נחל פרס וגבי פרס

נחל פרס וגבי פרס

המסלול בנחל פרס וגבי פרס נחמד מאד במיוחד אחרי הגשמים ומעניק חוויה של נוף ומים.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל פרס ולגבי פרס?
המסלול מתחיל על כביש 25 מערבה – מכיוון צומת הערבה לדימונה [מי שמגיע מדימונה צריך לסוע עד צומת הערבה ולעשות פרסה – יש קו לבן באמצע הכביש ]. כשעולים מצומת הערבה לכיוון דימונה – אחרי 4.6 ק"מ נראה שלט חום המפנה ימינה לגבי פרס. כ 70 מ' אחריו ישנה פניה ימינה לרחבת עפר גדולה שם ניתן להחנות את הרכב [לא לשכוח לקחת את כל דברי הערך].
מי שרוצה לעשות מסלול יותר ארוך יכול להתחיל ממיצד תמר שנמצא בהמשך כביש 25.
נקודת הסיום של מסלול נחל פרס נמצאת בצומת הערבה – ניתן להשאיר רכב ברחבת עפר הנמצאת בסוף המסלול וניתן גם להמשיך לכיוון אילת ולהחנות את הרכב במקום קצת יותר בטוח – תחנת הדלק הנמצאת שם.
אם הגעתם עם רכב אחד ובכל זאת בא לכם לעשות את כל המסלול של גבי פרס ונחל פרס ניתן להחנות באיזור צומת הערבה [בתחנת הדלק או ממש בצומת בסוף המסלול] ומתחנת האוטובוס לנסות לתפוס טרמפ לכיוון תחילת המסלול.

פירוט

הסימון האדום שילווה אותנו בתחילת מסלול נחל פרס מתחיל בקצנו המזרחי של מגרש החניה – בקו אווירי ישר מול השלט ל"גבי פרס" שעל הכביש, אנו נרד לגיא בזהירות ונתחיל לצעוד עם הסמ"ש האדום בשביל הצר, לאחר שנחצה ואדי קטן נעלה ונפגוש דרך עפר רחבה עם סמ"ש שחור, נפנה בצומת שמאלה עם שני הסימונים, ואחרי כ 50 מ' נפנה שוב ימינה בעליה קצרה וקצת חדה. מסוף העליה נצעד כ 300 מ' עד שנגיע לעץ שיטה משמאל לשביל, ומימיון נראה חרך דרכו ניתן יהיה להציץ לנחל פרס.

נמשיך עם השביל בנטייה קטנה ימינה, כשמצטרף אלינו סימון ירוק, ואחרי כ 200 מ' של צעידה מעל הערוץ [ניתן לראות מלמעלה את גבי פרס] נראה ירידה ימינה לנחל. זוהי הירידה לגבי פרס. קצת לפני הירידה ישנה אבן זיכרון לזכרם של אמיר שירזי, סיני שירזי, אבי רוזנפלד וגלעד דהרי שנהרגו במקום בתאונה – הג'יפ בו נסעו הדרדר לתהום].

גבי פרס:
בימין לירידה נראה סמ"ש שקוף [שני פסים לבנים ללא צבע באמצע]. נעקוב אחרי הסימון ונרד למשטח גיר לבן ובוהק אשר בתוכו המים חתרו גבים בצורות שונות, ובעומקים שונים. קירות הערוץ יעניקו לנו פינות צל, הטריסטרמיות תשמענה קולן וגבי פרס ירעננו אותנו. ובקיצור. מקום נהדר עם אווירה מושלמת. מכאן ניתן לחזור לרכב באותה הדרך בה הגענו או להמשיך לצעוד בנחל פרס.

אל תוך ערוץ נחל פרס:
לאחר שעלינו מגבי פרס, נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק ונתחיל לצעוד איתו על השביל היורד לתוך הערוץ, וכמאתיים מ' לאחר שנגיע לתחתית הערוץ נראה במרכזו עץ יבש גדול ולידו סלע גדול. מכאן, מי שחושש או קצת קשה לו פעילות פיזית של ירידת מפלונים, טיפוס קצר ביציאה מערוץ הנחל וכניסה לגבים רטובים אחרי השטפונות, יצעד על שפת המעוק עם הסימון הירוק וחובבי המעוקים הצרים והאקשן יתחילו לצעוד בערוץ הצר עם הסימון השחור. *** מי שירצה לחזור לרכב מכאן [בעלי רכב אחד למשל] יעלה ימינה עם הסימון השחור שמתחיל בשביל צר וממשיך בדרך רחבה, יפגוש את הסימון האדום [זוכרים אותו מתחילת הדרך?] יפנה בו שמאלה ואחרי כ 300 מ' של צעידה [יש קצת עליה בסוף . .] יגיע לחניה שבתחילת מסלול גבי פרס ונחל פרס.

כשנרד לעומק הערוץ כנס לתוך קניון צר וקריר ברוב שעות היום. הצעידה הינה בתוך ערוץ שבזמן שטפונות מתמלא אז אם יש סכנת שטפונות – הכניסה אסורה!. בזמן הצעידה נחצה גבים, נגלוש במפלים ואם הגעתם לנחל פרס ישר אחרי הגשם כדאי להערך עם נעליים שמתאימות להליכה במים. לאחר צעידה של כ 1.6 ק"מ סימון השבילים פונה ימינה לכיוון מס' דרגיות על הסלעים ומתחיל להוציא אותנו אל מתוך הערוץ. מומלץ להמשיך לצעוד עוד קצת, לחצות את הגבים ולהגיע לחלון המשקיף מבעד למפל של נחל פרס. הנוף מדהים. זו הנקודה בה מומלץ לאכול צהרים.

לאחר המנוחה, נחזור בחזרה לסימון השחור, ונתחיל לטפס על הדרגיות, ולאחר מכן השביל עובר על שפת המצוק [ותודה למי שטרח לשים שם מעקה] בעליה יחסית תלולה אבל קצרה, עוברים עוד גיאש נשפך במפל מרהיב ושווה להסתכל אחורה ולראות את מפל פרס והנוף של ים המלח. לאחר כ 200 מ' נגיע לנקודת תצפית מדהימה לכיוון ים המלח וממנה השביל פונה קצת שמאלה ומתחיל לרדת לצומת הערבה – כחצי ק"מ של הליכה – בדרך עוברים ליד 2 מוצבים נטושים.

דגשים

אסור להכנס לקטע המעוקי של נחל פרס בזמן שטפונות או התרעה על שטפונות

הכניסה לגבים – על אחריות הנכנס

מעוניינים להזמין הדרכה בנחל פרס? מוזמנים להתקשר ל 0524282461 או לשלוח ווטסאפ

רוצים לגעת על עוד מסלולים באיזור? נחל תמר תחתי והמסלול המשולב של נחל צפית ונחל תמר נמצאים באיזור

כתיבת תגובה

סוג המסלול

5-10 ק"מ

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461