ומשם הולכים לשער האחורי של בית הספר שדה – ליד גן אור [תזהו אותו לפי השלט].

אם אתם עם 2 רכבים אפשר להשאיר את הרכב השני ליד תל גורן – – מגיעים לשם כשנוסעים הכביש לכיוון בית הכנסת העתיק של עין גדי וממשיכים אחרי הכניסה כחצי ק"מ.

פירוט

לאחר שעוברים ליד השלט של "גן אור" יוצאים השער ומתחיל לטפס על הר ישי. אחרי כ 300 מ' מגיעים לפיצול שבילים. שניהם מובילים לאותה נקודה אחרי כ 200 מ' אבל התצפית מהסימון השקוף יותר יפה אז צעדנו משם.

גב החלון

אחרי שהשבילים יתחברו נעלה עם השחור בעליה תלולה כ 200 מ' ובצומת השבילים נפנה שמאלה באדום לכיוון שביל צפית (אם אתם בכושר נהדר והגעתם לנקודה זו לפני 9 וחצי אז מומלץ לכם לטפס להר ישי – הנוף מהתצפית שבפסגתו מדהים – העליה והירידה מהר ישי יקחו כשעה אם אתם בכושר טוב). בתחילת שביל צפית יש צוק קטן שמחייבים שימוש בידיים כדי לטפס מעליו , לאחר הליכה קצרה עוד טיפוס קצר ולאחר מכן שביל צפית יוביל אותנו על שפת המצוק מעל השמורה. אחרי כרבע שעה הליכה נפנה שמאלה בירידה לכיוון מפל החלון עם סמ"ש אדום (מהשחור שמימין יתחברו אלו שטיפסו על הר ישי וישר בירוק יצעדו אלו שלא יירדו למפל). עם הסימון האדום נצעד במעוק בסדרה של מפלונים וגבים שאחרי שטפון יתמלאו מים.

יורדים במעוק תלול עם הסמ"ש האדום, בסדרה של מפלונים וגבים כשבחלק מהמקומות ניעזר בדרגיות. בדרך נחלוף על פניה ימינה – איתה נעלה כשנחזור מהתצפית. בסופו של המעוק נגיע לגב עמוק ורחב שמתמלא מים לאחר שטפונות – גב החלון כשמהחלון שוצף אחרי שטפונות מפל החלון. [אסור להכנס למעוק בזמן הגשם וחשש משטפונות]. גב החלון הוא מקום נהדר להפסקה ולהתבוננות הנוף המדהים של שמורת עין גדי מלמעלה ולאחר המנוחה, נחזור חזרה. מהגב לפניה המסומ"שת ימינה בחזרה כעשר דקות הליכה. [בתמונה גב החלון במצב ריק]

גב החלון

נעלה בעליה תלולה קצרה על סלעים ומגיעים לפגישה עם הסמ"ש הירוק וממשיכים שמאלה אתו. הולכים כק"מ עד שהסימון שובר ימינה בירידה – [אם רוצים ניתן לטפס לכיפה שמולינו כדי לתצפת על האיזור מנקודה יותר גבוהה, הירידה ממסומנת כמעלה עין גדי] ובסופה של הירידה נפנה שמאלה ונגיע לשרידי המקדש הכלכוליתי [עליו יש תצפית נהדרת מאמצעו של מעלה עין גדי]
אחרי הביקור במקדש נפנה שמאלה לפי השילוט לנחל דוד.. אם נרצה להמשיך ישר לנחל דוד וליציאה מהשמורה אז נפנה אחרי כ 200 מ' ימינה ואם נרצה לבקר גם במערת דודים [הצעידה לשם לוקחת כ 20 דקות לכיוון אם אין פקקים של הרבה מטיילים בדרך] נמשיך ישר עם השביל ונרד למערת דודים, לאחר כעשר דקות בירידה נעבור "במערת קנים" מעל אחת הנביעות שבשמורה, נחצה את אחד הפלגים,  משמאל יש בריכה צלולה מדהימה] ולאחר כ 200 מ' של הליכה בשביל צר נרד לעברה של מערת דודים בשביל תלול שבסופו דרגיות וניכנס למערה מבעד למסך הטיפות
המערה קסומה , צליל המים הזורמים במפלון שמשמאל והקרירות יוצרים אווירת גן עדן ושערות השולמית המקשטות את המערה מוסיפות לאווירה המדהימה שבה. לאחר שנהנה מהמערה נחזור בעליה למקדש הכלכוליתי, נעבור שוב מתחת חלקו התחתון של מעלה עין גדי ונמשיך ישר עם הסימון ואחרי צעידה קצרה נגיע למעיין עין גדי שהינו המקום היחידי במסלולינו בו ניתן לאכול.
מעיין עין גדי הינו מעיין רדוד המזין נווה מדבר שקט עם המוני טריסטרמיות ועדר יעלים שפגשנו כשקמנו ממקומנו. היה נחמד לראות את הטריסטרמיות משתעשעות במים ומנסות לצנן את עצמן.

לאחר ההפסקה במעיין נמשיך לרדת עם הסימון השחור, ולאחר כ 300 מ' חוצים דרך עפר וממשיכים. בנקודת המפגש עם דרך העפר שרידים של מבנה. נמשיך לצעוד בשביל ולאחר כ 200 מ' נגיעה לדרך עפר ונפנה בה ימינה ולאחר צעידה של. כ 400 מ' בירידה נגיע לתל גורן אשר מתחתיו יש אתר הנצחה "לנופלים בשבילי המדבר – לזכרם של חברי השומר הצעיר שנרצחו בעת צעידה למצדה בפסח תש"ב – 1942

גב החלון

מתל גורן נצעד כמאה מ' ונגיע לכביש 90 [שם נשאיר את הרכב השני אם הגענו עם 2 רכבים]. נפנה שמאלה ואחרי כ 500 מ' נגיע לבית הכנסת העתיק של עין גדי (אחרי שמשלמים בקופה של שמורת עין גדי נכנסים לבית הכנסת העתיק בחינם). ניתן לראות שם רצפת פסיפס מושקעת. ומשם נמשיך עוד כ 500 מ' עד הכניסה לשמורת נחל דוד ומשם נעלה עם הכביש כרבע שעה עד שנגיע למקום בו חנינו.

גב החלון

דגשים

 • אסורה הכניסה לקניון המוביל למפל החלון בזמן סכנת שטפונות.
 • מומלץ להצטייד בכמות מספיקה של מים.
 • צריך לשלם בקופות השמורה בתחילת המסלול .
 • העליה להר ישי אפשרית לבעלי כושר גופני טוב
 • הכניסה לגב החלון מותרת רק למי שיודע לשחות ובאחריותו בלבד
 • רוצים לנוח אחרי המסלול? אם יש לכם כרטיס מטמון תוכלו להכנס חינם לשמורת עיינות צוקים הסמוכה..

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. ב 3/11/2022 היו דיווחים ברשת שגב החלון נשטף והתמלא בשטפונות של תחילת נובמבר 2022

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מאתגר

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

 • אורך המסלול: 8 ק"מ
 • משך המסלול: חצי יום
 • נושא: ארכיאולוגיה, נוף, מים
 • תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית
 • מחיר: בתשלום, לבעלי מטמון בחינם
 • עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
 • מים: בנחל דוד כל השנה, בגב החלון מים עמוקים כשהוא מלא
 • מפת סימון שבילים: 8
 • נבדק לאחרונה: 2/6/2018
לחצו לניווט
סגירת תפריט