גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

הגן הלאומי באשקלון משלב סיור בעיר עתיקה עם אתר פיקניק נחמד וחוף ים כיפי

איך מגיעים

איך מגיעים לגן הלאומי אשקלון? נכנסיל עאשקלון מדרך בן גוריון  ובכיכר השניה, לאחר כ 5 ק"מ, פונים שמאלה לרח' בן עמי איתו ניסע ישר עד שנגיע לשער של הגן הלאומי אשקלון.

גם ה WAZE מכיר את המקום.

פירוט

הגן הלאומי אשקלון הוקם כדי לשמר את שרידי ההתיישבות שנמצאו במקום, נחל מימי המקרא ועד המאה האחרונה. במסלולי הטיול השונים שבגן הלאומי אשקלון נעבור בין תצפיות נוף וממצאים היסטוריים מעניינים.

אשקלון הקדומה היתה עיר מרכזית שישבה על צומת דרכים – צפון – מצרים ולירושלים. העיר היתה עיר מסחר חשובה וכנראה ששמה נגזר ממטבע השקל.  העיר גם ידועה כאחת מהערים בהן ישבו סרני פלישתים [השאר היו אשדוד, עקרון, גת, עזה] ובהקשר זה היא גם מוזכרת בתנ"ך בספר שופטים פרק י"ד פס' י"ט – בסיפורו של שמשון הגיבור – לאחר שהפלישתים הצליחו להוציא מאשתו את פתרון חידתו הוא הלך לאשקלון, הרג 30 פלישתים ונתן את חליפותיהם לפותרי החידה: "ותצלח עלי רוח ד וירד אשקלון, ויך מהם שלושים איש וייקח את חליצותם וייתן את החליפות למגידי החידה, ויחר אפו ויעל בית אביהו"

גם בספר שמואל ב, פרק א' פס' כ' מוזכרת אשקלון בהקשר של פלישתים: "אל תגידו בגת אל תבשרו בחוצות אשקלון פן תשמחנה בנות פלשתים פן תעלוזנה בנות הערלים"

לאורך ההיסטוריה, בשל מיקומה האסטרטגי החליפה העיר אשקלון "ידיים ושימשה יעד לכיבוש מתמיד – ניתן לקרוא בפירוט בחוברת האתר על ההיסטוריה של אשקלון.

_

קצת אחרי שניכנס לגן הלאומי אשקלון נראה פניה ימינה לכיוון השער הכנעני. אנו ניסע עם שביל העפר עד החניה הסמוכה לשער ונצעד במסלול שמקיף אותו, שעובר דרך הפסיפס ובתוך השער ולאחר מכן עולה לתצפית על החוף – ממנה ניתן לתצפת גם צפונה לאשדוד וגם לתחנת הכח הסמוכה. מכאן ניתן לצעוד על קו החוף בשביל עד לחוף הרחצה. ההשערה היא שגובהו של השער כגובה גמל עם רוכבו. מחוץ לשער ניתן להבחין בכבש העולה אליו ובחלקלקה שסייעה בהגנה. חלקו השמאלי של השער הינו מקורי והימני משוחזר – ניתן לראות היטב שבמקורי העשוי לבני בוץ הצרעות אינן מקננות ובמשוחזר הן כן בונות קינים.

כן לאומי אשקלון

אם לא בחרנו לטייל בשביל החוף נחזור לרכב וניסע לחניה המרכזית של הגן הלאומי אשקלון כשבדרך נראה גם את הפניה לחוף הים של הגן הלאומי. ליד החניה המרכזית של הגן הלאומי אשקלון ישנן שרידי כותרות [בעיקר קורינטיות], שרידי עמודים ובסיסי עמודים , סרקופגים וגם 3 פסלים.

כן לאומי אשקלון

מהחנייה המרכזית ניתן לצאת לסיור לכיוון שביל החומה [שמסתיים ליד השער של הגן הלאומי אשקלון וניתן גם לעשות פיקניק במדשאות רחבות הידיים. ברחבי המדשאות ישנן בארות רבות [בגן הלאומי אשקלון ישנן 3 סוגי בארות – המסורתית עם הדלי והחבל, אחת קצת יותר מתקדמת שבהמה משכה את הדלי שהיה עשוי מנאד של בהמה ובאר אנטיליה שבהמה היתה מסובבת מוט והיה מעלה מים והם ישר היו נשפכים לשדות].

 

כן לאומי אשקלון

סמוך לחניה ניצבים מס' עמודים – אלו הם עמודים שקובצו הנה מכל קצוות הגן הלאומי והעיר אשקלון

בגן הלאומי אשקלון ישנו גם חוף ים וחניון לילה – בו ניתן לישון בתשלום – בתיאום מראש.

כן לאומי אשקלון

דגשים

  • הכניסה בתשלום – למנויי מטמון חינם
  • הטלפון בגן הלאומי אשקלון לתיאומים ובירורים:08-6736444
  • במקום יש גם חניון לילה מושקע
  • מעוניינים להזמין סיור מודרך בתשלום בגן הלאומי אשקלון? מוזמנים לשלוח ווטסאפ או להתקשר 0524-282461

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461