בריכת נעמה ובריכת צפירה בנחל צאלים

בריכת נעמה ובריכת צפירה בנחל צאלים

המסלול בנחל צאלים לבריכת נעמה ובריכת צפירה הינו אתגרי בחלקים מסויימים וכולל 2 בריכות נהדרות - במיוחד אחרי שטפונות

איך מגיעים

המסלול המעגלי בנחל צאלים לבריכת נעמה ובריכת צפירה מתחיל ליד כפר הנוקדים לא רחוק מערד – על כביש 3199 – הווייז מכיר את המקום. ניתן לחנות בחניה של המקום [בעל הבית הזמין אותנו לחנות שם כשהיינו במסלול והזהיר מפני פריצות אם לא נחנה שם].

כדי לקצר את ההליכה לבריכת נעמה ובריכת צפירה [מדובר על חיסכון של 6 ק"מ במצטבר – הלוך וחזור] ניתן להמשיך עם הרכב בשביל משובש [אבל אפשרי בנהיגה זהירה] שמוביל לחניון הלילה של בריכת צפירה – החיסרון – גם כאן אין אבטחה ויש סכנת פריצה לרכבים.

פירוט

לאתר שחנינו ליד כפר הנוקדים ולא השארנו שום דבר יקר ערך ברכב, נתחיל לצעוד בשביל עם הסימון השחור [בתחילתו יש שלט לבריכת צפירה]. לאחר צעידה של כ 3 ק"מ בשביל נוח להליכה, עם עליות וירידות פה ושם נגיע לחניון הלילה של בריכת צפירה.

ממש בנקודת המפגש של השביל עם החניון נפנה ימינה עם הסימון האדום בעלייה קלה לשביל צר. בו נצעד כק"מ וחצי. התוואי של השביל נוח והנוף לאחור מאד מיפה. לאחר כק"מ וחצי נפגוש פניה ימינה למצפור גורני עם סמ"ש כחול. העלייה לתצפית  תלולה וקצרה והנוף מדהים.

כשנרד מהמצפור נפנה ימינה ונמשיך לצעוד עם הסמ"ש האדום ואחרי כ 600 מ' נגיע לצומת שבילים – אנו נפנה שמאלה עם הסימון הירוק ונתחיל לרדת לכיוון האפיק של נחל צאלים. היריקדה קצרה ותלולה מאד [ארכה של הירידה הוא כ 700 מ'] וכשנגיע לאפיק הנחל נפנה ימינה עם הסמ"ש הכחול בירידה תלולה ובסופה של הירידה נפגוש משמאלינו את בריכת נעמה.

בריכת נעמה היא בריכה גדולה ועמוקה [במיוחד לאחר  שטפונות] שבקיץ שטחה ועומקה מצטמצמים. ליד בריכת נעמה יש פינת צל מתחת לסלעים [כדאי מאד לנצל אותה כי בהמשך המסלול צל יהיה מצרך יקר המציאות] ושפת הבריכה היא סלעים המאפשרים התייבשות נעימה בשמש מהטבילה המרעננת.

לאחר שסיימנו ליהנות בבריכת נעמה נעלה חזרה לצומת השבילים ע"פ הסמ"ש הכחול ונמשיך לצעוד איתו באפיק נחל צאלים,  לאחר צעידה של כק"מ וחצי בערוץ הנחל שנעשה צר כככל שנעמיק בו, קרוב מאד למפל צאלים, השביל פונה ימינה לעלייה חדה.

העלייה תלולה מאד , ארכה כ 50 0מ' וכשננוח לנשום קצת אוויר – נהנה מהנוף המרהיב, במהלך העלייה ניעזר בדרגיות מס' פעמים ובסופה כשנסתכל אחורה ניהנה מהנוף המרהיב של נחל צאלים.

בסוף העלייה נפנה שמאלה ולאחר כ 500 מ' נגיע לצומת שבילים. ימינה עם הסימון הכחול יוביל אותנו בסופו של דבר לתחילת המסלול [הסבר בהמשך]. אנו נמשיך ישר עם הסימון הירוק, ולאחר ירידה תלולה של כ 300 מ' שחלקה עם דרגיות נגיע סמוך לראשו של מפל צאלים. אם נפנה שמאלה נדיע לבריכת צפירה ולראש המפל עם הנוף המרהיב. לאחר השטפונות גם בצד ימין של הירידה יש בריכה יפה מאד .

לאחר הבילוי בבריכת צפירה נעלה בחזרה בעליה התלולה ובצומת עם הסימון הכחול נפנה שמאלה. לאחר כ 300 מ' של ירידה נחצה את נחל צאלים [לאחר שיטפון יש באיזור מס' בריכות יפות] ונתחיל לעלות עם השביל המסומ"ש שחור ישר. ארכו של השביל כ 2.5 ק"מ והוא מוביל לחניון הלילה של בריכת צפירה.  לאחר צעידה של כ 700 מ' בעליה, נפגוש משמאל שביל עם סימון ירוק שגם הוא מוביל לחניון הלילה . העלייה בו יותר תלולה אבל מקצרת את ההליכה בק"מ…] כשנגיע לחניון הלילה עם השביל הירוק או השחור נחצה את החניון ונמשיך עם השביל המסומ"ש שחור לכיוון החניה – ליד כפר הנוקדים.

דגשים

 • המסלול למיטיבי לכת!
 • הכניסה לבריכות על אחריות הנכנסים
 • נדרשת זהירות רבה בטיפוס לכיוון בריכת צפירה
 • אסור לבצע את המסלול ביום שיש בו התרעת שטפונות
 • בימים חמים מאד  אסור לעשות את המסלול [סכנת התייבשות]
 • צריך לקחת למסלול לפחות 3 ליטר מים.  המסלול לא מומלץ לילדים מתחת גיל 10 וגם כשהולכים עם ילדים יותר גדולים הם צריכים השגחה בעליות

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. אייל גניש

  ירידה לכיון הברכה נעמה בשביל הכחול או העליה מאד מאד מאד מסוכנת לא מומלץ למי שיש פחד גבהים .
  מסלול יפה מאד מאד

כתיבת תגובה

סוג המסלול

יותר מ-10 ק"מ

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461