עין בוקק ונחל בוקק

עין בוקק ונחל בוקק

המסלול בנחל בוקק קליל ומתאים למשפחות. המסלול משלב הליכה במים ונוף מדברי מרהיב.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל בוקק? ניסע על כביש 90 לאורך ים המלח עד הכניסה לאזור המלונות בעין בוקק. שם ניתן לחנות במפרץ החניה של נחל בוקק – כ 500 מטרים דרומית לכניסה הצפונית של אזור המלונות בעין בוקק, ולפנות ימינה לפי השילוט לנחל בוקק [בחניה זו אין מקום להרבה רכבים] או בתחנת הדלק סונול הסמוכה.

פירוט

נחל בוקק הינו אחד מהנחלים הקצרים ביותר שבמדבר יהודה. ארכו כ 15 ק"מ בלבד והוא מנקז חלק מאיזור רמת המדבר. גודל אגן ההיקוות של הנחל הינו 21 קמ"ר ושפכו לים הוא כק"מ צפונית לנחל זוהר, בלב איזור המלונות של עין בוקק – בסמוך למלון מרידיאן.

הנחל זורם בקניון שהמבנה הסלעי שלו הוא קירטוני [מה שאיפשר למים ליצור לעצמם נתיב זרימה] בעיקרו, ובמספר איזורים להרכב הסלעים נוספים סלעי ביטומן מהם מפיקים פצלי שמן.

הרשויות הסדירו את השפך של הנחל לים, ובנו מעבירי מים רחבים מתחת לכבישים הנמצאים בשפכו של הנחל ודיפנו את הערוץ כדי לאפשר זרימה נוחה של מי השטפונות הזורמים לעיתים בנחל לים מבלי להפריע לתנועה השוטפת באיזור תיירותי זה.

נחל בוקק ועין בוקק

אם בחרנו לחנות באזור המלונות, נמצא מקום נוח לרדת לאפיק נחל בוקק הנמצא לידינו, ונצעד מערבה לכיוון המעבר התת קרקעי מתחת לכביש 90 [מעבר שנבנה כדי לאפשר למי השיטפונות לזרום בחופשיות לים המלח מבלי להציף את הכביש]. לאחר כ 500 מטרים של צעידה באפיק נעבור מתחת לגשר, ולאחר כ 50 מטרים נוספים נכנס לתחילת המסלול המסומן בשחור.

מי שבחר באפשרות ב' וחנינו על כביש 90, נצעד מערבה בירידה עם הסימון שבילים השחור,דרך חורבות מצד בוקק לכיוון הנחל.

לאחר כ 300 מטרים של צעידה במים הרדודים בין צמחיית הנחלים השופעת, יוביל אותנו הסימון השחור אל מעל הערוץ, נמשיך לצעוד בשביל רחב ולאט לאט נחוש איך קירות הקניון מתקרבים אלינו, אם נהיה שקטים נוכל לחזות ביעלים המקפצים ובשפני הסלע.

נחל בוקק ועין בוקק

לאחר כ 300 מטרים נוספים של צעידה בשביל מעל הערוץ, יוביל אותנו סימון השבילים בחזרה לתוך הערוץ, נצעד לצד המים ובתוכם, ולאחר צעידה של כ 200 מטרים נוספים לצלילי המים המפכים והמפלונים השוצפים נגיע לסכר. נטפס על המדרגות החצובות בו בעזרת המעקה. ונוכל לשכשך רגליים בבריכה שמולנו. מכאן נוכל
לבחור בין פסיעה במים בין הצמחיה [גובה רדוד] לבין צעידה על הגדה הדרומית [שמאלית] של הערוץ מעל הזרימה. הצועדים מחוץ למים יבחינו בכך שצבע קיר הקניון הסמוך בחלק מהמקומות הנו שחור-אפור, אלו הם סלעי הביטומן-פצלי השמן. לאחר כ 300 מטרים של צעידה באחד משני המסלולים נגיע למפל הגדול ולבריכה המרהיבה שמתחתיו, בה יוכלו הילדים להשתכשך בהנאה רבה.

