נחל מערה וחורבת בית עיטאב

נחל מערה וחורבת בית עיטאב

נחל מערה הינו מסלול ברמת קושי קלה-בינונית בנוף הרים יפה אל חורבות מבצר עתיק שמגגו תצפית מרהיבה.

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל מערה?

ממרכז הארץ, ניסע לכיוון בית שמש נחצה את העיר ולאחר שנעבור את אזור התעשייה נפנה שמאלה לכביש 3866, ניסע בכביש כ 9.5 ק"מ עד שנראה שילוט שמראה לפניה ימינה ל "נחל מערה / בית עיטאב".

מירושלים, נגיע לצומת שמתחת בית החולים הדסה עין כרם ושם נפנה שמאלה לכביש 386 לפי השילוט לצור הדסה/נס הרים/בר גיורא וניסע כ 13.8 ק"מ עד המפגש עם כביש 3866. בו נפנה ימינה לכביש בר גיורא לפי השילוט שמורה לבית שמש. אחרי כ 500 מטרים נפנה שמאלה לפי השילוט לנחל מערה / בית עתאב.  נראה מולנו את בית העלמין האיזורי ונחפש מקום חנייה מתחת אחד העצים.

אם נבחר במסלול קווי שמסתיים בחנייה שאחרי מערת התאומים נשאיר את רכב האיסוף בחניה של מערת התאומים אליה מגיעים דרך הכביש המוביל מבית שמש לכביש עמק האלה – 3855 וכ 3 ק"מ מהיציאה של בית שמש נפנה אליו שמאלה.

פירוט

מבנה המבצר של בית עיטאב, השוכן לקראת אמצע המסלול של נחל מערה, הינו שריד של חווה צלבנית גדולה ומבוצרת ששולטת בתצפית על הערוץ של נחל מערה. כשכבשו הצלבנים את הארץ הם בנו יישובים בנקודות שולטות וכך השיגו 2 מטרות, גם מקום מגורים ונחלה לאנשיהם וגם שליטה בתצפית על דרכים עיקריות בארץ.

מסלול נחל מערה מסומ"ש באדום. לאחר שחנינו את הרכב נפסע בשביל שנמצא מימין לבית הקברות [כשגבינו אל הכביש ממנו הגענו] המסומן בסימון שבילים אדום. לאחר כחצי קילומטר של צעידה נגיע לפיצול שבילים [ימינה עין חוד ובית עתאב בסימון אדום ושמאלה בית עיתאב – בסימון שחור]. אנו נמשיך לפסוע במורד לפי הסימון האדום כשמימיננו השדות ומשמאלינו צלע ההר.  לאחר כקילומטר וחצי של של צעידה נגיע לשלט שמציין שהגענו לגן הלאומי בית עיתאב.

נעלה בגרם המדרגות הקצרצר ונראה מולנו מבנה בטון קטן ובצידו בריכה בצורת רבע עיגול ששטחה כ3 מ"ר, שמעליה כעין שוקת להשקיית בהמות.  זהו המבנה המכיל את הנביעה של עין חוד שמימיו קרירים וצלולים [כשביקרנו במקום שחו בבריכה להנאתם מס' דגי זהב]. מתוך המבנה יוצאים המים בצינור קטן שממלא את הבריכה. ניתן לטפס בזהירות על גג המבנה ולהביט מבעד לסורג אל תוך מימיה של הבאר. ולאר מכן לשכשך רגלים ולשטוף פנים במים [עומק הבריכה כ 30 ס"מ].צעידה של 50 מ' קדימה וקצת שמאלה [שעה 10 ביחס לכיוון הצעידה – אם שעה 12 תזוהה כמבצר שמעלינו] תוביל אותנו לבור מים נוסף שראשו סגור בסורג נעול.

נשוב לשביל הראשי ונמשיך לטפס במורד הגבעה כשמשמאלינו עצי זית ושקד רבים. אם אתם אוהבים מנהרות מילות – יש אחת כזו מימין למדרגות – בתחילתן, בצל אחד העצים. לאחר כ 50 מ' נוספים נבחין מימיננו בשרידי הבתים של הכפר ששכן במקום עד מלחמת העצמאות.  וצעידה נוספת של 200 מ' נוספים במעלה ההר לפי הסימון שבילים תוביל אותנו לחירבת בית עתאב שנמצאת בגובה של 665 מ' מעל פני הים.

המקום מורכב משרידים של 2 התיישבויות – אחת צלבנית – במקום שכן מבצר לפני כ 900 שנים והשנייה ערבית – על שרידי המבצר הנטושים הוקם הכפר בית עיתאב שתושביו ברחו במהלך מלחמת העצמאות.

ניתן להבחין בין השרידים השונים לפי עובי הקירות [הקדומים יותר עבים יותר] וגודל הלבנים – המבנה הקדום יותר בנוי אבנים גדולות יותר.

במבנה חדרים רבים, קשתות, המוני ציפורים ומעל גג המבנה ישנה תצפית מדהימה על כל האזור. לאחר שסיימנו ליהנות מהמבצר ניתן לרדת עוד מעט במדרון הנגדי לכיוון ממנו באנו ונבחין  על צלע ההר עליו נבנה המבצר במערות קבורה עתיקות שפתחן קשתי.

נחל מערה וחורבת בית עיטאב

שוב חזרה לכיוון המבצר ונתחיל לרדת במורד לכיוון המעיין עד הטראסה שמעל המעיין, שם נבחין בסימון שבילים שחור שיוביל אותנו ימינה על צלע ההר. נלך בחצי הגובה לפי הסימון שבילים השחור לאורך הדרך העתיקה [ניתן להבחין באבני השפה] ונוכל ליהנות מנוף השדות הפרוס לרגלינו. לאחר כ 700 מ' נבחין על צלע ההר שמעלינו בפתחה של מערה. ניתן להיכנס פנימה [המערה מוארת] וליהנות מהחללים הנאים וממשב הרוח המרענן.  כשנמשיך לצעוד בשביל נבחין מימיננו במערות נוספות. ולאחר כ 800 מ' נוספים מהמפגש עם המערות נגיע למפגש השבילים עם הסימון האדום שפגשנו בתחילת הטיול ונמשיך איתו במעלה השביל עד למקום חניית הרכב ליד בית הקברות.

אם נבחר לעשות מסלול קווי שיסתיים אחרי מערת התאומים אחרי המבצר נמשיך עם השביל שלעיתים הינו מוצל ולרוב לא, ולאחר כ 3 ק"מ נפגוש במפל בנחל שהילדים נהנים להפוך למגלשה. כ 200 מ' לאחר המגלשה הטבעית נגיע למערת התאומים ולאחר הביקור במערה הצוננת והמרשימה נשאר לנו לצעוד עוד כקילומאר בשביל הצר עד שנגיע לחניה שם נשאיר את הרכב השני.

דגשים

  • אחרי הגשמים חלק ממסלול נחל מערה עלול להיות חלקלק ודורש משנה זהירות.
  • המסלול לא מתאים לעגלות.
  • בזמן הסיור במבצר ובסביבתו יש להיזהר מבורות בשטח.
  • מעוניינים בהדרכה בנחל מערה? מוזמנים להתקשר ל 052-4282461. אפשר גם לשלוח ווטסאפ

מחפשים עוד רעיונות לטיול באיזור?

 

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461