העמק הנעלם

העמק הנעלם

העמק הנעלם הינו גיא הנמצא לצידו של מסלול היורד מהר ברקן לתל יוסף הישנה והעניק לו את שמו.

איך מגיעים

מסלול העמק הנעלם מתחיל בפסגת הגלבוע – ליד חניון הר ברקן – חונים בחניון הנמצא על כביש 667 – דרך נוף הגלבוע – הנמצא בסמוך לחניון האירוסים [אין שילוט לחניון אבל אפשר להבחין בפניה ברורה לכיוון מגדל התצפית שעל פסגתו של הר ברקן], ועוברים את הכביש לכיוון השילוט של "העמק הנעלם – עין הסמל" – עם צבע אדום – לניווט ישיר – לחצו כאן

התצפית מנקודה זו מדהימה

נקודת סיום המסלול של העמק הנעלם היא בתל יוסף הישנה – איך מגיעים לשם? נוסעים חכיוון חפציבה על כביש 669, פונים לכיוון חפציבה [אם הגענו מצומת נבות הפנייה היא ימינה] ולפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה לפי השלט למחצבה. נוסעים בכביש המשובש [משמאל נראה את ההרחבה של הקיבות שבבניה נכון לסוף 2013] ואחרי כק"מ נפנה שמאלה לפי השילוט "מאגרי תנובה" [ולא לפנות ימינה – למרות שזה נראה יותר בגיוני] וניסע בכביש המשובש עוד כ 800 מ' עד שנגיע לחורשה שבאתר תל יוסף הישנה – לניווט ישיר – לחצו כאן

פירוט

מסלול העמק הנעלם מתחיל מצידו השני של הכביש – כשחונים בחנייה של הר ברקן. נחצה את דרך נוף הגלבוע בזהירות ולפי השילוט וסימון השבילים האדום נתחיל לצעוד במורד. בזהירות. תחילת השביל עוברת בחורש לא צפוף  [זה הקטע היחידי המוצל במסלול למעט עצים פה ושם] ולאחר צעידה קצרה נחצה דרך עפר מסומ"שת בשחור שפונה ימינה, אנו נפנה בה קצת שמאלה ונראה את הסימון האדום ממשיך לרדת. לאחר כ 500 מ' נצא מהחורש, ולאחר מכן נחצה דרך עפר מסומ"שת בכחול ולצידי השביל נראה שילוט הסבר ישן על הצמחיה. נמשיך עם השביל הצר בירידה וזה  יוביל אותנו לאחר מכן  לעץ תאנה גדול ולידו שלט זיכרון על סלע גדול למשה רוזנפלד שנרצח במקום בימי המאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. לצידו של עץ התאנה ישנה בריכת איגום לתוכה נבע בעבר מעיין שכיום יבש – עין הסמל – לזכרו של משה רוזנפלד שהיה סמל במשטרה הבריטית.

מעין הסמל נמשיך לרדת עם השביל,נעבור ליד כמה עצי חרוב גדולים שהינם מקומות נהדרים להפסקה ולתצפית על הנוף, ונגיע למצפור שהוקם לזכרו של סרן רמי בן צבי שנהרג בלבנון. מהמצפון תצפית יפה לכיוון תל יוסף הישנה וסמוך לה, כ 5 מ' משפת המצוק גם ניתן להבחין בגת שנחצבה באבן.
מהמצפור נמשיך שמאלה [כשפנינו אל הנוף] עם הסמ"ש האדום והליכה קצרה תוביל אותנו לשער בקר ואחרי שנעבור אותו נתחיל לרדת במצוקים לכיוון העמק. הירידה במצוקים מלווה בדרגיות במקומות שצריך וכוללת הרבה מצוקונים בגבהים שונים ושבילים צרים. לאחר המפל השלישי כשהשביל המסומ"ש ממשיך שמאלה יש שבילון שמוביל ממש אל מתחת המפל, שם בין העצים וסמוך למצוק נמצא העמק הנעלם שהינו פינה נהדרת למנוחה.
מהעמק הנעלם נמשיך לצעוד בירידה עם סימון השבילים האדון וכשנגיע למעקה מתכת נדע שנותרה עוד דרך קצרה בירידה לסיום המסלול שם נפגוש במבנה ישן ששימש לקידוחי מים. בדרך עפר אליה הגענו נפנה שמאלה, וכשנגיע לגבול הפרדסים נפנה שמאלה שוב וכשנגיע לכביש נפנה שמאלה בו נצעד עד לחורשת האקליפטוסים – בסמוך למתחם תל יוסף הישנה, שם ניתן להבחין במבנה בטון ששימש כחדר ביטחון, בשלט הנצחה לזכרם של מקימי הישוב ובהסבר על האנדרטה הנמצאת על הגבעה הסמוכה. מהאנדרטה ניתן לתצפת על בריכות הדגים הסמוכות ובעונת הנדידה ניתן להבחין בלהקות עצומות של עופות מעל הבריכות אחרי שמפעילי הבריכות מבריחים אותם.

דגשים

  • המסלול עלול להיות חלק אחרי הגשמים.
  • הירידות בדרגיות עלולות להיות מסוכנות לילדים קטנים – אם לא מסייעים להם.
  • בחורף יש לאורך המסלול פריחה מגוונת. ואם מגיעים למסלול באיזור חודש מרץ מומלץ לבקר גם בחניון האירוסים ולסייר על הר ברקן.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461