הסחנה – גן לאומי גן השלושה

הסחנה – גן לאומי גן השלושה

הסחנה, ששמו העברי הוא גן השלושה הינו גן לאומי המשלב בילוי עם מוזיאונים היסטוריים.

איך מגיעים

לסחנה ניתן להגיע ב 2 דרכים – הדרך הראשונה היא מכיוון ואדי ערה, ואז לפנות לכביש 675 ימינה [אם הגענו מהמרכז], איתו ניסע עד צומת בית השיטה, בה נפנה שמאלה לכביש 71, שם נפנה ימינה וניסע כ 7 ק"מ עד שנפנה ימינה לכביש 669, בו ניסע כ 3 ק"מ עד שנראה מימין לנו את השילוט לגן הלאומי גן השלושה – הסחנה.

אפשרות הגעה נוספת [ארוכה בכרבע שעה לפחות – תלוי כמה תתעכבו בדרך – אבל הרבה יותר מהנה במיוחד באביב כשהגלבוע פורח] היא לפנות מכביש 675 לכביש 667 – דרך נוף הגלבוע בסופה לפנות שמאלה לכביש 6666 ובסופו לפנות ימינה ונסיעה קצרה תוביל אותנו לסחנה.

פירוט

הגם הלאומי גן השלושה קרוי על שמם של אהרון אתקין, דוד מוסינזון וחיים שטורמן [על שמו קרוי גם בית חיים שטורמן] שנהרגו ב 15.9.1938  כשרכבם עלה על מוקש בזמן נסיעה בעמק בית שאן, לא רחוק ממיקומו של הגן.

שמו של הערבי של גן השלושה – הסחנה – שבעברית פירושו "החמה" ניתן למקום בגלל הטמפרטורה החמה יחסית של מימיו – 28 מעלות – כל השנה, כנראה בגלל זרימתם התת קרקעים עד פריצתם לנחל עמל סמוך לגן השלושה.

הסחנה מהווה אטרקציה בצפון הקרוב למשפחות בכל הארץ בזכות היותו רחב ידיים והיותו מאפשר שהוא של יום שלם למשפחה בנינוחות.

בסחנה, בנוסף לבריכות המים המופלאות וללהקות הדגים השוחים בהן, למפלונים, ולמשטחי הדשא האין סופיים יש עוד כמה מקומות לראות:

הסחנה - גן לאומי גן השלושה

1. אתר חומה ומגדל – איזור בו שוחזר ישוב שהוקם בשיטה זו. במקום מלבד החומה ומגדל התצפית [מומלץ מאד לטפס עליו ולראות את הסחנה מלמעלה] שוחזרו גם חדרי המתיישבים הראשונים כולל החפצים והריהוט שהיה בתקופת חומה ומגדל. לאתר חומה ומגדל מגיעים דרך מגרש החניה הגדול של הסחנה [בכניסה ישר שמאלה] ולאחר שנגמר המגרש פונים שמאלה לרחבת העפר ונוסעים לכיוון המגדל. באתר יש גם מיצג אורקולי שמראה לנו בצורה מאד מוחשית את תהליך הקמת ישוב בתקופת חומה ומגדל

הסחנה - גן לאומי גן השלושה

2. גן פעמוני ההתיישבות – נמצא בסמוך לאתר חומה ומגדל. בגן ישנו שביל ארוך העובר בין פעמונים שונים ששימשו להערת המתיישבים, לאזעקה ולשימושים נוספים. הפעמונים נוצרו מחומרים שונים ומעוצבים בצורות שונות ואחד מהם אף מזכיר את הפעמון הנמצא בגן הפעמון בירושלים.

הסחנה - גן לאומי גן השלושה
3. המוזיאון לארכיאולוגיה ים תיכונית – איזורית – מגיעים אליו דרך השביל המפריד בין האיזור של הבריכות הגדולות לאיזור של הנחל – סמוך לתחנת הקמח המשוחזרת – במוזיאון מוצגים ממצאים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו באיזור.
4. תחנת קמח עתיקה – אם הולכים על השביל שעל שפת הנחלבצד הנגדי לחניה – באיזור שאחרי הבריכות הגדולות נראה מבנה משוחזר עם קשתות [צמוד לו בריכה רדודה מאד לקטנטנים] כשצמוד לו ישנו עוד מבנה שבתחתיתו נמצאת תחנת קמח עתיקה הפועלת מזרם מימי נחל האסי.
* מידע נוסף על הסחנה ניתן למצוא כאן
* למרות שהסחנה הינו גן לאמי הכניסה אליו לבעלי כרטיס מטמון עולה כסף – 50% מהמחיר הרגיל.
הסחנה - גן לאומי גן השלושה

דגשים

  • למרות שיש במקום שירותי הצלה – שמרו על ילדיכם!
  • המקום המוני מאד בחופשות ובחגים
  • באיזור חם מאד בקיץ
  • הכניסה לסחנה הינה בתשלום – לבעלי כרטיס מטמון – 50% הנחה

מחפשים מסעדה בשרית כשרה באיזור? המסעדה בבילה – מסעדת בשרים כשרה בבית שאן יכולה להתאים

כתיבת תגובה

סוג המעיין

פארק מטופח עם בריכות ומקומות לפיקניק

מרחק מהרכב

100-500 מ' – תלוי כמה עמוס היום שתבקרו בו

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461