נחל יבנאל תחתון, עין כוש ועין פטל

נחל יבנאל תחתון, עין כוש ועין פטל

מסלול הטיול בנחל יבנאל עובר בשביל לארכו של נחל זורם בשטח חשוף חצי מהדרך וחציה השני בשביל עפר

איך מגיעים

איך מגיעים למסלול? למסלול בנחל יבנאל מגיעים מכיוון כביש 90 – סובב כנרת [אם נגיע מהמרכז נגיע מכביש 767 ונפנה ימינה לכביש זה] – נפנה ימינה לפי השילוט לירדנית, נעבור את הכניסה לאתר וישר לאחר מכן פונים שמאלה לדרך עפר משובשת שבתחילתה יש שילוט של חברה לצרכי בניין ושל כרכרות הירדן. ניסע בדרך עפר זו ישר יחד עם הסימון של שביל ישראל כ 2.3 ק"מ עד שראה משמאלינו מתקן שאיבה ומימיננו את השלט של שמורת נחל יבנאל וסימון שבילים שחור.

פירוט

נחל יבנאל הינו נחל שערוצו מתחיל בגליל התחתון באיזור קרני חיטין ונשפך לכנרת לאחר כ 18 ק"מ. נחל יבנאל הינו נחל אכזב בחלקו העליון ובחלקו התחתון הינו נחל איתן הודות ל 2 מעיינות עיקריים עין כוש ועין פטל הנובעים בערוצו. הצמחיה לאורכו של נחל יבנאל מאד מגוונת וכוללת עצי שיזף, דקי דו פה ושם, אקליפטוסים וליד המים הרבה ניתן להבחין בהרבה שיחי הרדוף ושיח אברהם הבוהק בפריחתו הסגולה. בחורף פורחים באיזור הנחל תורמוסים וכלניות רבות.
לאחר שנחנה את הרכב, נעבור בין 2 האבנים עם הסמ"ש השחור ונתחיל לצעוד בשביל שאחרי צעידה קצרצרה יורד לכיוונו של נחל יבנאל. נחצה את הנחל הזורם על האבנים המונחות או על גבי הגשרון האירעי ונתחיל לצעוד לארכו של הנחל. בתחילה המסלול מוצל אולם לאחר כ 200 מ' המסלול יותא מהחורש ונזכה לפינות צל מועטות. פה ושם ניתן לארכו של המסלול לרדת לנחל ולשכשך במימיו בבריכות הרדודות אבל לצעוד בו ברצף לא ניתן בשל הצמחייה הצפופה לארכו של נתיבו.

לאחר כ 800 מ' השביל שובר בחדות ימינה כשמגיעים לגדר ולאחר הליכה קצרה ממשיך לארכו של הנחל. לאחר כ 200 מ' נוספים נגיע לעין כוש אותו נזהה לפי משאבות של מקורות ונקודה ברורה לחצייה הנחל. אם נרד לכיוון הנחל נוכל להבחין במפלונים ובדגיגים השוחים בנחל.

נחל יבנאל תחתון

נמשיך לצעוד לארכו של נחל יבנאל ונחלוף ליד 2 קבוצות של דקלים ומתחתם בריכות רדודות רחבות. השביל ממשיך, לארכו נראה עצי שיזף רבים ופה ושם גם עצי אקליפטוס. לאחר כחצי ק"מ של הליכה נראה את הנביעה של עין פטל מימין לשביל מתוך הסלע ולא רחוק משם חלק מאמת מים ישנה שכנראה שמשה להעברת מי המעיינות לטבריה [כ 50 מ' מעל השביל ישנם חלקים נוספים של אמה זו].מנקודה זו השביל מתחיל להיות פחות ברור עם הסימון ויותר סבוך ובוצי, גם בקיץ במקומות מסויימים וכשלא תראו את המסלול פשוט תנסו לאתר את הנתיב בין שיחי הפטל וההרדופים כשהכיוון הכללי הוא מערבה – הגד כיוון הזרימ השל הנחל בתחתית הערוץ ללא צורך לטפס. לאחר הליכה של כ 600 מ' בסבך נגיע למתחם כוורות, נקיף אותן בזהירות, נצא משער המתחם ונפסע שמאלה וואחרי כ 10 מ' נגיע לדרך עפר. נפנה שמאלה בדרך העפר [לכיוון מזרח והכנרת] ואחרי הליכה קצרה נתחיל לראות על מוטות הגדר שמימין לדרך סמ"ש ירוק. נצעד בדרך עפר זו כ 2.7 ק"מ עד שנגיע למפגש עם דרך עפר, נפנה בה שמאלה וארי כ 100 מ' נגיע לרכב [ניתן לחתוך לכיוון הרכב כשנראה אותו משמאל לאורך הגדר של השדות]

ההמלצה שלנו? למי שאוהב אתגרים ומוכן לשלם על זה בשקיעה בבוץ ושריטות מהסבך – לעשות את כל המסלול. למשפחות עם ילדים אנו ממליצים לצעוד עד הדקלים שליד עין כוש בקטע היותר ידידותי של הנחל ולחזור חזרה.

דגשים

באיזור נחל יבנאל יש בקיץ עומס חום כבד – חובה לקחת שתייה מרובה.

יש לשמור על הילדים בהליכה במים ולידם

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461