נחל דרגה – הדרג'ה

נחל דרגה – הדרג'ה

המסלול בנחל דרגה (הדרג'ה) הוא מסלול אתגרי המומלץ בסוף החורף-תחילת האביב.

איך מגיעים

איך מגיעים למסלול בנחל דרגה?

תחילת המסלול הינה ליד מצוקי דרגות – נוסעים על כביש 1 לכיוון ים המלח, בצומת אלמוג פונים ימינה – ונוסעים כ 33 ק"מ עד המחסום ולפניו נפנה ימינה לפי השילוט למצוקי דרגות ולאחר נסיעה של כ 5.1 ק"מ נגיע למקום. נעבור את השער ונחנה בתחילת דרך העפר בצד. בעלי רכבים גבוהים יכולים לסוע בדרך העפר [שמשובשת מאד בנקודה אחת ובשאר הדרך סבירה] עד לחניון הלילה הנמצא כ 1.3 ק"מ מימין ולחנות שם – ליד השילוטים לנחל דרגה ומערות מורבעת.

סוף המסלול הינו במפגש של נחל דרגה עם כביש 90 – כ 1.3 ק"מ מימין לכביש 90 אם מגיעים מכיוון המחסום – פונים ימינה לפי השילוט לנחל דרגה וחונים בצד ליד הפח אשפה הירוק.

הטיול בנחל דרגה מחייב  רישום בטופס – בקישור

פירוט

אם השארנו את הרכב ליד מצוקי דרגות נצעד כ 20 דק' עד שנגיע לפניה שמאלה לתחילת המסלול עם סמ"ש שחור [מימין נראה חניון לילה גדול], נתחיל לצעוד ולאחר כ 100 מ' השביל יתחיל לרדת לתוך נחל דרגה בירידה מתונה אבל מחייבת זהירות בשביל צר. לאחר כ חצי ק"מ ישנה משמאל לשביל תצפית גדולה ויפה שיכולה לשמש כמקום לארוחת בוקר] ולאחר מכן השביל יורד בשני מפלים עם מעקים וממשיך מעל לנחל.
לאחר הליכה קצרה נוספת מגיעים לצומת עם סימון "שקוף" ושילוט למערות מורבעת [שזכו לשמם בגלל צורתם]. מי שהגיע מוקדם יכול לטפס עם הסימון השקוף למערות ולאחר מכן לחזור בחזרה. נמשיך לצעוד בשביל ולאחר כחצי ק"מ נגיע לצומת שבילים עם שילוט. נראה את נחל תקוע מגיע מולינו ואנו נרד לחלקו התחתון של נחל דרגה עם הסמ"ש הירוק שמאלה.
נתחיל לצעוד בערוצו של נחל דרגה ולאחר צעידה קצרה נגיע לגב הראשון שרק עליו ועל הגב השני ניתן לדלג בימים שאחרי שיטפון מבלי להרטב, אבל אם הגעתם לאחר שיטפון והמים נראים נקיים אין שום סיבה לוותר עליו. הגב השני בימים שלאחר שיטפון עמוק מאד ומכין אותנו לקראת הבאים אחריו.
נחל דרגה - הדרג'ה
מנקודה זו כדאי להכניס את המצלמה לאיטום ולהתחיל ליהנות מנחל דרגה דרך העיניים ולא דרך המצלמה. המראה מרהיב. מפלים מאתגרים  שברבים מהם נשתמש בחבל שהבאנו והרבה גבים צוננים ואם נסתכל על המצוקים נראה נוף מרתק. בחלק מהמפלים ישנן דרגיות ובחלקן נדרשת השחלת חבל ביטחון לסיוע בירידה. לאחר מעבר אתגרי של מצוק עם דרגיות בהליכה הצידה ישנה הפסקה של כ 700 מ' עד הגב הבא.
 הגבים ממוספרים החל מ 30 ומטה – כאשר הירידה המסומנת במס' 7 הינה הירידה האחרונה הדורשת חבל עיגון ולאחרי הערוץ נהיה מישורי וצעידה של כ 45 דקות [ כ 2 ק"מ] תוביל אותנו לחניון שבבסופו של נחל דרגה. השביל הינו שביל משובש ומאפשר הליכה ונוחה ובסופו נראה את הרכבים בחניון.
אפשרות נוספת – מעגלית:
יש אפשרות להתחיל את המסלול של נחל דרגה בצעידה ישר מחניון הלילה [במקום לרדת ישר לנחל] עם הסמ"ש הירוק  – על דרך העפר עד שמגיעים לצומת עם סמ"ש אדום. נפנה שמאלה בסימון האדום ונרד איתו לנחל משאש. בנחל משאש השביל יותר תלול וההליכה כבר נהית יותר טכנית וכוללת גם מפל גדול עם דרגיות ובסופה, אחרי כק"מ של צעידה מגיעים לצומת שבילים. נפנה שמאלה לפי הסימון השחור ולאחר הליכה קצרה נראה משאמל סימון שבילים שקוף שמוביל למערות מורבעת ומשם נרד חזרה לשביל השחור ונמשיך איתו בעליה התלולה למגרש החנייה שם הושאר הרכב.
נחל דרגה - הדרג'ה

