הסטף

הסטף

הסטף הינו מסלול העובר בין מעיינות ניקבות ובריכות אגירה ואיזור בו היתה נפוצה חקלאות בעל ושלחין. ממתחם הסטף נשקף ונוף מדהים.

איך מגיעים

איך מגיעים לסטף?

כדי להגיע לסטף, ניסע לכיוון מחלף הראל, שם נפנה לכביש 3965 – שדרות החוצבים [הכיוון המנוגד לקניון הראל], ואחרי נסיעה של כ 3.5 ק"מ נגיע לכיכר הסטף. נפנה לפי השילוט לסטף. אם אנו עם 2 רכבים ו/או מעוניינים במסלול רגלי אזי נשאיר את הרכב בחניון העליון, ואם אנו מעוניינים בדרך קצרה וקלה יותר למעיינות נרד עם הכביש המפותל עד שנגיע לשער של מתחם הסטף.

פירוט

הסטף הינו מתחם המשמר חקלאות קדומה באיזור של שרידי ישוב.  בישוב נבעו המעיינות – עין סטף ועין ביכורה [שכנראה שפיעתם בעבר היתה חזקה יותר]. המעיינות נבעו מבטן האדמה ותושביו של המקום חפרו ניקבות אל מקור הנביעה כדי להגביר את שפיעת המים. מי המעיינות הוזרמו אל תוך בריכות אגירה ומהן לתעלות שדרכן זרמו המים אל הטראסות שנבנו ע"י החקלאים.

הסטף

אם יתמזל מזלינו כשנגיע לסטף נראה את עובדי המקום באמצע ההשקיה ואז נראה את המים זורמים בתעלות – כבעבר.

במקום שכן כפר שננטש ע"י תושביו במלחמת השחרור והאיזור היה מוזנח במשך שנים רבות עד שבשנות ה 80 שוקם האתר ע"י הקרן הקיימת לישראל שניקתה את המתחם, שחזרה את תעלות ההשקיה והטראסות ושיקמה את בריכות האגירה.

הסטף

בסטף ניתן לסייר ב 2 דרכים – לחנות בחניון העליון , לצעוד לכיוון הכביש המפותל ושם לפנות לשביל המסומן בירוק ולרדת איתו לכיוון המעיינות דרך החורש בירידה תלולה והדרך היותר קלה היא לחנות בחניון התחתון, הסמוך לשער המתחם ולצעוד בנחת בשביל, דרך הטראסות , הכרם והבוסתנים עד שמגיעים למעיינות.

המעיין הראשון שנפגוש אחרי הליכה קצרה הינו עין סטף ניתן לעשות מסלולון קצר בניקבה [מימין ליציאה מהניקבה יש שבילון שמוביל לכניסה לניקבה הנמצאת במפלס מעלינו, נרד בזהירות במדרגות לעבר בריכה רדודה בה נפנה שמאלה וחדות ונזחל על הברכיים בתעלה המרוצפת והקצרה [זהירות על הראש!!!] לכיוון האור שבקצה המנהרה . . .ובסופה נפגוש ברכונת רדודה.

הסטף

לאחר מכן נמשיך לרדת עם השביל ונגיע לבריכה הגדולה של עין ביכורה, הקפיצה לבריכה אסורה, אולם מימין לה יש ניקבה צרה נוספת אליה נכנס בזהירות, ולאחר צעידה קצרצרה במים נגיעה למעין מדרגה חלקלקה עליה נטפס בזהירות ונגיעה לנביעה של המעיין. במפלס העליון נוכל גם לראות נטיפים יפים.

* תמונת המסלול הינה צילום של השלט באתר הסטף.

הטיול בסטף קסום במיוחד בסוף החורף – תחילת האביב כשכל העצים פורחים מסביב והשיא הוא כמובן בט"ו בשבט כשעצי השקד בסטף פורחים בלבן מבריק

דגשים

  • אסור לקפוץ לבריכות!
  • הנכנס לבריכות עושה זאת על אחריותו בלבד
  • הצעידה בניקבות היא על מצע חלק – זהירות!!
  • אם תרצו אחרי הביקור בסטף לעשות פיקניק – מומלץ חניון ה 101 בהר איתן

עוד מקומות לביקור באיזור?

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461