מיטיבי הלכת יטפסו במסלול השחור, ובאמצעות היתדות והמעקות שקבעה רשות שמורות הטבע והגנים על הגדה הצפונית [ימנית], וישקיפו על הקניון מלמעלה.
את הדרך חזרה נעשה באותה דרך בה הגענו, או בשביל העפר כדי שנגיע לרכב יבשים [מי שחונה ליד מלון מרידיאן יוכל לעלות ימינה לפני הגשר כדי לראות את מיצד בוקק]
לאחר ההגעה לרכב נוכל לגשת למרכז הבושמייה שנמצא בחנייה שממול המרכז המסחרי – ליד האמפי שבאיזור המלונות.

נחל בוקק ועין בוקק

וקצת על מה שרואים במסלול:
מצד בוקק

מצודה עתיקה, כנראה מתקופת הרומאים שתפקידה היה, לדעת החוקרים לאבטח את הדרך מזרחה ודרומה שעברה באיזור. גודל המצודה הינו כ 20X20 מטרים ומה שנשאר ממנה הינו שרידי קירות המעידים על חוזק ביצורי המקום. ממצאים שנמצאו במקום גרמו לחוקרים לשער שהמקום נחרב בשריפה. למד המצודה ישנם שרידים של תעלות מים ששימשו להובלת מי המעיינות לשדות שהיו באיזור.

צמחית הנחלים

עקב הסביבה המיוחדת מבחינת טמפרטורה, כמות המים הרבה יחסית למדבר וסוג המים הזורמים בנחל [המים הינם מים מליחים] צומחת באיזור מצחייה רבה ומגוונת כשהבולטים בשטח הינם האשל, הצלף, המלוח והקנה המצוי.

הסכר

במעלה נחל בוקק קיים סכר מדורג, בו ישנן 5 מדרגות ובמרכזו מעקה להקלה בטיפוס. הסכר נבנה בשנת תש"ך (1960) ומטרתו לאגור את המים בבריכה שמעליו ולהזרימם לאזור המלונות, אולם כיום המים פשוט גולשים מעליו עקב הצטברות סחף בתחתית הבריכה והקטנת נפחה.

סלעי הביטומן – פצלי השמן

סלעי הביטומן, הנקראים גם פצלי שמן, הינם סלעי משקע עשירים בחומר אורגני מהם ניתן להפיק אנרגיה ב 2 צורות – שריפת הסלעים בתנור מיוחד או חימום הקרקע למשך תקופה ארוכה [ישנו ניסיון של יזמים לבצע הפקה של אנרגיה מפצלי שמן בצורה כזו בחבל עדולם, מה שעלול לפגוע קשות בסביבה הביוספרית הייחודית שלו] ומיצוי החומר מהקרקע. תהליך הכרייה של פצלי השמן זול, אבל איכות החומר הנכרה ירודה באופן יחסי לשאר מקורות האנרגיה מן הטבע כדוגמת הנפט. חיסרון נוסף של הפקת אנרגיה מפצלי שמן הינו זיהום האוויר הנגרם במהלך התהליך.

מרכז הבושמייה

זהו שריד של מבנה בן 4 חדרים, כשבאחד מהם ישנו מתקן דמוי כיור. החוקרים משערים לפי המיקום של המבנה וממצאים שנמצאו באתר כי מדובר במבנה ששימש כחלק מתעשיית "בושם האפרסמון" שהיתה נפוצה באיזור [על האפרסמון ניתן לקרוא בפירוט כאן].

נחל בוקק ועין בוקק

דגשים

  • הנחל הוא נחל שיטפוני. אסור להכנס לנחל בזמן התרעה על שטפונות.
  • גם במים רדודים ילדים יכולים לטבוע. שמרו עליהם!
  • יש במסלול קטעים חלקלקים – תזהרו!
  • חלק מהמסלול כרוך בהליכה במים – תצטיידו בהתאם.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

לילדים מתחת גיל 10

רמת קושי

קל

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461