הר צפחות

הר צפחות

מהר צפחות ישנה תצפית נהדרת על ים סוף. מומלץ במיוחד בשעות אחה"צ

איך מגיעים

כדי להגיע למסלול הר צפחות ניסע ממרכז אילת דרומה, לכיוון חוף אלמוג ומעבר הגבול טאבה. ליד תחנת סונול נפנה ימינה ונמשיך לעלות עד לחניית מלון קלאב אין. סיומו של המסלול הוא כקילומטר דרומית לנקודת ההתחלה בחוף אלמוג.
אם הגענו ביותר מרכב אחד, כדאי לעשות הקפצת רכבים ולהשאיר רכב אחד בסיום המסלול – בחוף אלמוג.

פירוט

הר צפחות נקרא על שם סוג הסלע ממנו עשוי ההר – צפחה. צפחה הוא סלע בעל מבנה של לוחות שטוחים המקבילים האחד לשני. בעולם עושים שימוש בצפחות עבור גגות ורעפים וכן ליצירת ריצוף למדרכות. סלעי צפחה נוצרים בתהליך התמרה איטי של חרסיות, לאחר שכוסו בשכבות עבות של סלעי משקע מאוחרים יותר. החום והלחץ יוצרים גבישים בגדלים משתנים ואת המראה הייחודי של הסלע. באיזור הר צפחות, סוג הצפחה הנפוץ הוא צפחות נציץ, בהם בולטים גבישי הנציץ המבריקים באור השמש המוחזר מהם.

בעבר היה מקובל להשתמש בלוחות צפחה (אשר היו עשויים למעשה מלווחה, סוג ייחודי של צפחה אשר גבישיה מיקרוסקופיים ולכן היא חלקה ומתאימה לכתיבה) במקום נייר, או במקום לוחות כיתתיים. בבית הספר כל ישראל חברים היו לוחות אלו בשימוש בכיתות הנמוכות עד לתחילתה של המאה העשרים.

בשפך נחל שלמה ניצבת עד היום ביקתתו של גיאולוג אנגלי תמהוני בשם וויליאמס שגר באיזור בתקופת מלחמת העולם השנייה וחצב בהר הכהה שממולו של הר צפחות ובהר צפחות עצמו פצלת. את מכרות הפצלת של ויליאמס הוא פיתח באמצעות בדווים מקומיים ופועלים מעקבה. במלחמת השחרור הוא ברח מהמקום והתיר מאחוריו את מערכת השבילים המסועפת הקיימת בהר ופתחי כרייה.
__
תחילת המסלול להר צפחות הינה במגרש החנייה של מלון קלאב אין. מלונות באילת ידועים במגוון סוגי הנופש אותם הם מציעים למבקריהם, וייחודו של מלון זה הוא במרחבים הירוקים (30 דונם) והחדרים השוכנים במבנים דו קומתיים.

ממגרש החנייה של המלון בקצה רחוב האיזמרגד, נתחיל בעלייה מתונה להר צפחות המתפתל מהפינה הדרום מערבית של מגרש החניה בשביל מסומן בכחול. השביל מתחיל לכיוון צפון מערב ולאחר מכן עושה פנייה וממשיך לכיוון דרום מערב. לאחר צעידה של כשני קילומטרים נגיע לפסגת הר צפחות ונזכה בתצפית מרהיבה לכל ארבעת כיווני השמיים – מפרץ אילת, עקבה הירדנית ובגבול האופק נוכל לראות עד מצריים וערב הסעודית. השעות הטובות ביותר לתצפית הן בשעות אחר הצהריים, כאשר השמש תגיע מאחורינו ולא תציק בעיניים.

באיזור הפסגה אפשר לעצור לפיקניק ומנוחה קלה ולבדוק את מכרות הפצלת אשר פעלו באיזור בתקופת מלחמת העולם השנייה ועד לכיבוש אום רשרש הלוא היא אילת.

מהתצפית על פסגת הר צפחות, נמשיך עם השביל המסומ"ש בירוק אשר יוביל אותנו אל חוף הים ובית ספר שדה אילת. משך הירידה היא כחצי שעה. חשוב לא לעקוף או לנסות לקצר ולהקפיד להשאר בשביל המסומן. בשעות בין ערביים הנוף הנשקף בירידה ומאיזור התצפית הוא קסום: הרי אילת בוערים באדום ומולם הים הכחול ונצנוצי צפחת הנציץ באיזור הופכים את המראה לקסום במיוחד. למרות הפיתוי להשאר על הפסגה עוד ועוד וליהנות מהמראה האדום המרהיב, , כדאי להותיר זמן מספיק לירידה ולא לנסות להמשיך בטיול לאחר רדת החשיכה.

בתחתיתו של השביל המסומ"ש בירוק נגיע לנחל גרעינית ומשם הדרך קצרה בחזרה אל חוף אלמוג. מי שזוכר את הירידה מהר צפחות בסימון שונה שלא יתבלבל: החברה להגנת הטבע שינתה את סימולי המסלולים וכעת השביל הירוק מוביל אל בית ספר השדה ואילו הירידה הישנה לכיוון טאבה מסומ"שת היום בצבע אדום.

תצפית מפסגת הר צפחות:
התצפית מפסגת הר צפחות היא מרהיבה במיוחד בשעות השקיעה האדומות. על רקע ההרים המרשימים והים הכחול, אפשר לראות את אורותיה של אילת מתחילים לדלוק, ועדיין נותר זמן מספיק לרדת במורד השביל עוד לפני בוא החשיכה.

בימים שאינם חמים מדי, אפשר לטייל במסלול גם בשעות אחרות, אולם השמש הגבית של שעות אחר הצהריים אידיאלית לתצפית בשעות אלו. מהפסגה ניתן להבחין בארבע מדינות: ישראל וירדן, מצרים וערב הסעודית. מפרץ אילת נגלה במלוא הדרו לצד עקבה הירדנית והבקע הסורי אפריקאי כפי שהוא נגלה במראה המפרץ הצר וברווח שבין רכס הרי אדום במזרח והרי הנגב במערב בדמותה של הערבה.

ההמלצה שלנו? להתחיל את הטיול כ 3 שעות לפני השקיעה, מה שישאיר לנו זמן מספיק לפק"ל קפה בפסגה מול השקיעה ונספיק לחזור לרכב לפני אפילה מוחלטת.

דגשים

כיוון שבאיזור הגבול ישנם שינויים בהסדרי התנועה מסיבות בטחוניות מדי פעם , כדאי לברר באתר של רשות הגנים או במוקד טבע אם השבילים בהר צפחות פתוחים למטיילים.
מומלץ להגיע בעיקר לקראת השקיעה. בקיץ להגיע בשעות הפחות חמות של היום

רוצים לראות מפה של המלול? ליחצו כאן

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461