מעין זיו לעין טמיר בנחל כזיב

מעין זיו לעין טמיר בנחל כזיב

מסלול נחמד וכיפי לאורכו של נחל כזיב. חלקו המעניין והרטוב של נחל כזיב. עין זיו שופע מים כל ימות השנה.

איך מגיעים

מכביש 89 נפנה צפונה בכניסה המערבית של העיר מעלות (אל איזור התעשיה קורן), בכיכר השלישית נעשה פרסה ונשוב כמאתיים מטרים עד שנראה את השלט "לנחל כזיב".

הדרך צרה ומתפתלת לאורך כשני ק"מ עד לעין זיו.

זהו כביש סלול אך צר מאוד ומפותל. יש לנסוע באיטיות ובזהירות.

במפגש עם רכב שבא מהכיון הנגדי יש לעצור ולנסוע באיטיות ובזהירות יתירה.

מסלול נוסף נחמד באיזור לטיול עם ילדים קטניםעין חרדלית

פירוט

נחל כזיב נקרא ע"ש העיר אכזיב ששכנה בשפך הנחל אל הים.

לאורך הנחל היתה התיישבות עניפה בתקופות שונות. את שרידיהם ניתן למצוא ב"מערת המקדש" שם חרוטה בסלע דמותו של חייל רומאי, בטחנות הקמח מהתקופה העות'מאנית, ועוד.

את סיורנו נפתח בעין זיו.

עין זיו הוא מעיין שמספק בין 600 מ"ק לשעה בעונת השיא ל 70 מ"ק לשעה בעונת הקיץ. רוב המים נשאבים ע"י חברת מקורות ומשמשים ליישובי הסביבה. חלקם מושבים לנחל ונאגרים מחדש בהמשך.

בקצה מגרש החניה, נרד למפל, זהו מפל מלאכותי שנוצר מאותה הזרמת מים. מכאן והלאה זורם הנחל בכל ימות השנה והוא מתאים לשכשוך ורחצה.

מעין זיו לעין טמיר בנחל כזיב

אם אנו עייפים, ניתן בהחלט להסתפק ברחצה במקום זה, אם יש לנו קצת כח נמשיך ללכת במורד הנחל (על יד האפיק ולא בתוכו!), נעשה זאת ע"י היצמדות לגדר הימנית של מתקן השאיבה.

בתחילה ניאלץ לקפץ בין אבנים, אך מיד אחרי כמה מטרים נוכל לצעוד על שבין מבוטן ואחריו על שביל רחב שמתאים לנסיעת כלי רכב (כניסת כלי הרכב למקום נמנעת ע"י גדרות מתקן השאיבה).

האפיק חוצה לעיתים את הדרך, פעם מימין ופעם משמאל, בחלק מהמקומות הונח גשרון עץ על המים בחלקם ניאלץ לפסוע בזהירות בתוך מים שיכסו את נעלינו.

במקומות אלו כדאי להתבונן בדגים הנסחפים עם הזרם, כשהם חשים שנסחפו על משטח בטון, הם מקפצים ומסתובבים חזרה במין בהלה מרהיבת עין, כנגד הזרם.

לאחר כמה מאות מטרים נבחין במבנה העומד משמאל לדרך, זהו טחנת קמח שפעלה מכח המים וננטשה לפני כמה עשרות שנים. טחנות דומות ניתן למצוא לאורך הנחל, רובן הרוסות לחלוטין.

העייפים שבינינו יוכלו לעצור כאן ובעצם בכל מקום ולהיכנס למים. המעונינים להשקיע מעט כדי לראות אטרקציה, ימשיכו עם השביל למרחק של כ 2 ק"מ (בערך חצי שעת הליכה לכל כיון), השביל מישורי ברובו ובעל שיפועים מתונים, לעיתים הוא מוצל ולעיתים חשוף, אך ברוב שעות היום השמש מוסתרת ע"י המצוקים האדירים שמשני צידי הנחל. מימין נוכל לראות פתחי מערות, אחת מהן מכונה "מערת המקדש", בכניסה אליה חרוטה על הסלע דמותו של חייל רומאי בלבוש קרבי, ההגעה אליה מחייבת טיפוס דרך השביל המסומן "מצד אבירים", משמאל נראה מצוק המכונה בשם "צוק הנשרים", את מעופם ניתן לראות בעונות מסויימות.

לאחר כחצי שעה (קצת משעממת) נגיע למשטחי סלע חלקלקים, זהו עין טמיר.

מצד שמאל מצוייה ניקבה יפה ומרעננת, המים שבה אינם עמוקים אך לעיתים עם מגיעים כמעט עד גובה התקרה. מה שמחייב השארת כל הציוד בחוץ וכניסה באמצעות פנס ראש אטום למים.

הניקבה צרה ומאפשרת תנועת אדם בודד בטור, כדאי להיכנס אליה בזוגות בלבד, השאר ימתינו לתורם.

אורך הניקבה כ 30 מטר והיא מרהיבת עין.

כאן מסתיים המסלול, את הדרך חזרה נעשה באותו שביל דרכו הגענו.

דגשים

ההליכה בתוך המים מסוכנת, ניתן להחליק – הקפידו על הליגה זהירה!
הכניסה לניקבה אסורה על סובלים מקלאוסטרופוביה. הכניסה לבריכות מותרת לילדים בהשגחת ההורים בלבד.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אלדד ידידיה

    נראה לי לפי פרסומים שהכביש חסום.

    1. NelAdmin

      אכן המצב שם משתנה – כמו שמצויין

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461