תל סאקי

תל סאקי

בתל סאקי התחוללו קרבות קשים במלחמת יום כיפור. כיום ישנו במקום אתר הנצחה.

איך מגיעים

תל סאקי  נמצא על כביש 98 כ 3 ק"מ צפונית לרמת מגשימים מצד ימין של הכביש. אם הגעתם מצפון רמת הגולן – תפנו שמאלה לפי השילוט.

פירוט

תל א סאקי בעברית פירושו תל המשקה וכנראה ששם זה ניתן למקום עקב מקורות המים הרבים הנמצאים סביבותיו אשר שימשו להשקיית האיזור הפורה אשר מסביבו.

תל סאקי הינו תל געשי בדרום רמת הגולן וגובהו 494 מ' מעל לפני ים. מיקומו של תל סאקי מול עמק נהר הרוקד ברמת הגולן אשר מהווה נתיב תנועה אפשרי גרם לכך שהמקום  הפך למוצב צבאי חשוב.

ביומה הראשון של מלחמת יום הכיפורים מצא את עצמו כח קטן בפיקודו של משה אנסבכר במוצב, כשכוחות השיריון הסורים שצפו סביבו מערבה. הוא הודיע ברשת הקשר על מצבם ומפקדיו אמרו לו שישלחו כח חילוץ. נשלחו למקום 2 כוחות חילוץ שרבים מתוכם נפצעו ונהרגו. אנסבכר ו 24 חייליו שחלקם היו פצועים [ועוד 2 הרוגים] ישבו  בבונקר הקטן והצפוף  בשקט מהפחד שמה יתגלו על ידי הסורים. כתרגיל הטעיה הוא גם שלח מתנדב , את יצחק נגרקר השיריונר [שהסורים חשבוהו בטעות לטייס בגלל הסרבל שלבש] שייצא ויסגיר את עצמו לסורים ויאמר שחבל להם על הזמן כי הוא האחרון ששרד, ולאחר כ 30 שעות של חרדה בבונקר הגיעו כוחות ישראליים לחלצם. עוד על הקרב ניתן לקרוא כאן.

 

לאחר המלחמה נהרס המוצב הסורי ובמקומו הוקם מוצב המיועד לשמש בשעת חירום. במקום הוקם מרכז מורשת בו מוקרן סרט זיכרון המספר את סיפורם של הלוחמים בקרבות. כמו כן ישנה במקום אנדרטה לזכרם של הלוחמים.

מתל סאקי ישנה תצפית יפה לכיוון סוריה.

תל א סאקי

דגשים

  • מדובר באתר הנצחה. אנא כבדו את המקום
  • הזהרו בזמן שאתם מדלגים מעל התעלות

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. NelAdmin

    בין ה 2.8 ל 4/8 לא ניתן יהיה לעלות לפסגת תל סאקי

כתיבת תגובה

סוג האתר

אתר הנצחה ומורשת לזכרם של הנופלים במקום ביום הכיפורים. במרכזו ערך הרעות

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461