מחניון לילה גוונים לספיר דרך כרבולת חרירים והר יהב על שביל ישראל

מחניון לילה גוונים לספיר דרך כרבולת חרירים והר יהב על שביל ישראל

הקטע בשביל ישראל בין חניון לילה גוונים וספיר הינו קטע עם נוף מרהיב וארבע פסגות.

איך מגיעים

קטע זה של שביל ישראל מתחיל בחניון לילה גוונים – שנמצא לא רחוק מחאן בארות. ניתן להגיע עם רכב רך בנסיעה זהירה מאד על השביל – כ 3.3 ק"מ – מכביש 40 – מזהים את הפניה לפי השילוט לגוונים – כ 2 ק"מ דרומית מהפניה לעין סהרונים ]אם מגיעים ממצפה רמון.

סיום המסלול הינו בשער האחורי של הישוב ספיר – שער 3. לניווט לנקודת הסיום – ליחצו כאן

 

פירוט

מחניון בארות התחלנו לצעוד דרומה   [ימינה כשאנו עם הגב לחניון] – קצת הוספנו מרחק למסלול אבל החנינו את הרכב סמקום יחסית שמור.  הדרך אינה מישורית ומתאפייינת בעליות וירידות קצרות ולאחר כ 2 ק"מ היא מגיעה לחניון הלילה בנחל גוונים שם מתחיל באופן רשמי הקטע משביל ישראל. ממשיכים ישר אחרי שעוברים את הכניסה לחניון ואחרי כחצי ק"מ פונים שמאלה בשביל הירוק ועולים בגיא לכיוון הפיסגה של הר סהרונים. העלייה קצרה יחסית ולאחר הליכה קצרה על פסגתו של הר סהרונים על השביל הצר מול הנוף המדהים [ונראה את חניון הלילה בצורה מאד ברורה מלמעלה], נתחיל לרדת לכיוון פרסת נקרות.

 

הירידה מתונה יחסית אבל מחליקה [בצד שמאל ניתן לראות היטב את מצד סהרונים ועין סהרונים ומצד ימין ניתן לראות איך נחל נקרות מתעקל לצורת פרסה] וכשנגיע לערוץ נפנה ימינה בנחל נקרות [פניה שמאלה תוביל אותנו לחניה של המסלול של עין סהרונים ופרסת נקרות אחרי כק"מ].

אחרי הליכה של  כק"מ וחצי, נעבור במעוק הקצר של נחל נקרות ואת מערת נקרות ולאחר הליכה קצרה נגיע לצומת מרכזית בה נמשיך ישר עם הסמ"ש השחור בנחל חרירים. לאחר כ 700 מ' של הליכה בנחל נגיע לצומת שבילים ונפנה בה ימינה עם הסמ"ש הכחול לכיוון הרכס הקרוב, כרבולת חרירים. קצת לפני שנתחיל לטפס, מומלץ לעצור למנוחה בצל השיטה הענפה שיש ליד המחסום ולאחריה נתחיל לטפס. העליה מתונה ברובה ובסופה נגיע לפסגתה של כרבולת חרירים שהנוף ממנה מדהים.

אנו נצעד על הפסגה של כרבולת חרירים כק"מ ונתחיל לרדת במתינות [העליה והירידה מכרבולת חרירים לקחו לנו כ 3 שעות].  בסוף הירידה נגיע לנחל מעוק בו ישנן קבוצות רבות של עצי שיטה, כדאי להצמד לצד היותר שמאלי של האפיק כי הסימונים כאן לא כל כך ברורים וקל לפספס. לאחר צעידה של כקילומטר בנחל, נעלה נטפס אל כיפה נמוכה – דרך גיא תלול וקצר שיצריך אותנו גם להפעיל קצת כח ידיים, ולאחר עלייה קצרה נוספת ותלולה נגיע אל מעל מפל גלד.  השביל עוקף את מפל גלד משמאל ובסופה של הירידה נראה צומת שבילים עם סימון שקוף ממנה לאחר הליכה קצרה של כ 200 מ' מגיעים לעין גלד [יש מים רק ממש אחרי הגשם]. נמשיך לצעוד עם הסימון ולאחר עלייה קצרה נגיע לירידה תלולה [בצהרים יש כאן צל נהדר – יופי של מקום לארוחת צהרים] ובסופה נפנה ימינה לדרך עפר [שמאלה עם הסימון השקוף מוביל לגב חולית שיש בו מים רק לאחר שטפונות] ולאחר כחצי ק"מ נגיע לחניון לילה גב חולית

