חורשת הארבעים ומצוק הארבעים

חורשת הארבעים ומצוק הארבעים

המסלול בחורשת הארבעים עובר מוך נוף מדהים ובחורף יש במסלול פריחה נהדרת.

איך מגיעים

איך מגיעים לחורשת הארבעים? הכניסה למסלול נמצאת סמוך לאוניברסיטה חיפה.  אם מגיעים עם כביש 672 הכניסה מסלול הינה קצת לפני האוניברסיטה – ואם מגיעים מכיוון חיפה פונים שמאלה ישר אחרי האוניברסיטה לפי השילוט לחורשת ה 40.

כשנכנסים לשביל מגיעים מיד לצומת – פונים בה ימינה לפי השילוט לחורשת ה 40, נוסעים בכביש עד התמרור שמאלה לתצפית, נפנה בו שמאלה וניסע בשביל העפר הרחב עד שנגיע לתצפית יפה לכיוון מפרץ חיפה.

ישנה עוד אפשרות להתחלת המסלול  לחורשת הארבעים- במקום לפנות שמאלה לתצפית – להמשיך ישר עד התחלתו של שביל עפר עם שילוט לחורשת הארבעים ושם לחנות.

פירוט

חורשת הארבעים זכתה לשם זה בגלל מקבץ המונה כ 40 עצי אלון עתיקים [ב 30 הילדים התייאשו . . .] ששרדו כריתה ושריפות יער רבות במהלך השנים. הדרוזים מיחסים לעצים בחורשה זו קדושה מסיבות שונות וכנראה בגלל זה עצים אלו שרדו. בקצה החורשה ישנו עץ אלון בעל נוף גדול במיוחד שאפשר בתוכו "ללכת לאיבוד"

לאחר שנחנה את הרכב ברחבת התצפית הגדולה נרד בשבילון קטן שנמצא כקצה השמאלי של החניה הרחבה [ראו בתמונה]  כ 3 מ' עד שנפגוש מולינו שביל ברור ונפנה בו ימינה עם הסמ"ש הכחול [אם אתם לא מוצאים את הירידה הנכונה אתם יכולים לפסוע ימינה [כשפניכם אל הנוף] עם השביל שבקצה החניה ואחרי כחצי ק"מ השבילים נפגשים ליד השער הירוק של השביל שמוביל לחורשת ה 40].

נצעד בשביל הצר כ 300 מ', בתחילה בירידה ולאחר מכן בעליה קלה ונגיע אל שער ירוק  בקצהו של שביל עפר – שחוסם את הגישה לדרך העפר שמובילה לחורשת הארבעים – חורשה עניפה של עצי אלון עתיקים שהשתמרו הודות לקדושה שמייחסים להם תושבי הכרמל. החורשה נמצאת כ 50 מ' מתחילת הירידה בשביל העפר, במרכזה נמצא עץ אלון מיוחד שניתן להכנס לתוך צילו וליהנו מניתוק מוחלט מהעולם.
לאחר שסיימנו ליהנות מהמסתורין של חורשת הארבעים נמשיך לצעוד עם הסימון הכחול, נפנה שמאלה בירידה קלה ולאחר כ 250 מ' נפגוש בבאר. בסופה של הירידה, ליד הבאר נפנה שמאלה [בחורף איזור זה מלא דשא ירוק] ולאחר כ 200 מ' של צעידה בין השיחים ייפתח מולינו הנוף של המפרץ, ופניה שמאלה תוביל אותנו לצעידה מתחת למצוקי הארבעים.

קטע הצעידה לאורכם של המצוקים [משמאל המצוק ומשמאל המורד] עובר בשביל צר שהילדים נהנו מאד מההליכה בו [אחרי הגשם האיזור חלקלק ובוצי אז זהירות מתחייבת] בתחילת החורף נפגוש באיזור פריחה מגוונת של נרקיסים ורקפות. מומלץ לעשות הפסקה בפינה נוחה לישיבה וליהנות מהנוף המדהים הנפרש מוינו.

מתחת למצוק הארבעים – מעל לשביל ישנו צניר ארוך מרהיב.

לאחר כ 700 מ' נגמר הקטע המצוקי ונפנה שמאלה בעליה ולאחר עליה של כ 400 מ' בחורש המוצל [המגמה היא כל הזמן בעליה] נגיע למדרגות נוחות ונדע שעוד מעט נגיע לרכב. נגיע לשביל בו פנינו ימינה בתחילת המסלול, נחצה אותו ונטפס על הסלעים ונגיע לחניה בה נמצא הרכב.

דגשים

  • נדרשת זהירות בשביל מעל המצוק – סכנת החלקה אחרי הגשם.
  • בתחילת החורף יש במסלול פריחת נרקיסים נפלאה

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

  • אורך המסלול: 1.7 ק"מ
  • משך המסלול: קצר
  • נושא: פריחה, נוף
  • תחבורה: רכב פרטי
  • עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
  • מים: אין
  • מפת סימון שבילים: 4
  • נבדק לאחרונה: 3/9/2019
לחצו לניווט
סגירת תפריט