שביל הקיסר

שביל הקיסר

שביל הקיסר הינו שביל קל עם מספר שרידים ארכירולוגיים המקביל לכביש 375, בחורף ישנה פריחה נהדרת לאורך השביל

איך מגיעים

שביל הקיסר מתחיל בחורבת חנות [ניתן למצוא ב waze -על כבש 375 בין כביש 3885 [עוקף בית שמש – אם מגיעים ממנו פונים שמאלה לכביש 375 ואז שמאלה לפי השילוט לחורבת חנות].

אם מגיעים מכיוון ירושלים – פונים ימינה לפי השילוט לחורבת חנות קצת אחרי שעוברים את הישוב מטע וחונים בחניון שבכניסה.

המסלול מסתיים על כביש 375 – כ 1.1 ק"מ צפונית לפגישה עם כביש 3855 – מצד ימין לכביש יש חניה משולטת – "לבית הבד" ו"שביל הקיסר": – לניווט לנקודה ליחצו כאן

פירוט

השלטון הרומי בארץ, לאחר המרד הגדול, בנה הרבה דרכים ברחבי ארץ ישראל וזו כנראה אחת הדרכים שנבנו בתקופה זו. אבני המיל שימשו לעדכון העוברים בדרך על מרחקם מהיעד ולהאדרת הקיסר המקומי.
שביל הקיסר זכה לשמו בגלל אבן מיל שעליה היה חרוט שמו של אדריאנוס הקיסר הרומי. ייתכן שדרך זו שימשה אותו בדרכו לירושלים בביקורו בשנת 130 לספירה וייתכן שלא – אבל שמה של הדרך התקבע. בדרך ישנם 3 קטעים של מדרגות חצובות בסגנון רומי.

__

שביל הקיסר מתחיל בקטע נוח ורחב של צעידה באורך של כ 300 מ' ואז מתחיל להתפתל במורד הדרך במקביל לכביש..  לעיתים הדרך מעל סלעים ולעיתים הדרך תהיה ישרה. בחורף יש בקטע זה פריחה נהדרת..

לאחר כ 1.3 ק"מ נראה מולינו גשרון עץ שיאפשר לנו לחצון ערוצון עמוק בנחת לפני שמגיעים לכביש 375. לפני החציה של הכביש מומלץ להסתכל ימינה שם נראה בור מים חצוב ששימש את ההולכים בדרך זו. תקרת הבור היא הסלע הטבעי ובמרכזו עמוד [בדומה לבור חווארים בנחל חווארים].

נחצה את הכביש בזהירות רבה [זוהי נקודה מסוכנת] ונמשיך לצעוד בצידו השני של השביל. באיזור זה היער יותר צפוף והשביל פחות נוח. לאחר כ 750 מ' השביל יורד סמוך לכביש ואנו נגיע לשרידים של מדרגות רומיות חצובות [יש מתחת לנקודה זו עוד גרם מדרגות דומה] לאחר הליכה קצרה נגיע לעוד גרם מדרגות חצוב. אנו נמשיך לצעוד ולאחר כ 700 מ' נראה מימין לשביל שרידים של ארבעה עמודים עגולים..

נמשיך לצעוד עם שביל הקיסר ולאחר הליכה קצרה נראה מעקה שהותקן להקל על הירידה, נעבור את הקטע הזה ולאחר מעידה קצרה נוספת נגיע לשרידיו של מתקן מבית בד. במתקן זה היו מרסקים את הזיתים ריסוק נוסף לאחר הפקת השמן, ומכאן , ממש מתחתינו נצעד לכיוון עץ החרוב הענף והשולחנות שמתחתיו לפיקניק של סיום המסלול.

דגשים

  • בחורף יש פריחה נהדרת לארכו של שביל הקיסר.
  • אחרי הגשם צריך להזהר מלהחליק על הקטעים המסולעים.
  • החלק העליון של השביל מונגש
  • רצוי לעשות את המסלול עם 2 רכבים….
  • השביל מקביל לשביל ישראל

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מלכה

    תוה זה מוסבר נפלא ומפורט

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461