חניון הלילה גב חולית הינו בעצם משטח עפר גדול בצומת שבילים מרכזית עם שילוט וזהו [ולמרבה הצער גם המון אשפה שהשאירו מטיילים]. אם הגעתם למקום יותר מ  3 שעות לפני החשיכה ויש לכם עדיין כח אתם יכולים להמשיך ולעלות גם על הר יהב ולהעביר את הלילה בחניון נחל צבירה.

מהצומת שליד חניון גב חולית פונים שמאלה עם הסימון האדום וסימון שביל ישראל והולכים כ 4 ק"מ בתוואי מישורי בערוץ נחל נקרות עד פנייה ימינה לסמ"ש כחול, מומלץ לצעוד סמוך לצד הימני [הדרומי] של הערוץ כדי לא לפספס את הפנייה. לאחר שנעבור קבוצת עצים השביל יתעקל ימינה בערוץ קצר ויתחיל לטפס. הטיפוס קשה והר יהב תלול [אם תפגשו צבאים תראו אותם מדלגים מעל השיפוע שאתכם יתיש] אולם הנוף מפסגתו מדהים. בסוף העלייה פונים שמאלה עם השביל ומתחילים לרדת. הירידה מתחילה בתלילות וממשיכה במתינות ולאחר 3 ק"מ של צעידה בערוץ הנחל מתחת הר יהב נגיע לצומת עם שביל עפר, נפנה בה ימינה עם השביל הכחול ואחרי כחצי ק"מ נראה משמאל את חניון הלילה נחל צבירה בו נעביר את הלילה.

כשנצא מחניון הלילה, נמשיך לצעוד עם השביל הכחול על דרך העפר, כשבצומת השבילים לאחר כחצי ק"מ השביל הכחול ואנו נפנה שמאלה לכיוון השלוחה שממול ושביל העפר ממשיך ישר. העלייה מתחילה במתינות אולם מסתיימת בזוויות תלולות [אם תצאו יחסית מוקדם – תהיו בצל כל העלייה] בסוף העלייה פונים שמאלה עם השביל ואחרי כחצי ק"מ נראה משמאלינו את אתר הסדקים – בו ישנם מס' סדקים עמוקים בקרקע.

נמשיך עם השביל ונתחיל לרדת מאתר הסדקים, נחצה את נחל אשבורן ולאחר כ 2 ק"מ של צעידה נפנה ימינה בצומת השבילים.  השביל ממשיך לעבור בסידרת ערוצים ואחרי כ 3.5 ק"מ נגיע לאיזור הקלדרה שהינו מקום בו היה הר געש קדום שלועו קרס לתוכו. נמשיך לצעוד בערוץ הרחב, נתפס על השלוחה שמולינו ומתחתינו יתגלה הישוב ספיר. נרד בירידה התלולה ונצעד עוד כחצי ק"מ עד צומת שבילים, נפנה ימינה לפי הסימון של שביל ישראל ואחרי כחצי ק"מ השביל יתחיל להקיף את ספיר ויפנה ימינה ואנו נמשיך שמאלה לכיוון השער האחורי של הישוב.

דגשים

  • מדובר במסלול למיטיבי לכת!
  • בימים חמים מאד המסלול קשה מאד לביצוע.
  • נדרשים בקיץ לפחות 6  ליטר ליום לצעידה במסלול.
  • אסור לבצע את המסלול בימים של סכנת שטפונות בנחל נקרות

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461