גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

הגן הלאומי באשקלון משלב סיור בעיר עתיקה עם אתר פיקניק נחמד וחוף ים כיפי

איך מגיעים

איך מגיעים לגן הלאומי אשקלון? נכנסיל עאשקלון מדרך בן גוריון  ובכיכר השניה, לאחר כ 5 ק"מ, פונים שמאלה לרח' בן עמי איתו ניסע ישר עד שנגיע לשער של הגן הלאומי אשקלון.

גם ה WAZE מכיר את המקום.

פירוט

הגן הלאומי אשקלון הוקם כדי לשמר את שרידי ההתיישבות שנמצאו במקום, נחל מימי המקרא ועד המאה האחרונה. במסלולי הטיול השונים שבגן הלאומי אשקלון נעבור בין תצפיות נוף וממצאים היסטוריים מעניינים.

אשקלון הקדומה היתה עיר מרכזית שישבה על צומת דרכים – צפון – מצרים ולירושלים. העיר היתה עיר מסחר חשובה וכנראה ששמה נגזר ממטבע השקל.  העיר גם ידועה כאחת מהערים בהן ישבו סרני פלישתים [השאר היו אשדוד, עקרון, גת, עזה] ובהקשר זה היא גם מוזכרת בתנ"ך בספר שופטים פרק י"ד פס' י"ט – בסיפורו של שמשון הגיבור – לאחר שהפלישתים הצליחו להוציא מאשתו את פתרון חידתו הוא הלך לאשקלון, הרג 30 פלישתים ונתן את חליפותיהם לפותרי החידה: "ותצלח עלי רוח ד וירד אשקלון, ויך מהם שלושים איש וייקח את חליצותם וייתן את החליפות למגידי החידה, ויחר אפו ויעל בית אביהו"

גם בספר שמואל ב, פרק א' פס' כ' מוזכרת אשקלון בהקשר של פלישתים: "אל תגידו בגת אל תבשרו בחוצות אשקלון פן תשמחנה בנות פלשתים פן תעלוזנה בנות הערלים"

לאורך ההיסטוריה, בשל מיקומה האסטרטגי החליפה העיר אשקלון "ידיים ושימשה יעד לכיבוש מתמיד – ניתן לקרוא בפירוט בחוברת האתר על ההיסטוריה של אשקלון.

_

קצת אחרי שניכנס לגן הלאומי אשקלון נראה פניה ימינה לכיוון השער הכנעני. אנו ניסע עם שביל העפר עד החניה הסמוכה לשער ונצעד במסלול שמקיף אותו, שעובר דרך הפסיפס ובתוך השער וולאחר מכן עולה לתצפית על החוף – ממנה ניתן לתצפת גם צפונה לאשדוד וגם לתחנת הכח הסמוכה. מכאן ניתן לצעוד על קו החוף בשביל עד לחוף הרחצה. ההשערה היא שגובהו כגובה גמל עם רוכבו

כן לאומי אשקלון

אם לא בחרנו לטייל בשביל החוף נחזור לרכב וניסע לחניה המרכזית של הגן הלאומי אשקלון כשבדרך נראה גם את הפניה לחוף הים של הגן הלאומי. ליד החניה המרכזית של הגן הלאומי אשקלון ישנן שרידי כותרות ועמודים – עם כותרות שונות.

כן לאומי אשקלון

מהחנייה המרכזית ניתן לצאת לסיור לכיוון שביל החומה [שמסתיים ליד השער של הגן הלאומי אשקלון וניתן גם לעשות פיקניק במדשאות רחבות הידיים. ברחבי המדשאות ישנן בארות רבות

כן לאומי אשקלון

סמוך לחניה ניצבים מס' עמודים – אלו הם עמודי הבזיליקה הרומית – חצר שהיתה מוקפת בטורי אבנים ומקורה בה התנהלו ענייני העיר.

בגן הלאומי אשקלון ישנו גם חוף יים וחניון לילה – בו ניתן לישון בתשלום – בתיאום מראש.

כן לאומי אשקלון

דגשים

  • הכניסה בתשלום – למנויי מטמון חינם
  • הטלפון בגן הלאומי אשקלון לתיאומים ובירורים:08-6736444

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

  • אורך המסלול: כ 4 '"מ אם מבקרים בכל פינות הגן
  • משך המסלול: חצי יום
  • נושא: היסטוריה, נוף
  • תחבורה: רכב פרטי, תחבורה ציבורית
  • עונה מומלצת: כל השנה
  • מים: בים
  • מפת סימון שבילים: 13
  • נבדק לאחרונה: 28/5/2016
סגירת תפריט