עין מבשר

עין מבשר

עין מבשר הינו מעיין שכבה שנובע תדיר. בסמוך אליו יש מערה אקולוגית, והמון עצי פרי מראש ההר ועד מוצא תחתית

איך מגיעים

איך מגיעים לעין מבשר? ניסע בכביש מס' 1, ונעלה במחלף הראל לכיון מזרח (מת"א ימינה ושמאלה על הגשר, מירושלים ימינה). נחלוף על פני קניון הראל, ובכיכר השניה נפנה ימינה בכיכר חלילים, ובכיכר הבאה שוב ימינה לרחוב האורן.
נעבור את קרית החינוך, והכיכר הבאה מצטלפים הרחובות אורן, רקפת, כלנית ושמעון סויסה. משמאלנו סניף של קופת החולים. נמשיך מעט במורד הכביש שהפך את שמו כאן לרחוב שמעון סויסה, ונחנה בזהירות במפרץ החניה. כעת נשוב אל הכיכר, בהיותנו בה נציץ אל מעבר לגדר המתכת הירוקה שמעל תחנת האוטובוס ונראה את הנביעה ישר מתחתינו.
הירידה אל המעיין והבריכה מצידו העליון של הגדר הירוקה. ההליכה מכאן אל מוצא הינה חופשית ובכל דרך שתבחרו.

פירוט

עין מבשר הוא מעיין שכבה הנובע בכל ימות השנה.
שמו הערבי הוא "עין א-ג'וז" כלומר "מעיין האגוז" מן הסתם על שם עץ אגוז שגדל לידו, כיום יש שם תאנה רחבת פארות והמון עצי שקד וערבה, אך בל נקדים את המאוחר.
עין מבשר הוא אחד מחמשת המעיינות שהרוו את תושבי הכפר קולוניה הלא הוא מוצא, ממנה היו מלקטים את הערבות לבית המקדש כנזכר במשנה (מסכת סוכה פרק ד) "מצות ערבה כיצד ? מקום היה למטה מירושלים ונקרא מוצא. יורדין לשם ומלקטין משם מורביות של ערבה, ובאין וזוקפין אותן בצדי המזבח, וראשיהן כפופין על גבי המזבח".
בעבר הייתה ספיקתו של מעיין זה גדולה יותר, ובריכה הייתה צמודה מתחתיו, אך עבודות הפיתוח הסביבתי וסלילת הכביש ממש מעל הנביעה מיעטו את ספיקתו, ואעפ"כ הוא מעיין מרשים ושווה ביקור. קיר האבנים שאתם רואים בצד שמאל הוא קיר התמך של הכביש והכיכר שעוברת מעליו.

מה יש בעין מבשר כיום? עץ תאנה כבר אמרנו. אמרנו. מעיין כבר אמרנו? אמרנו. ישנה גם בריכה קטנה וחביבה שעומקה כארבעים ס"מ, ובהחלט ניתן לשכב בה ולצנן את הגוף.

אם נרד מעט נגיע לסוכה החותמת את פיתחה של מערה קדומה שהפכה לפני כמה שנים לבית מדרש אקולוגי המנציח את זכרו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל שנהרג בסופה של מלחמת לבנון השניה. בכל פעם שביקרנו שם מצאוהו נעול.
מה עוד יש במקום זה? צל, צל ועוד צל, וכמובן נוף מרהיב עין, אם נביט לצד ימין נראה את בית החולים הדסה שבעין כרם, מתחתיו אגם בית זית (יבש בקיץ), מעל שניהם בתי המושב אורה, שמאלה משם מושב בית זית, מוצא עילית ויער ירושלים, עוד יותר שמאלה המעלה הרומאי ושכונת הר נוף, ובסוף הדרך (תרתי משמע) בית העלמין שבהר המנוחות.
מתחתינו מתפתל כל העת כנחש עקלתון כביש מס' 1 ממחלף הראל ועד לסיבוב מוצא.
אך הסיור לא מסתיים כאן, ההר שעליו אנו עומדים בנוי טראסות טראסות שעליהם פורחים (בעונתם) עצים מרהיבים, כמו תאנה, שקד (בטו' בשבט ההר הזה מלבין במופע מרהיב), גפן ורימונים, ועל פרחי הבר לא לא דיברנו.
נשלח את הרכב לבית הכנסת העתיק של מוצא ונשרך את דרכינו במורד ההר, כל הדרכים כשרות וכל המאט הרי זה משובח.
ה"משוגע לדבר" שבנה את הבריכה והסדיר את הנביעה הוא מר אייל הרוש טל 052-8809477 שהשקיע בפרויקט זה 4 שנים בהתנדבות מלאה וזכה על כך במגן השרה לאיכות הסביבה למתנדבים מצטיינים, אם יש את נפשכם לקבל הדרכה מ"מי שיודע", הוא הכתובת הטבעית לכך.

דגשים

אין דגשים מיוחדים. תהנו :)

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין קטן, נחמד ורדוד לזכרו של עימנואל מורנו הי"ד

מרחק מהרכב

כ 50 מ' – תלוי איפה תחנו

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461