דגשים

חשוב מאד:

לפני שאתם יוצאים למסלול – חובה למלא טופס בקישור הזה

1. המסלול של נחל דרגה הוא אתגרי מאד וככל שתקדימו להתחיול הסיכוי שתתעכבו בהמשך בגלל קבוצות גדולות קטן – קחו בחשבון לפחות 6-8 שעות בימים עמוסים [שישי-שבת וחגים]. מומלץ לתכנן להתחיל את המסלול באיזור 6-6 וחצי בבוקר לאחר הקפצת רכבים. בכל מקרה הכניסה למסלול נאסרת לאחר 9 בבוקר בשעון חורף ו 10 בבוקר בשעון קיץ.
2. לביצוע המסלול נדרש חבל של 30 מ' אותו נשחיל בטבעות במהלך המסלול לפני המפלים. – אם יש לכם אפשרות להביא 2 חבלים – גדול וקצר [של כ 15 מ'] יהיה לכם יותר נוח [זה לא פשוט לגלגל חבל גדול בתוך בריכה עמוקה . . .]
3. אסור לקפוץ לגבים – בתחתיתם יש אבנים.
4. חובה להצטייד בהרבה מים – לפחות 4  וחצי ליטר לאדם.
5. אסור להכנס למסלול בימים של סכנת שטפונות באיזור ירושלים.
6. כל הציוד שתביאו אתכם ירטב – קחו זאת בחשבון ודאגו לאטום דברים רגישים בשקיות איטום עם רוכסן או בקופסאות.
7. המסלול לא מתאים לילדים,למי שיש לו פחד גבהים ולמי שאין לו ניסיון במסלולים אתגריים.
8. מומלץ לבצע את המסלול של נחל דרגה  עם נעליים – למרות המים.
9. לאחר שבועות  לא מומלץ לבצע את המסלול – איכות המים בגבים יורדת והם הופכים למצחינים.
10. כאשר הגבים מלאים מים—כדי לעבור אותם לא מספיק חבלים אלא צריך לדעת   לשחות.
11. צריך ללכת בזהירות בגלל סכנת החלקה.
12 .אין קליטה לשיחות וגלישה בטלפון סלולרי לאורך מרבית המסלול.
13. אי אפשר להתחיל את המסלול בדרג'ה ללא רישום מוקדם!

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. NelAdmin

    ב 3/11/2022 היו דיווחים ברשת שהגבים בדרג'ה נשטפו בשטפונות בתחילת נובמבר 2022 אבל בחלקם עדיין יש זוהמה רבה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

כולל דרגיות

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461