גן לאומי תל אפק מבצר אנטיפטרוס

גן לאומי תל אפק מבצר אנטיפטרוס

מבצר אנטיפטריס הנמצא בתל אפק, שהינו חלק מהגן הלאומי ירקון, הינו מבצר עתיק ששרידיו נשתמרו בצורה יפה. מלבד המבצר יש במתחם תל אפק גם אגם וחניון פיקניק גדול

איך מגיעים

מבצר אנטיפטריס – תל אפק נמצא על כביש 483, אליו מגיעים מצומת גנים על כביש 40 או בפנייה מכביש 444, ופונים לפי השילוט ל "תל אפק". ניתן לראות את המבצר מהכביש הראשי.

פירוט

מבצר אנטיפטריס קרוי על שמו של ישוב קדום שהיה באיזור זה בתקופת הורדוס [קרוי על שמו של אביו אנטיפטר]. המבצר נבנה בתקופת העות'מנים ותפקידו היה לשמור על דרך הים הקדומה שעברה באיזור זה.

במקום זה, תל אפק, שכנו הפלישתים כמתואר בספר שמואל א' פרק ד פס א' בקרב אבן העזר [הלא היא עיזבת צ'רטה הסמוכה] – "ויהי דבר-שמואל לכל-ישראל וייצא ישראל לקראת פלשתים למלחמה ויחנו על האבן העזר ופלשתים חנו באפק". גם בספר יהושע, פרק י"ב פס י"ח מוזכר מקום, כנראה באזור המרכז, ששמו הוא אפק: " מלך אפק אחד מלך לשרון אחד"

במתחם של מבצר אנטיפטריס – תל אפק נבקר בשרידי המבצר העתיק ובאגם המלאכותי הגדול ונסיים בפיקניק נחמד בחורשות הנרחבות שמסביב לאגם.

לאחר שנחנה את הרכב מומלץ לצעוד לפי השילוט לכיוון המבצר הנמצא על תל אפק. מהמבצר נוכל להשקיף על כל האיזור דרך חרכי הירי שהשתמרו בצורה יפה בחומה החיצונית. ניתן גם להתבונן ב 2 מגדלי השמירה המרשימים ובחצר המבצר הגדולה. תצפית מערבה תחשוף לפנינו את האיזור של בריכת הנופרים ואגן הירקון. בתקופת האביב יש באיזור שמסביב למבצר פריחה מדהימה בשלל גווונים של צהוב. בסמוך למבצר נמצאים מס' מבנים שהינם שריד למפעל המים שהקימו הבריטים באיזור זה בניסיון לנצל את שפיעתם הגדולה של מי הירקון לטובת הזרמת מים.

מתחת למבצר ישנו אגם מלאכותי, שנוצר כדי לשחזר את נוף הביצות והצמחייה הנלווה שהיו בעבר באיזור זה.

באיזור האגם המלאכותי ישנה חורשה גדולה ובה מתחמי ספורט, נופש ומשחק רבים וכן שולחנות אבן ועמדות מנגל המאפשרים פיקניק נינוח. בחלק של החורשה שקרוב לכניסה למקום מסתתרות 3 בריכות שכשוך רדודות שהקטנים מאד יהנו להרטב בהן.

ממבצר אנטיפטריס ניתן לצאת למסלול רכיבה על אופניים לאורך הירקון ולצעידה קצרה לכיוון בריכת הנופרים או לכיוון חלקו השני של גן לאומי ירקון.

אם הגעתם לגן הלאומי תל אפק בתחילת ספטמבר מומלץ לסייר גם באיזור הפחות מוכר של הגן הלאומי – שביל החצבים – אשר לארכו נטמנו המוני פקעות של חצבים שנאספו בזמן עבודות הבניה של הכבישים באיזור.

במהלך הסיור בשביל החצבים נעבור גם ליד שרידי הקארדו והתיאטרון שהיה במקום

וגם ליד אנדרטה  לזכרם של אלו שנפלו בקרבות מלחמת יהעצמאות באיזור ראש העין ותל אפק מקרב לוחמי ההגנה וחטיבת אלכסנדרוני

דגשים

  • גם בבריכות רדודות צריך להשגיח על הילדים!
  • הירידה מהמבצר לכיוון האגם – חלקלקה – זהירות!
  • חלק מהמקומות בגן הלאומי תל אפק – אנטיפטריס מונגשים

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג האתר

מבצר עתיק שבצידו חורשת פיקניקים גדולה ליד אגם

על האתר

  • נושא: היטוריה , פיקניק
  • עלות: בתשלום - למנויי מטמון חינם
  • עונה מומלצת: אביב, קיץ
  • מפת סימון שבילים: 9
סגירת תפריט