נחל חלילים

נחל חלילים

בנחל חלילים יש מסלול הליכה קצר בנחל גיאולוגי ובו מערות קראסטיות ושרידי התיישבות.

איך מגיעים

לנחל חלילים נגיע מכביש מס' 1 מחלף הראל נעלה על הגשר וניסע ברחוב הראל לכיון מזרח.

נעבור על פני קניון הראל וניסע עד לכיכר, המסלול של נחל חלילים המסומ"ש בירוק מתחיל מהכיכר. אם באנו ברכב, נפנה ימינה לרחוב ברוש ובכיכר הראשונה שמאלה לרחוב השלום, וניכנס לחניית בית הספר – ליד פארק חלילים

סיום הסיור במחלף מוצא.אם הגעתם עם שני רכבים – זהו המקום בו צריך לחנות הרכב השני – לניווט ישיר ליחצו כאן

פירוט

ביציאה ממגרש החניה לכיוון הפאר ישנו עמוד חשמל עליו יש סמ"ש ירוק שמכוון ימינה – זהו הסימון שמכוון לתחילת מסלול נחל חלילים.

המסלול כולו מסומ"ש ירוק.

לאחר כמה מטרים נראה מערת קבורה בגדת הנחל השמאלית, היא חלק מהישוב "המוצא" שמוזכר בספר יהושע כעיר בגבול שבט נחלת בנימין. אם ניכנס למערה נגלה שהיא כפולה. בחדר הפנימי ישנם שלשה כוכי קבורה.

מכאן ולאורך כל המסלול נראה משני צידיו של  נחל חלילים מדרגות סלע (טראסות), שנוצרו ע"ג המדרונות העשויים גיר ודולומיט (תצורת שורק) ע"י החקלאים שחיו כאן בתקופות שונות.

לפתע הופך הנחל עמוק ובשני צידיו מערות קראסטיות, אלו מערות חלילים.

מערות אלו נוצרו בחלחול המים בסלע הדולומיט (תצורת כסלון), ניכנס למערות שבגדה הימנית ונשוטט בהן מעט, הם לא עמוקות מידי, ברובן אין צורך בפנס.

נרד חזרה לנחל ונלך עד שנגיע לקבוצת עצי ברוש, בעבר היה כאן מעיין בשם "עין הדום" אך הוא יבש ואיננו. נמשיך עם המסלול עד סופו, בדרכנו נחלוף על עצי פרי מסוגים שונים.

סוף המסלול הוא הכביש ההולך לאורך נחל שורק ממוצא ועד לכביש גולדה ותחילת דרך מנחם בגין. אם נפנה שמאלה, אחרי כ400 מטרים נגיע ל"עינות תלם". אם אין זמננו פנוי, נפנה ימינה ונלך בשביל לכיון מחלף מוצא, כאן מסתיים סיורנו.

אם הגעתם עם שני רכבים – זהו המקום בו צריך לחנות הרכב השני – לניווט ישיר ליחצו כאן

דגשים

המסלול חלקלק אחרי הגשמים. יש לנעול נעלים מתאימות.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461