גן לאומי אפולוניה

גן לאומי אפולוניה

הגן הלאומי אפולוניה הינו גן לאומי המשלב בטיול בו נוף מרהיב של ים ומבנה מרשים של מבצר עתיק.

איך מגיעים

איך מגיעים לגן הלאומי אפולוניה?

לגן לאומי אפולוניה מגיעים מצומת כפר שמריהו על כביש החוף, אשר בה נפנה מערבה לכיוון הרצליה פיתוח לפי השילוט [אם הגענו מתל אביב הפניה שמאלה ואם הגענו מצפון הפניה תהיה ימינה], ניסע ישר בכביש ובכיכר השניה נפנה ימינה לרח' וינגייט, ניסע ישר כקילומטר עד ששם הרחוב ישתנה ליגאל ידין והכביש יסטה קצת שמאלה ולאחר כחצי ק"מ נוספים של נסיעה נגיע לגן הלאומי אפולוניה.

לא רחוק מאפולוניה, נמצא האתר של מערות אפקה שיש חוקרים המשערים ששימש כבית הקברות של הישוב.

פירוט

אפולוניה [כנראה ע"ש אפולו מהמיתולוגיה היוונית] היתה עיר פיניקית קדומה בשם ארסוף [ע"ש רשף – האליל האחראי על הים ע"פ אמונתם] ששינוי הרכב האוכלוסיה בה, מפיניקים לתושבים בעלי זיקה יותר יוונית, גרם לשינוי שמה [העובדה שלשני השמות יש את אותה הזיקה לים כנראה הקלה על שינוי השם].

אפולוניה היתה עיר מרכזית באותה התקופה, בעלת נמל מפותח ועם השנים התפתחו בה תחומי תעשייה רבים.  בשנת 1101 לספה"נ נכבשה העיר לראשונה ע"י הצלבנים בראשותו של בולדווין הראשון, ובשנים שלאחר מכן בעקבות קרבות אזוריים החליפה העיר שלטון לעיתים קרובות, בוצרה בצורה ניכרת ע"י השליטים [ובמיוחד ע"י הצלבנים שבנו את החומה הגבוה, החפיר העמוק, וחומה פנימית נוספת בנוסף לשלשת המגדים המבוצרים שהבולט בהם הוא מגדל העוז] אולם בשנת 1265 כבשו הממלוכים בראשות ביברס את המבצר מידי הצלבנים לאחר קרב קשה והרסו את המבצר וחומותיו.

גן לאומי אפולוניה

בגן הלאומי באפולוניה ישנם שני מסלולי סיור.

המסלול המונגש מוביל אותנו על שביל עפר מסודר ממגרש החניה עד שרידי המבצר כאשר נחלוף בעונת האביב בין מרבדים מדהימים של פריחתו הכחולה/סגולה של העדעד הכחול , באביב, ובחזרה באותה הדרך.

גן לאומי אפולוניה

שביל הים שהינו המסלול הלא מונגש, עובר בשבילים צרים שיובילו אותנו בין השרידים שנמצאו במקום, ליד חומת העיר הגדולה והחפיר, ולאחר מכן בירידה לכיוון המצוק, ונחלוף גם ליד בריכות המים שנחשפו במקום וכבשן הסיד בדרכינו אל המבצר. התצפית משביל הים לכיוון הים נהדרת. ניתן לעבור בשביל זה עם עגלות ילדים אבל חובה לקחת בחשבון שבחלק מהמסלול העגלה תיסחב בידיים [עקב תנאי שטח לא מתאימים].

גן לאומי אפולוניה

כשנגיע משביל הים שרידי המבצר יחשפו בפנינו לאלט לאט במלא הדרם, לפני הכניסה למבצר, ישנו דגם מוקטן של המבצר, ואחרי שנחלוף על פניו נוכל להביט מערבה [שמאלה] ולהבחין במפרץ ששימש כמעגן ולראות את החפיר שהיה חלק ממערכת הביצורים שהגנה על המבצר. בתור המבצר נוכל להתרשם מהתצפיות, ממגדל העוז ומערימות אבני הקלע שנמצאו במקום כמו גם מעובי קירותיו של המבצר ואחרי שנסיים את ביקורינו במבצר נוכל לבחור בדרך חזרה אם אנו רוצים לחזור בדרך בה הגענו אם לשוב בדרך המונגזת והיותר קצרה. הצעידה בשביל הים למבצר לוקחת כחצי שעה – שעה ותלויה בקצב הצועדים ובמשך ההתעכבויות בדרך.

גן לאומי אפולוניה

דגשים

  • הכניסה לגן הלאומי אפולוניה הינה בתשלום – למנויי מטמון  בחינם.
  • ישנו באתר שביל אחד מונגש
  • מחפשים עוד רעיונות לטיולים קרובים? גן לאומי חוף השרון, מערות אפקה וגשר הצבים יכולים להתאים.
  • מעוניינים בסיור בגן לאומי אפולוניה? מוזמנים להתקשר ל 0524282461 או לשלוח ווטסאפ

כתיבת תגובה

סוג האתר

סיור במבצר צלבני עם נוף מדהים

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461