שביל ישראל מחניון לילה מעלה עלי למפעלי אורון דרך מצד צפיר – מעלה פלמ"ח – עין ירקעם והסנפיר הגדול

שביל ישראל מחניון לילה מעלה עלי למפעלי אורון דרך מצד צפיר – מעלה פלמ"ח – עין ירקעם והסנפיר הגדול

קטע זה של שביל ישראל מתחיל בחניון הלילה הסמוך למעלה עלי ומסתיים סמוך למפעלי אורון.

איך מגיעים

ביצענו את המסלול עם 2 רכבים. רכב אחד הושאר במגרש החניה שליד מפעלי אורון והרכב השני הושאר ליד הגדר של המחנה הצבאי הסמוך לחניון הלילה של מעלה עלי. לנקודה זו מגיעים מכיוון דימונה על כביש 227 וכשרואים שילוט שמאלה לתצפית המכתש הקטן – פונים לדרך העפר [אם נמשיך ישר נגיע לתחילת מעלה עקרבים] . חניון הלילה נמצא אחרי כ 300 מ' מימין והבסיס נמצא בהמשך השביל עוד כחצי ק"מ. יש מים ליד מפעלי אורון – בברזיה ובכניסה למחנה הצבאי הוצב מיכל מים גדול ע"י הרט"ג.

פירוט

התחלנו את המסלול ליד המחנה הצבאי. תעדנו כק"מ לכיוון כביש 227, חצינו אותו והתחלנו לצעוד עם הסמ"ש האדום שהתלווה אלינו ולסמ"ש של שביל ישראל בעליה קלה. בצומת עם השביל ישנו שילוט למצד צפיר. ארכה של העליה כ 400 מ' ולאחר מכן השביל עולה ויורד בין כיפות ועובר בערך ב 2/3 גובה עד שמגיעים למצד צפיר לאחר כ 4.1 ק"מ. מצד צפיר עצמו הינה מבנה קטן עם שרידי קירות נמוכים שבאחד מהם רואים מקום ששימש למוט כלשהוא. ליד מיצד צפיר יש נקודת טריאנגולציה. המצד שימש כנקודת שמירה רומית

ממצד צפיר המשכנו לרגת בשביל האדום במדרגות שנחצבו כנראה ע"י הרומים בצומת השבילים שמתחת למיצד צפיר, ליד הרוג'ם הגדול פנינו ימינה עם הסימון של שביל ישראל והסימון הכחול שהחליף את האדום. השביל מכאן יורד לכיוון נחל ימין. אחרי כ 2.5 ק"מ יש עליה חדה ובסופה  נעבור סדקים בסלע, מתחיל לצעוד בשביל צר על גדול הנחל השביל יוביל אותנו לתצפית נהדרת על מפל ימין ומעלה ימין. מתחתינו בצד שמאל נראה סלעים שהדרדרו. זוהי נקוה טובה למנוחה ותצפית על הנוף.

בנקודה זו הסימון הכחול שליווה אותנו יוחלף בסימון הירוק ואיתו ועם הסימון של שביל ישראל נרד במעלה ימין התלול כ 2 ק"מ עד שנגיע לערוצו של נחל חתירה.  בערוץ הנחל צעדנו כ 3 ק"מ בשביל שחלקו סלעי וחלקו חול ים. השביל עובר בין הגדול וליד שיחים רבים. לאחר כק"מ השביל פונה בחדות ימינה בין השיחים. בסופת של שלושת הילומטרים נגיע לשני עצי שיטה שלידם השביל פונה שמאלה לכיוון מעלה פלמ"ח – נקודה נהדרת למנוחה. מעלה פלמ"ח קרוי על שמם של חיילי הפלמ"ח מפלוגה ג' שעקפו את מעלה עקרבים מכיוון זה [ע"פ השילוט במקום]

שביל ישראל מחניון לילה מעלה עלי למפעלי אורון דרך מצד צפיר - מעלה פלמ"ח - עין ירקעם והסנפיר הגדול

ארכה של העליה של מעלה פלמ"ח כחצי ק"מ וכוללת בתוכה עליה תלולה על מדרון סלעי, סולם בין 22 שלבים, ושביל צר על שפת המצוק שלידו כבלי עזר לאחיזה ובסופה לאחר צעידה קצרה הגענו לתצפית מרהיבה על נחל חתירה.

נמשיך עם השביל עוד כק"מ וחצי בעליה קלה [בחורף יש באיזור זה לעיתים גבים] עד שנגיע למפגש עם סימון לבן-שקוף-לבן – ירדנו בו לעין ירקעם במדרגות הרומיות [היה יבש כשהגענו] אבל נהנו מהצל ומהציפורים.

חזרנו לסימון הירוק ולאחר כחצי ק"מ הגענו לחניה של עין ירקעם ולכביש 206. חצינו את הכביש בזהירות והתחלנו לצעוד לכיוון הסנפיר הגדול לפי השילוט והסמ"ש השחור. עברנו קו מתח גבוה וצעדנו בשביל צר שמוביל למעביר מים ארוך הנמצא מתחת מסילת ברזל [אנו נחצה אותה שוב סמוך למפעלי אורון] – זוהי נקודת הצל האחרונה לקילומטרים הבאים – מומלץ לנצל למנוחה קצרה אם לא נחתם בעין ירקעם. מכאן הסמ"ש השחור יעלה אותנו לפסגת הסנפיר הגדול.  ארכה של העליה הינה כ 700 מ'. העלייה תלולה מאד ובחלקים מסויימים השביל צר מאד ומימין ומשמאל מדרונות. מפסגת הסנפיר הגדול יש נוף מדהים לכיוון הכיוונים.

נרד מפסגת הסנפיר הגדול עם הסמ"ש של שביל ישראל נעבור צומת שבילים, ואחרי כ 1.3 ק"מ של צעידה על המדרון של אחת השלוחות של הכרבולת הגענו לתצפית מרהיבה על המכתש הגדול – המאפשרת פנורמה כמעט מושלמת על המכתש.

שביל ישראל מחניון לילה מעלה עלי למפעלי אורון דרך מצד צפיר - מעלה פלמ"ח - עין ירקעם והסנפיר הגדול

מכאן סימון השביל הוליך אותנו במגמת ירידה בערוצי נחל מסולעים ולאחר כק"מ וחצי הגענו למפגש עם מסילת רכבת. עברנו אותו בזהירות ליד נקודה 135 על המסילה ואחרי כחצי ק"מ הגענו לכביש  בו פנינו ימינה ולאחר כ 800 מ' הגענו לרכב השני ליד מפעל אורון.

דגשים

 אסור לבצע את המסלול בימים חמים במיוחד ובימים בהם נשקפת סכנת שטפונות

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461