מפלי פרוד

מפלי פרוד

מפלי פרוד זורמים רק בחורף והמסלול אליהם הינו מסלול משפחות נהדר. אחרי שיורדת כמות משקעים נכבדה מומלץ לבוא לחלקו העליון של נחל צלמון וליהנות ממפלי פרוד המפורסמים

איך מגיעים

איך מגיעים למפלי פרוד? מגיעים לצומת חנניה אשר על כביש 85 [או מכיוון כרמיאל אם מגיעים מחיפה או מצומת קדרים ולפנות שמאלה אם הגענו דרך כביש 65] ופונים לכביש 866 [לפי השילוט למירון ולצפת] ולאחר כ 2.5 ק"מ נפנה ימינה לישוב פרוד לפי השילוט ליישוב ולפי השילוט החום לקבריהם של רבי ישמעאל בעל הברייתות ורבי נחמיה העמסוני ומיד לאחר הפנייה ימינה לישוב, נפנה שוב ימינה לרחבת כורכר גדולה בה נחנה את הרכב.

אם הגענו עם 2 רכבים ואנו מעוניינים לעשות מסלול קווי מהישוב שפר לפרוד, נמשיך עם הכביש לכיוון הישוב שפר, נפנה שמאלה לישוב ולפי השילוט ניסע למעיין שפר הנמצא ברח' האגוז [הכיוון הכללי הוא שמאלה וימינה פעמיים בישוב לפי השילוט] ממנו מתחיל המסלול הקווי [או מסתיים שם].

פירוט

נחל צלמון בחלקו העליון הינו נחל אכזב הזורם תקופה קצרה ביותר בשנה [חלקו התחתון זורם קצת יותר]. הוא מתחיל לזרום מיד לאחר שיורדת כמות רצינית של משקעים ומסיים מעט לפני פסח, תלוי בשנה. מקוורם של המים בחלק זה של הנחל הינו עין רמיאל שמימיו נאספים בצינורות ובקיץ בריכת האיגום שלו יבשה.

הישוב פרוד כנראה שמשמר בשמו את שמו של ישוב יהודי שהיה באיזור בזמן הגמרא.

רבי ישמעאל בעל הברייתות שציונו נמצא קרוב לתחילת המסלול הינו תנא מהדור השלישי לתנאים. הוא זכה לכינוי זה על שם הברייתות הרבות המובאות בשמו. הוא זה שחיבר את הברייתא המפורסמת שאומרים בסוף סדר הקורבנות "רבי ישמעאל אומר בשלוש עשרה מידות התורה נדרשת בהן . . . "

רבי נחמיה העמסוני שגם ציונו נמצא קרוב לתחילת המסלול מוזכר במסכת פסחים, דף כ"ב עמ' א': "ואידך את לא דריש כדתניא שמעון העמסוני ואמרי לה נחמיה העמסוני היה דורש כל אתים שבתורה כיון שהגיע לאת ה' אלהיך תירא פירש אמרו לו תלמידיו רבי כל אתים שדרשת מה תהא עליהן אמר להם כשם שקבלתי שכר על הדרישה כך אני מקבל שכר על הפרישה עד שבא ר"ע ודרש את ה' אלהיך תירא לרבות תלמידי חכמים " ולפי הכתוב כנראה שהיה מתלמידיו של רבי עקיבא

בנחל פרוד המסלול מתחלק ל 2 חלקים: נשאיר את הרכב בחנייה בכניסה לישוב פרוד, ומשם נתחיל לפסוע במורד הנחל לאורך השביל על הגדה, לצד הזרם השוצף. לאחר צעידה של כ 200 מ' נראה על הגדה שממול את ציון הקברים [בתוך מבנה עם כיפה כחולה] של רבי ישמעאל בעל הברייתות [במערה התחתונה] ושל רבי נחמיה העמסוני [במבנה העליון], נמשיך ללכת בשביל הצר על גדת הנחל , ולאחר כ 500 מ' נוספים נגיע למדרגות טבעיות, וכאשר נרד בהן נגיע אל מתחת למפלי פרוד שזרימתם מרשימה במיוחד לאחר מערכת גשם עתירת משקעים. אם נמשיך עוד קצת במורד הנחל נגיע לעוד מפל.  גם בימים בהם נחל צלמון לא זורם בחלק זה ניתן ליהנות כאן מנוף יפה ואווירה מרגיעה.

לאחר שנחזור לחניה, אם נרצה נוכל לחצות את הכביש ממנו נכנסנו לחניה, לעבור מתחת לכביש הראשי לכיוון מגרש חניה נוסף הקיים בצידו השני ונמשיך עם סמ"ש כחול במעלה הנחל לעבר קבוצת גדולה של סלעים היוצאים מראה מרהיב עם זרימת המים העוצמתית שיש בנחל לאחר הגשמים ולאחר מכן נשוב לרכב.

דגשים

  • המסלול בחורף בוצי מאד וחלקלק מאד. זהירות! המים במפלים זורמים בעצמה – אל תכנסו אליהם אפילו במחשבה
  • אם הגעתם למסלול בשביל לצפות במפלי פרוד – מומלץ לוודא ברשת שהם אכן זורמים
  • רוצים לראות סרטון זרימה של המפלים? כנסו לקישור: https://youtu.be/0og6_JJLM7Y

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

קל

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461