מפל עיט

מפל עיט

מפל עיט הינו מפל מרהיב הצונח לתוך קניון בזלתי מרשים. מפל עיט הוא המפל הנגיש ביותר והמונגש ביותר למבקרים ברמת הגולן

איך מגיעים

מפל עיט נמצא על ציר המפלים [כביש 808].

איך מגיעים למפל עיט?

כשנגיע מהמרכז, נעלה לרמת הגולן דרך כביש 87 [ואם נגיע מצומת כפר נחום נעבור בדרך בכניסה למג'רסה] ובמפגש עם כביש 808 נפנה ימינה [כ 14.5 ק"מ מצומת יהודיה], ואחרי 2.5 ק"מ נעבור את אניעם, נאפס את מד המרחק ואחרי כק"מ נפנה ימינה לחניון של מפל עיט.

פירוט

נחל עיט, הינו אחד הנחלים המתנקזים אל נחל היהודייה. ארכו כ 4 ק"מ ובמהלך הזרימה שלו, עקב הפרשי הגובה נוצרו לארכו 2 מפלים מרשימים.  הנחל זורם לארכו של קניון בזלתי עמוק, ובאיזור של מפל עיט ניתן לראות על הקירות שלצד המפל עמודוני בזלת קטנים שנוצרו בעת התגבשות הלבה.
לאחר שנחנה בחניה הרחבה, נצעד לפי השילוט לכיוון מפל עיט מרחק של כ 100 מ'. בדרך ניתן לעלות למצפה אליהו שהינו נקודת תצפית יותר גבוהה על איזור המפל.  ממרפסת התצפית המגודרת ניתן ליהנות מנופו המרשים של המפל, לשמוע את מימיו מתנפצים על סלעי הבזלת שבתחתית המפל וליהנות מהרוח הנעימה שיש במקום ומהפריחה המרהיבה בחודשי החורף והאביב. ממרפסת התצפית המונגשת, יורד שביל מרחק של כמה עשרות מטרים לאורך הגדר [לארכו יהיה כבר יותר קשה לנוע בעגלות] ומקצהו התחתון ניתן להבחין במפל התחתון של נחל עיט.

מפל עיט

לאחר שמיצינו את התצפית על מפל עיט, נחזור בחזרה לנקודת המוצא של המתתם, ונפסע שמאלה, לכיוון צידו השני של המפל, אל התצפית אל עבר מצפור עמודוני הבזלת. בדרכינו נעבור מעל גשר שמאפשר לנו תצפית אל הנחל הגועש לפני כניסתו לערוץ.
ממצפור עמודוני הבזלת נצפה לעבר גדתו השניה של מפל עיט, שם נבחין על קירות הערוץ בעמודונים בני 4, 5 ו 6 צלעות. העמודונים הללו נוצרו בעת קרישת הלבה, כתוצאה מתהליכי סידוק וכשהנחל התחתר בבזלת, ונוצר הערוץ, נחשפו העמודים.

והנה סרטון של מפל עיט 0 https://youtu.be/JK_jjp5w4mg

מפל עיט
מפל עיט

דגשים

  • מפל עיט זורם רק בחורף ורק אחרי כמות גשמים רצינית אז אם אתם מגיעים במיוחד לגולן בשביל לראות את המפל עיט זורם – מומלץ שתבדקו ברשת קודם לכן אם הוא אכן התחיל לזרום.
  • ניתן לראות סרטון זרימה של המפל – כאן: https://youtu.be/TbFojanSPK8

אם אתם כבר במפל עיט בתחילת החורף – שווה לבקר גם באחו נוב, ובאמצע החורף שווה גם במפל סער ובמפל גמלא

כתיבת תגובה

סוג האתר

מצפור אל מפל מדהים

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461