נחל פרצים

נחל פרצים

מסלול הטיול בנחל פרצים הינו מרהיב, בקניון צר. מתאים במיוחד ללילות ירח. מסלול נחל פרצים מתאים לביצוע עם אופניים.

איך מגיעים

מסלול הטיול בנחל פרצים מתחיל במישור עמיעז, בדרום ים המלח – בחניון לילה ומסתיים מעל בריכות האידוי של ים המלח – בריכות נוית.

איך מגיעים ל מסלולנחל פרצים?

תחילת המסלול: ניסע על כביש 90 ומול מפעלי ים המלח נפנה ימינה – סימן שהפנייה מתקרבת – נראה מצדו השמאלי/מזרחי של הכביש את סימן קילומטר 194 וכ' 700 ק"מ אחרי שנעבור אותו נפנה ימינה [אם הגענו מכיוון צומת זוהר ושמאלה אם הגענו מכיוון צומת הערבה] לדרך עם סמ"ש אדום [במפה מס' הדרך 11419]. הדרך קצת משובשת אבל ברורה. ניסע בה כ 2 ק"מ  עד שנראה עמוד המכוון לפנות ימינה לכיוון חניון הלילה של נחל פרצים [מצידה המזרחי של הדרך – בנקודה זו של העמוד ישנו גם חניון לילה] – נמשיך עם הדרך המסומשת באדום עוד כקילומטר עד שנגיע לחניון הלילה בו נשאיר את רכבינו.

סוף מסלול נחל פרצים: כדי להגיע לנק' הסיום של המסלול נפנה ימינה בצומת זוהר ואחרי כ 900 מ' אחרי צומת זוהר לכיוון דרום נפנה ימינה לדרך עפר מסומשת באדום ואחרי נסיעה קצרה נחנה משמאל לדרך העפר ברחבת החנייה מעל בריכות האידוי . אם נגיע לנקודת הסיום מכיוון דרום, כשנראה מימינינו את סימון הקילומטר ה 205 נפנה שמאלה לדרך המסומשת באדום.

אם אין ברשותכם 2 רכבים – ניתן לבצע במקום גם מסלול מעגלי רגלי קצר – כ 2 ק"מ שבהחלט נותן את החוויה של הטיול בנחל פרצים

פירוט

לאחר שנחנה את הרכב בחניון הלילה ונהנה מהנוף של מישור עמיעז וההרים הסובבים אותו, מומלץ לחפש את שלט ההסבר על ימת הלשון [נמצא על שפת נחל פרצי] ולאחר מכן כ 100 מ' משמאל לשלט ההסבר נראה את הירידה המסומשת באדום – לכיוון הנחל.

נרד לתוך נחל פרצים בזהירות ונתחיל לצעוד באפיק הנחל. בתחילה האפיק רחב ולאחר כ 300 מ' האפיק נהיה צר יותר ומעניין יותר. קצת לאחר שהאפיק נהיה צר נראה מימיננו נקודה בה הסלע התפורר ומשטחי סלע קרסו לערוץ.. על מצוקי הסלע לאורכה של כל הדרך ניתן לראות את שכבות המשקעים בשילוב מדהים.

נחל פרצים

בשלב מסויים נראה שילוט ימינה עם סמ"ש ירוק למסלול המעגלי הקצר – העלייה קצרה ובמבט ראשון נראית לכאורה בלתי אפשרית אבל לאחר התבוננות ניתן לצעוד בערוץ התלול בצורה זהירה במדרגות הסלע בצורה דיי פשוטה ולאחר מאמץ קל בסופה  להגיע אל מתחנת הנחל ולהמשיך עם הסמ"ש הירוק עד חניון הלילה.

לאחר הליכה קצרה נוספת נגיע למערת הקמח שבזמן ביקורינו היתה חסומה לכניסה עקב סכנת התמוטטות [דוגמא ראינו כבר במסלול . . ] נעבור את מערת הקמח ונמשיך למעוד בערוץ, נראה מימין לנו ערוצון בלי סימון שבילים. אם יש לכם מספיק זמן, מומלץ להכנס לערוצון [הוא ללא מוצא] ולאחר הליכה של כ 400 מ' ניתן לראות משמאל מעין "שער" שנוצר בעקבות שחיקת הסלעים.

נחל פרצים

נחזור לערוץ הנחל ימשיך להדהים בצורות ובצבעים על הקירות והסלעים ולאחר כ 2 ק"מ הערוץ מתרחב והשביל עם הסמ"ש האדום חובר לדרך ג'יפים. נצעד בזהירות בשולי הדרך, נראה מימין התפצלות לדרך עם סמ"ש ירוק ולאחר כ 2 ק"מ נוספים נראה מימין התפצלות לדרך עפר עם סמ"ש שחור והליכה קצרה מצומת זו תוביל אותנו לחניון שם יושאר הרכב השני.

מסלול נחל פרצים באופניים: המסלול אפשרי לביצוע באופניים, החלק שעובר בשביל הינו יותר טכני ויש בו הרבה נקודות עם סכנת החלקה / נפילה בכלל סדקים בסלע וסלעים שמופיעם פתאום – נדרשת זהירות רבה. אם רוצים לעשות את המסלול בצורה מעגלית, ניתן לאחר שמגיעים לחניון הלילה לפנות ימינה / מזרחה לכיוון הכביש, לרכב בצורה בטוחה בשוליים עד לקילומטר ה 205 על הכביש ושם לפנות שמאלה לדרך העפר לפי השילוט ומשם לרכב ברכיבה קצרה.

מסלול טיול בנחל פרצים בלילה: המסלול מומלץ מאד לביצוע בלילות ירח מלא, הסלעים מחזירים את אור הירח וניתן לבצע את המסלול ללא הדלקת פנסים [למרות שמומלץ מאד שיהיה כזה בתיק למקרה הצורך] נדרשת זהירות בזמן הצעידה בערוץ ובזמן הנהיגה לחניונים.ב לילות ירח נחל פרצים פופולרי מאד בקרב רוכבי אופניים – נדרשת תשומת לב ומומלץ לצעוד עם מחזיר אור. לטעמינו מי שרוצה לחוות את נחל פרצים בלילה יכול להסתפק במסלול הירוק המקוצר או להאריך עד הפיצול לערוצון ואז לחזור – נהניפ ממראות הנחל מבלי להסתבך עם הלוגיסטיקה של שני הרכבים.

נחל פרצים

דגשים

  •  תמונות הלילה צולמו ע"י קובי הרשקוביץ' וכל הזכויות עליהן שמורות לו.
  •  חובה לצאת למסלול עם מפת סימון שבילים 11
  • מומלץ שיהיה פנס בלילה  ליתר ביטחון [עננים וכו'].
  • ביום בקיץ האיזור חם – מומלץ לקחת 3 ליטר לאדם – בחורף צריך לוודא שאין סכנה של שטפונות לפני שנכנסים למסלול
  • בקיץ נדרשת זהירות מעקרבים ונחשים.
  • בלילות ירח יש תנועה רבה של רוכבי אופניים בנחל פרצים – נדרשת זהירות מצד הולכי הרגל ורוכבי האופניים.
  • להזמנת הדרכה בתשלום בנחל פרצים ניתן להתקשר ל – 052-4282461 או לשלוח ווטסאפ

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461