נבי סמואל

נבי סמואל

נבי סמואל הינו המקום אותו מציינים כקברו של שמואל הנביא. המבנה באתר נבי סמואל מתוארך לתקופה הצלבנית ומקודש גם לנוצרים ולמוסלמים.

איך מגיעים

לנבי סמואל מגיעים דרך כביש 436, אליו פונים ימינה, אם מגיעים מהמרכז , מיד לאחר המחסום לפי השילוט לרמות, ונוסעים עד שיש שילוט לפנייה שמאלה לקבר שמואל הנביא – נבי סמואל.

המגיעים מירושלים יסעו על שדרות גולדה מאיר צפונה עד שיתחברו לכביש 436 ויפנו ימינה לפי השילוט.

פירוט

נבי סמואל נקשר לשמו של שמואל הנביא לראשונה במאה העשירית לספה"נ ומאז ועד היום קשרו מסורות שונות ואנשים שונים את הנביא שמואל למקום. חלק מהחוקרים מזהים את המקום עם "מצפה" – המקום בו פעל שמואל הנביא. בכפר נבי צמויל הנמצא בשטח הגן הלאומי נבי סמואל מתגורר מס' מועט של משפחות.

המבנה הנמצא היום באתר נבנה ע"י הצלבנים במאה ה12 ושימש כמבצר , ככנסיה וכאכסניה לעולי הרגל הנוצרים, עד היום ניכרים במבנה המאפיינים הארכיטקטוניים של מבנים מתקופה זו כדוגמת קירות מסיביים וקשתות מצטלבות בתקרות. מגג המבנה קיימת תצפית מדהימה לכל הכיוונים.

נבי סמואל

הגן הלאומי נבי סמואל הינו תערובת של מקום מקודש ליהודים, מוסלמים ונוצרים, גן לאומי עם ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים ומקום לפיקניקים.

מקום מקודש:

נבי סמואל הינו המקום אשר בו מצויין קיברו של שמואל הנביא, והיות שכך הוקמו במקום  כנסיה [בעבר], מסגד ובית כנסת – על ציון הקבר, אליו מגיעים מצידו הימני של המבנה, דרך ירידה של מספר מדרגות.  במקום הקבר ישנו כולל בו לומדים רוב שעות היממה. על המצבה המרשימה ישנה פרוכת עליה רקום הפסוק מתהילים "משה ואהרון בכהניו, ושמואל בקוראי שמו". באתר נבי סמואל נוהגות משפחות ירושלמיות רבות לערוך טקסי חאלק'ה ותספורת ראשונה לבני השלש.
לנוצרים נבי סמואל קדוש כי שמואל היה הנביא אשר משל את דוד למלך על ישראל [וישוע היה מזרעו לפי אמונתם]. נבי סמואל קדוש גם למוסלמים היות שזהו אחד ממספר קטן של נביאים המוזכר בקוראן.

נבי סמואל

גן לאומי:

בנבי סמואל נמצאו ממצאים עתיקים מרשימים מתקופות רבות, ואם נקיף את המבנה, מימין לשמאל [כשפנינו מול המבנה] נוכל לחזות לפי הסדר במה שמשוער שהינו שרידי במה עתיקה, שרידי אורוות ואכסניה ששימשו לעולי הרגל הנוצרים, במחצבה מתקופת הצלבנים שאבנים שנכרו בה שימשו לבניית המבנה המרשים , בחלקים ששרדו מהחומה הצלבנית ובשער המרשים, נוכל לראות את החפיר [ששימש גם כמחצבה לאבנים לבנית המבצר] ולקראת החזרה לנקדות המוצא נוכל לראות שרידים של מבנים המתוארכים לתקופת בית שני ואף רחוב שלם שהתגלה במקום.

במפלס הנמצא מתחת לשרידי האורוות ישנו שביל המוביל למעיין עין חנה [ואם מגיעים לשם בקבוצה מומלץ לשלוח גבר בתור חלוץ, כי יש הרבה שהופכים את המקום למקווה ומסתובבים שם עירומים בלי בושה] ליד המעיין ישנם מספר שולחנות פיקניק ועצי תאנה שבוסף הקיץ מניבים פירות בשפע.

נבי סמואל

דגשים

במקום כנראה ששוררת קדושה עקב התפילות הרבות שנשאו בו במהלך השנים, גם אם לא בטוח ששמואל הנביא אכן קבור במקום.

רוצים להזמין סיור בנבי סמואל? מוזמנים לשלוח ווטסאפאו להתקשר ל 0524282461

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461