נחל יצפור

נחל יצפור

נחל יצפור הינו אחד מהנחלים היורדים מהגלבוע אל עמק המעיינות

איך מגיעים

מסלול נחל יצפור מתחיל סמוך למפגש הכבישים 667 [דרך נוף הגלבוע] ו 6666 [הירידה מהגלבוע לפני קיבוץ מעלה גלבוע – וזה מה שכדאי לכתוב ב waze  למי שרוצה.  מפרץ חניה יש ממש בצומת ליד האנדרטה ללוחם משמר הגבול  ברוך יעקב שנהרג במקום בי"ח בשבט תשי"ח – 17/2/1958. ומשם יורדים עם כביש 6666 ואחרי כ 20 מ' מימין רואים את השלט לנחל יצפור.

המסלול מסתיים על שביל עפר – ליד בריכת מים המרוחקת כקילומטר מהכביש [רואים אותה מהכביש] – הגישה לשביל זה הינה פניה ימינה כ 2 ק"מ במורד כביש 6666. אם עושים את המסלול עם רכב  אחד – מומלץ להתחיל מנקודה זו ושהנהג יחזור בירידה [כך אנו ביצענו את המסלול וכך הוא מתואר]

פירוט

למה נקרא הנחל בשם זה? כנראה שהועדה שקבעה את שמות הנחלים הכירה את הפסוק המוזכר במלחמתו של גדעון המדיינים המוזכרת בספר שופטים ז' לעל פי פסוק ג "וְעַתָּה קְרָא נָא בְּאָזְנֵי הָעָם לֵאמֹר, מִי יָרֵא וְחָרֵד, יָשֹׁב וְיִצְפֹּר מֵהַר הַגִּלְעָד" [המילה יִצְפֹּר פירושה יצפה] קראה לנחל יצפור – על שם התצפיות היפות שיש ממנו לכיוון העמק בו היתה המלחמה.

לאחר שנעלנו את הרכבים התחלנו לצעוד לכיון הרי הגלבוע עם שביל העפר צמוד לגדר של המטעולאחר כ 200 מ' נגיע לשער בקר, נכנס בשער הבקר ונתחיל לצעוד במעלה נחל יצפור. בתחילת האפיק רחב והעליה נוח ולאחר כ 500 מ' האפיק נהיה יותר צר ואנו נפגוש במפלון הראשון, נדלג מעליו בקלילות ונתחיל לטפס בין האבנים בזריזות.

נחל יצפור

לאחר  כ150 מ' נגיע למפל הרציני הראשון, נטפס בזהירות, ניעזר בדרגיות ובמדרגות שנחצבו בסלע ונמשיך במעלה הנחל. לאחר כחצי ק"מ נפגוש במפל נוסף ומאב מטר נוספים לאחר מכן נפגוש במפל השלישי .

לאחר שטיפסנו את המפל השלישי המעוק של נחל יצפור מתחיל לאט לאט להתרחב ואם נביט לאחור נוכל להבחין בחלונות הנוף שנגלים לנו מבין העצים בעמק המעיינות.

 

נחל יצפור

לאחר כ 200 מ' נוספים נגיע לשער בקר נוסף שיסמל עבורינו את היציאה מהאפיק הצר של הנחל ומכאן תחכה לנו עליה של כק"מ עד לחניון העליון של נחל יצפור – שם ישנו שלט הנצחה לזכרו תא"ל ארז גרשטיין שנהרג בלבנון ולזכרו שוקם השביל בנחל יצפור. באיזור זה שרובו חורש דליל ישנה פריחה נהדרת בחודשי האביב.

נחל יצפור
נחל יצפור

דגשים

  • לאחר הגשמים הממסלול חלק, במיוחד במפלים  – בהם תמיד צריך להזהר.
  •  אנו ביצענו את העליה במפלים עם ילד בן 7 שהיה זקוק לקצת עזרה.
  • בקיץ יש עומס חום קיצוני באיזור המסלול – אז אם זו העונה בה בחרתם לטייל – קחו המון מים.
  • אסור לטייל בנחל יצפור בזמן גשמי באיזור

כתיבת תגובה

סוג המסלול

כולל דרגיות

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461