עין כפירה

עין כפירה

עין כפירה הינו מעיין הנובע לתוך בריכה רדודה יחסית בתוך ערוצו של נחל כפירה

איך מגיעים

איך מגיעים לעין כפירה? נוסעים על כביש מס' 1 לכיוון אבו גוש, נכנסים לישוב במחלף חמד [היכן שפונים לעין חמד] ופונים ימינה בכיכר השנייה לפי השילוט לנטף וישר אחרי כן שמאלה לכיש צר – 425 ואחרי כ 3.5 ק"מ עוצרים ברחבת כורכר גדולה משמאל לדרך. אם ראיתם משמאל את יער הזיכרון ליהדות פולין, עברתם בקצת את המקום.

פירוט

עין כפירה שוכן בערוצו של נחל כפירה, כאשר במשך רובה של הדרך  נראה מולינו תל נישא עם שיא משולש ששמו הוא תל כפירה שגובהו 774 מ'.

יש המשערים שהשם כפירה ניתן לחבל זה עקב היותו שטח מחיה של אריות בתקופה בה ניתן השם [ישנם ישובים נוספים בנחלת יהודה להם ניתנו שמו הקשורים לשמו של מלך החיות].

ישוב בשם כפירה  מוזכר בספר יהושע פרק ט פס' י"ז כאחד מערי הגבעונים: "ויסעו בני-ישראל ויבואו אל עריהם ביום השלישי, ועריהם גבעון והכפירה ובארות וקרית יערים" איזכור נוסף של ישוב בשם זה קיים בספר עזרא ובספר נחמיה, ברשימת הישובים אשר בניהם שבו מבבל בימי שיבת ציון – עזרא פרק ב' פס' א', כ"ה:" וְאֵלֶּה בְּנֵי הַמְּדִינָה, הָעֹלִים מִשְּׁבִי הַגּוֹלָה . . .. . בְּנֵי קִרְיַת יעָרִים כְּפִירָה וּבְאֵרוֹת, שְׁבַע מֵאוֹת וְאַרְבָּעִים וּשְׁלֹשָׁה"

עין כפירה

לעין כפירה מוביל סימון שבילים ירוק. מהקצה המזרחי של רחבת החנייה נתחיל לצעוד עם הסמ"ש השחור ולאחר כ 70 מ' נרד שמאלה עם הסימון הירוק אתו נצעד כחצי שעה [כק"מ] עד שנגיע למעיין. הירידה מתונה ברוב הדרך, בקטעים קטנים היא מסולעת ותלולה. לא ניתן לבצע את הירידה עם עגלות ובחורף צריך להזהר מהחלקה. בחורף ניתן לראות פריחה מרהיבה לאורך המסלול למעיין כשהבולטים בין הפרחים [לפי העונות] שנראה יהיו הנרקיסים, הרקפות וכרכומים. לאורך המסלול ישנה גם תצפית מרהיבה על נחל כפירה.

כשנגיע לתחתית הערוץ נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק לכיוון עץ הדקל הבולט בשטח. כשנראה מימין מבנה כיפתי עתיק – קבר שייח', נעלה עם השביל ימינה ונצעד סמוך לדופן הערוץ כדי לא לפספס את בריכת המעיין המוסתרת ע"י קבוצה גדולה של עצי תאנה המניבים פרי עשיר בסוף הקיץ.

גודל הבריכה של עין כפירה כ 2X3 ועומקה קצת פחות ממטר והיא נהדרת לשכשוך של ילדים קטנים, אבל עדיין חובת ההשגחה על המבוגרים.

בנוסף למבנה קבר השייח' העתיק הסמוך לבריכה של עין כפירה ישנם שרידים של בית חווה בצידו השני של הערוץ.  שרידים אלו וריבוי עצי הפרי באיזור מעידים על כך שכנראה היה באיזור של עין כפירה ישוב בתקופה מוקדמת

עין כפירה

דגשים

  • הירידה חעין כפירה תלולה בחלק מהדרך.
  • לא מתאים לעגלות, במנשא – רק אם הנושא מספיק חזר ויהיה לו כח גם לעלות…
  • שמרו על הילדים במעיין – המים עמוקים עבורם.
  • הכניסה על אחריות הנכנסים
  • עדכון 18/5/2022 – המים במצב טוב וראוי לטבילה

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין מיוחד בצל תאנה

מרחק מהרכב

כ 1.2 ק"מ של הליכה קשוחה

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461