נחל משמר

נחל משמר

נחל משמר הינו מסלול למיטיבי לכת אשר מעניק לצועדים בו חוויה משולבת של טיפוס, צעידה מול נופים מדהימים, צעידה בנקיקו הצר של נחל משמר, הליכה בגבים בשנים גשומות וירידה לתוך גבים באמצעות יתדות.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל משמר?

ניסע על כביש 90, וכ 12 ק"מ לאחר הכניסה לנחל דוד, נפנה ימינה לפי השילוט לנחל משמר, ניסע בשביל העפר כק"מ וחצי עד שנגיע למקום בו היה חניון הלילה ונחנה בצד השביל.

פירוט

נחל משמר הינו מהקטנים בנחלי מדבר יהודה, אורכו הכולל הינו 12 ק"מ ואורך הקניון שלו הינו כ 3.5 ק"מ.

נחל משמר נמצא גיאוגרפית בין נחל חבר לנחל צאלים, בין עין גדי למצדה.

בעבר היה חניון לילה גדול בכניסה לנחל משמר אולם כיום קיים במקום החניון אתר לחיפושי נפט.

במהלך הצעידה בנחל נוכל לפגוש בצמחים רבים, בינהם בולטים עצי השיטה , פגוניה ערביתשיכרון צהוברכפתניים מדבריים והיפרוק המדברי .

לאחר שיצאנו מהרכב עם כל הדברים שאנו רוצים שישארו שלנו מחמת הפורצים, נטפס מעל חומת העפר הנמוכה שתוחמת את החניה, ונתחיל לצעוד עם השביל המסומ"ש  באדום. לאחר כ 5 דקות הליכה נפגוש בשלט המזהיר אותנו מפני הפריצות לרכבים. נצעד באפיק הנחל שלאט לאט נהיה צר יותר ויותר כשמסביב לנו  צמחייה מגוונת הכוללת עצי שיטה מוריקים הודות לגשמים האחרונים.

לאחר כחצי שעה הליכה [תלוי בקצב הצועדים] – כשקירות הקניות יתחילו להתקרב להם אט אט, נגיע למפגש עם הסימון הכחול, ונפנה איתו ימינה בעלייה, לאחר צעידה של כקילומטר, לפני שנראה משמאלינו את הנחל מתחתר] נראה משמאלינו גבעה קטנה שאליה מוביל שביל קצר, הטיפול עליה יעניק לנו צפייה בנוף מרהיב ומשב רוח מדהים המגיע מהערוץ. נמשיך לצעוד, ולאחר צעידה של קילומטר נוסף  במעלה הצוקים, ומסביב לערוץ הנחל [כשנראה את הגבים מנצנצים בשמש מולינו נדע שאנו לקראת סוף הצעידה]. נתחבר שוב לסימון השבילים האדום שיגיע אלינו מצד שמאל מהערוץ, וכמאתיים מטר נוספים לאחר מכן נגיע לצומת שבילים כאשר האדום יכוון ימינה למעלה משמר ואנו נמשיך ישר עם הסימון השחור לעין משמר, נמשיך לצעוד בתוך הקניון שלאט לאט קירותיו מתקרבים ואחרי 10-15 דקות של צעידה נגיע לעין משמר, שהינו המקום המומלץ במסלול להפסקת אוכל.

לאחר שנהנה מהבריכה הרדודה אליה ניקווים המים [הנביעה נמצאת על דופן המצוק, ליד הסלעים בצידה הימני של הבריכה] , מהצמחיה הרבה וממראה המפל המרהיב היבש כל השנה חוץ מאחרי שטפונות, ומהמוני הטריסטרמיות ששוכנות באיזור [ואם יהיה לנו מזל נוכל לחזות גם ביעלים ושפני סלע] נתחיל לצעוד בחזרה [מי שמעוניין יכול להמשיך עם השביל השחור בעלייה עוד כ 400 מ' עד לשיא המצוק ואז לשוב בחזרה] וכשנגיע למפגש השבילים האדום והכחול נרד עם הסמ"ש האדום [הגענו למעיין בשביל הכחול] לתוך ערוצו של הנחל.

לאחר כ 500  של צעידה נגיע לגב הראשון ומכאן תתחיל סידרה של גבים ומפלונים אשר תלווה אותנו עד לסוף המסלול. את רוב הגבים ניתן לחצות מבלי להרטב, אולם חצייה של ארבעה מהם בימים שאחרי הגשם מחייבת הרטבות, כאשר עומקם של הגבים העמוקים [כשביקרנו בנחל קצת אחרי הגשם היו 3 כאלה] הינו כ 1.30 מ'. בחלק מהמפלונים נרד בזהירות בעזרת היתדות שנקבעו בדפנות המצוק ובגב הכי עמוק נרד הישר לתוך המים.

לאחר שנצא מערוץ הנחל, נותרה לנו עוד כחצי שעה  של הליכה עד המקום בו השארנו את הרכב.

דרך נוספת לעשות את המסלול של נחל משמר הינה להגיע מכיוון נחל צאלים, ולהגיע לעין משמר מלמעלה, דרך השביל המסומ"ש בשחור.

דגשים

 • נחל משמר הינו מסלול למיטיבי לכת, מי שאינו כזה, מי שמפחד מגבהים ומי שלא יודע לשחות מוטב לו שימצא מסלול אחר.
 • מומלץ לא לעשות את המסלול בעת גשם מחשש שטפונות.
 • מומלץ להתחיל את מסלול נחל משמר בשעות הבוקר כדי לא להגיע לחשיכה, במקרה של "פקקים" בירידה לגבים.
 • החניה בכניסה לנחל משמר ידועה כאיזור מומלץ לפריצות [ויעידו על כך שברי הזכוכיות הרבים על השביל], אל תשאירו דברים יקרי ערך ברכב.
 • יש לקחת בחשבון לפחות 5-6 שעות לצורך ביצוע המסלול בנחת כולל הפסקות מנוחה

מחפשים רעיונות לעוד מסלולים באיזור? נחל צאלים, נחל דוד ונחל סלבדורה נמצאים לא רחוק.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. NelAdmin

  ב 17/12/2023 קיבלנו דיווח שהגבים בנחל משמר מלאים וחלקם מחייבים שחיה

 2. NelAdmin

  עדכון 1.3.2024 – המים בנחל טובים וישנם כמה גבנים שדורשים שחיה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461